18.02.2007 12:27    

ahmetonder0203
Umarım faydalı olur

Linkleri görebilmek için ÜYE olmalısınız.

admin (17.01.2018 21:12 GMT)

19.02.2007 12:58    

fgirisen
hocam size bi sorum olacaktı kirişin statik çözümü ile ilgili yardımcı olursanız sevinirim.....

19.02.2007 18:24    

ahmetonder0203
sorun nedir fgirisen yardımcı olmaya çalışıyım

20.02.2007 13:52    

fgirisen
bende inşaat teknikereiyim ide programın sayesinde statike uğraşıyorum ama kirişlerin kalınlığını ve yüksekliğini neye göre atıyoruz anlamadım... yardımcı olursanız sevinirim

20.02.2007 14:14    

ahmetonder0203
kardeş ben sta4 cad programı kullanıyorum bence piyasadaki en iyi program bu ama ide de son zamanlarda bayaa geliştirdi
mesala artık ide 4 sürümü güçlendirme falan yapıyor
ide iyi bi program kardeş kiriş durumuna gelince zaten sen minumum 25/50 kiriş koymak zorundasın bu deprem yönetmeliğine göre böyle 25/50 kiriş olmak zorunda taşıyıcı kirişlerin bunları artıradabilirsin 30/70 25/80 gibi bu sana kalmış büyük açıklık geçiyorsan 30/70 iyi bir seçim olabilir mesala ....

21.02.2007 12:26    

fgirisen
sağol yardımın için ahmet abi ben ide 5.01 sürümünüde kunlanıyorum ve diğerlerine göre kendilerini çok geliştirmiş bide kirişler her duvarın üstüne atılma gibi bi durumu zorunlumu yoksa aralarında belirli mesafelerle atılıyor bu konuda yardımcı ola bilirmisin...ismimde firat tanıştığımıza memnun oldum.

21.02.2007 15:20    

ahmetonder0203
bende memnun oldum fıratçım tanıştığımıza her duvarın üstüne kiriş gelme gibi bir zorunluluk yok ama sen altında duvar olmayan yere kiriş atarsan dekoratif açıdan salonun ortasından kiriş geçer duvar bu kötü görüntüyü bir nebze alır sonuçda plak 12 kirirş 50 cm 38 cm lik bir sarkma olur oda içerisine oda hoş durmaz duvarların üsütne kiriş atarsan daha iyi olur ama her duvarın üstüne atamazsın kirişleri koyarken buna dikkat etmen lazımduvarların altına kiriş gelmediğinde bu duvar yükünü döşemeye girmen gerekir ide denasıl bilmiyorum döşemeye tekil yük girebiliyomusun ben stada döşemenin hareketli yükünü arttırıyorum daha güvende kalıyorum .....

23.02.2007 12:47    

fgirisen
ide'de aynı ahmet abi ama ben kirişlerin her duvarın üstüne geldiğini bilidiğim için söyledim ama yanılmışım duvar olmayan yerde normal kiriş yerine gizli kiriş atsak iyi olurmu sence ahmet abi ben daha statikte yeni olduğum için kirişleri hep karıştırıyorum yardımın için sağol ahmet abi.... normal kiriş atamadığımız yere gizli kiriş atsak olurmu?

26.02.2007 11:03    

malachi
öncelikle duvar sorununa şu şekilde bakalım fgirisen. oluşturacağın yapıyı kolon-kiriş-plak(döşeme) üçlüsünden kurguladığını düşün. yani taşıyıcı iskelet sistemini bu elemanlar ile kuruyorsun. döşemen yükü kirişlere kirişlerde kolonlara aktarıyor. son olarakta kolanların bu yükü temel vasıtasıyla zemine taşıttırıyor. basitce bunu böyle düşün. duvarın (iç-dış) bu taşıma unsurunda aktif rolü azdır.(özel olarak boyutlanmış taşıyıcı duvarlar hariç). bu nedenle her duvarın üstünde bir kiriş denk gelmesi zaten gereksizdir. ayrıca mimari acıdanda mümkün değildir. bizim yapmamız gereken mimari projeye uygun olarak taşıyıcı sistemi oluşturup statik çözümü elde etmektir. zaten yapı çözümlendiğinde mimaride öngörülen oda dizilimleri ve kullanım biçimi diğer yapı elemanlarıyla (bölme duvarlar vb.) imalat sırasında oluşturulacak ve yapımızda bu yükleri rahatlıkla taşır halde olacaktır....
şunuda unutmaki yapımız nekadar sade, düzenli ve hafif bir taşıyıcı sisteme sahipse okadar güvende kalırız, bu nedenle çok kompleks mimari durumlar dışında sistemimizi yalın ve düzgün kurmalıyız.

26.02.2007 16:23    

fgirisen
yardıumınız için sağolun hocam yani bu durumda anladığım kadar taşıyıcı duvarların üstüne kiriş gelirse daha iyi olur demek istiyorsunuz değilmi hocam yoksa yanlış anlamışım yani ana duvarların üzüreni, kiriş gelirse iyi olur....

27.02.2007 14:51    

ahmetonder0203
evet kardeş aynen öyle özellikle ana duvarlar dediğimiz 20 lik duvarların altına kiriş gelmesi iyi olur çünkü 20 lik duvarları sadece döşemeye taşıtmak biraz sakıncalı sen olayı anladın girisen kardeş kolay gelsin görüşürüz.

27.02.2007 17:49    

fgirisen
allah razı olsun hocam kusura bakmayın sizede rahatsız ettik teşekürler..... saygılarımla

20.04.2007 13:52    

demavend
yulardakı lınklerden hangıler acaba buyuk yapılara ait rapıdden ındırmek baya vakıt alcakta.
buyuk yapı aramammın nedenı bıtırme projem kapsamında kazık lı radyye yapıyorum ve kalıp planı gereklı hocamda son anda yenı bır proje bul dıyınce sorayım dedım. bana yardımcı olursanız sevınırım

21.04.2007 21:23    

ahmetonder0203
o linkler küçük yazlık tarzında tam olarak ne aradğınızı yazarsanız size yardımcı olmaya çalışıyım demavend

22.04.2007 12:57    

secula2019
ide sta dan daha iyi bence

22.08.2007 10:03    

KADIKIZI
:( ben de yetişemedim :) herşeyi unutmusum faydası olacaktı... hayırlsı artık bi dahakine

15.07.2009 13:41    

bahtiyarmutlu
Alıntı
fgirisen :
allah razı olsun hocam kusura bakmayın sizede rahatsız ettik teşekürler..... saygılarımla

> 1 <
Copyright © 2004-2022 SQL: 1.565 saniye - Sorgu: 89 - Ortalama: 0.01759 saniye