26.01.2007 07:18    

ozan1999
merhaba;

bir somunun altıköşesine nasıl pah kırabilirim. Yardımcı olursanız sevinirim. 3D ÇİZİMLE KATI MODELDE

ozan1999 (26.01.2007 08:26 GMT)

26.01.2007 07:34    

memolee
tabiki kırabilirsin kırabilmesinede sen bu işi 3d bi çizimdemi yapacan 2d bi çizimdemi yapacan onu bi söylesen iyi olacak

26.01.2007 15:49    

bektas001
chamfer komutu ile yapabilirsin.

26.01.2007 15:53    

leonine25
Alıntı
bektas001 :
chamfer komutu ile yapabilirsin.

arkadaslar su 3d de pah kırma olayını anlatırsanız sevinecegim..ben de cok bilinçli yapmıyorum

20.02.2007 11:21    

05idris
temel bilgileri olanlar için kısaca anlatıyim
somunun yüksekligi örnegim 10
pah ölçüleride genelde 45*2 gibi olur
altıgeneni çiz 10 olan somun yüksekligini 6 olarak ver
o altıgeni kopyala yan tarafa boşluguga yapıştır

daha sonra altıgenlerin birini al içine tam sıgacak kadar bi daire çiz daireyi yükseltme ölçüsüne 2.. açısınada -45 gir
daha sonra arada kalan parçayı çıkar
bekleye altıgenimizin üstüne taşı
taşı dıgımız parçayı kopyala çevir
somunun altınada yapıştır
sonra istersen bu üç parçayı birleştire bilirsin

NOT: Bu uzun ve ugraştırıcı yöntemi kendi bilgilerim dahilinde buldum. Ben derim ki Mantıken autocad'in bu iş için bi komudu olması gerekir.

20.02.2007 15:22    

memolee
anladıysam simsiyah arap oluyum 3D olayında da iyiyimdir ama valla ben bu anlatımı pek anlamadım bunu resimli olarak yapman mümkünmü arkadaşım senin için zor olmasa gerek

21.02.2007 07:01    

ozkul
somun kenarlarının pah kırmak için bir koni yapılıp somun ile kesiştirilir ve fazlalıklar seperate ile dağıtılıp silinir.

çünkü somunun keanralrındaki pah dediğimiz kısım konik bir şekildir.

21.02.2007 17:45    

05idris

İşallah buraya kadar bi sorun yoktur çizebiliyorsunuzdur...

daha sonra altıgenin tam içine sıgabilecek kadar bi daire çiziyoruz... (biraz küçük olsada fark etmez)

daha sonra çizdigimiz bu daireyi extrude kodunu ile yükseklige örnegim -3 açıyada -45 verip yükseltiyoruz

daha sonra intersect komudu ile arada kalan paçayı alıyoruz...

ve yanda bekleyeyen diger altıgenimizin üstüne taşıyoruz..

sonra taşıdıgımız bu parça "copy" edip "rotate" ile çevirip altına yapıştırıyoruz

sonuçta somunumuz üç ayrı parçadan oluşuyor eger istersek bu üç parçayı union komudu ile birleş tiriyoruz

eger istersek "color faces" yüzeylerin rengini degiştiriyoruz...

05.03.2007 09:49    

memolee
Alıntı
05idris :
temel bilgileri olanlar için kısaca anlatıyim
somunun yüksekligi örnegim 10
pah ölçüleride genelde 45*2 gibi olur
altıgeneni çiz 10 olan somun yüksekligini 6 olarak ver
o altıgeni kopyala yan tarafa boşluguga yapıştır

daha sonra altıgenlerin birini al içine tam sıgacak kadar bi daire çiz daireyi yükseltme ölçüsüne 2.. açısınada -45 gir
daha sonra arada kalan parçayı çıkar
bekleye altıgenimizin üstüne taşı
taşı dıgımız parçayı kopyala çevir
somunun altınada yapıştır
sonra istersen bu üç parçayı birleştire bilirsin

NOT: Bu uzun ve ugraştırıcı yöntemi kendi bilgilerim dahilinde buldum. Ben derim ki Mantıken autocad'in bu iş için bi komudu olması gerekir.

HAYRINA ŞU OLAYI DETAYLI YADA RESİMLİ ANLATABİLECEK Bİ ARKADAŞ VAR MI? ARAMIZDA ????????

05.03.2007 10:40    

bektas001
güzel anlatım ve hoş bir yöntem.

05.03.2007 12:25    

memolee
tamamdır çözdüm :D

26.01.2008 11:26    

fbayram33
arkadaşlar pah kırmak çok basit hiç uğraşmayın. arkadaş resimde çok uzun şekilde anlatmış. size en kısa yoldan anlatayım. arkadaşlar bir koni çizin, bu koninin açıları 45 derecedir zaten. altıgen somunun üstüne şapka gibi giydirin ölçüsünü ayarlayın intersect deyin otomatikmen pah ortaya çıkar......

26.01.2008 23:03    

nakata

Saygılar...

27.01.2008 00:22    

fernendoailton
ben bi türlü pah kısmını veremedim çözemedim yani
idris hocam...
normal olarak yaptım somunun arasına yerleştirdiğiniz daireyi yapamadım yani ext komutunu kullandım laınlık verdim ama açıyı veremedim 2006 sürümünde paht açı değeri ayrı olarak çıkıodu 2007 de bu yok nasıl verıoruz açıyı acaba

27.01.2008 13:00    

nakata
Yukardaki animasyondan olayı anlamadıysanız ilginç gerçekten...:) Daire yerine koni yapsanızda olur. Koninin açısıda 45 derece zaten...

Saygılar...

27.01.2008 16:13    

fernendoailton
Yukardaki animasyondan olayı anlamadıysanız ilginç gerçekten... Daire yerine koni yapsanızda olur. Koninin açısıda 45 derece zaten...

Saygılar...

ArTiSss MiMarr
Animasyonu tam olarak anlıyamadım... normal altıgen yapıp içine daire yapıp su komutu ile çıkarttım kopyalayıp bi kenara koydum daha sonra koiyide bu kopyalamıs oldugum parça üzerinde yaptım arakesiti alırken ortaya sizin animasyonda arakesit aldıktan sonra ortaya çıkan sonuç çıkmadı acaba nerde hata yaptım onu bulmaya çalısıorum.Bu arada somunu revolve komutunu kullanarak yapmaya çalıştım ama orda da su komutunu kullanırken hatalı çıkıo yani yine bi yerde hata yapıorum...

30.01.2008 07:56    

Toprak_
Bu işlreri bize göstererek çok büyük yardımda bulunuyorsunuz teşekkur edrim Ancak Bunları hiç bilmiyormuş gibi daha yeni başlayanlar içinde bir bölüm hazırlnmasını isterim. Yardımlarınız için teşekkurler... Kolay Gelsin...

> 1 <
Copyright © 2004-2022 SQL: 1.17 saniye - Sorgu: 89 - Ortalama: 0.01314 saniye