AutoCAD • AutoLISP • Programlama • Püfler • Komutlar • Terimler • Eğitim
aLd • TCad • FacadeCAD • Cephe Kot • HQ Library • FreeMUST • Pasdoc.A
23.11.2006 09:57    

hikoaslan
Sac metal kalıpçılığını 4 başlık altında toplayabiliriz.

1-Kesme Kalıpları
Kesme kalıpları her tür metalin kesilmesi için yapılan kalıplardır.Kesme olayını gerçekleştirebilmek için gerekli kuvvetler bir hesaplama sonucu belirlenir ve ona göre kalıp yapılır.Bu kalıplar için dikkate alınması gereken bazı etkenler vardır.

A-Pres makinasının dikkate alınması.
Kalıbın çalıştırılacağı presin kuvveti hesap sonucunda belirlenen kuvvetin altında olamaz.Hatta emniyet için bu hesabın 1/3 fazlası alınır. Pres kırılmalarına karşı emniyetli olmalıdır. Örneğin 100 ton pres gücü isteyen bir kalıp için 130 tonluk pres kullanılmalıdır.

B-Pres makinasının tabla ebatları.
Pres makinasının tabla ebatları mutlaka kalıbın taban büyüklüğünden daha büyük olmalıdır.

C-Üretilecek malzemenin dikkate alınması
Üretilecek mamulün malzemesi kalıbın tasarımında ve hayatında en önemli rolü oynayan unsurdur.Çünkü bütün hesaplar ve tasarım bunun üzerine kurulur. Örneğin Alüminyumu kesecek kalıp ayrı mukavemette yapılır.Çelik sacı kesecek kalıp ayrı mukavemette yapılır.

D-Kalıp ebatlarının belirlenmesi.
Bir mamulü veya yarı mamulü üretecek kalıbın KESME esnasındaki gereken kuvvetlerin dikkate alınması ve bu kuvvetleri karşılayacak mukavemette olması şarttır.Buna göre kalıp ebatları ve kalıp mukavemetleri çok iyi hesaplanması gerekir.Bu işlem sıradan bir kesme kalıbı için bile çok iyi hesaplanmalıdır.Aksi halde kalıp üretim yapamadan kırılır.Bu nedenle de kalıp mukavemetleri tasarım esnasında hesaplanarak yapılır.

2-Bükme Kalıpları
Bükme kalıpları da yukarda belirttiğim gibi PRES MAKİNASI ve MALZEME dikkate alınarak yapılan kalıplardır.Üretilecek malzemenin bükme ve şekillendirme işini gerçekleştiren kalıplardır.

3-Çekme Kalıpları
Çekme kalıpları bir malzemeyi çevresi kapalı olarak derin çekme işini yapan kalıplardır. Bu kalıplar da daha çok üretilecek mamulün karakteristik özelliğine bağlı olarak yapılan kalıplardır. Bu kalıplar hem çekme işinin hem kalıp tasarımının yapılması esnasında uzun uğraşı ve mühendislik hesaplaması gerektiren kapsamlı kalıplardır. Burada dikkate alınan hususlar yukarda sıraladığımız pres karakteristiklerine paralel olarak pres hızı, presin alt ölü noktasındaki bekleme zamanı gibi daha spesifik noktalar dikkate alınır. Her preste çekme kalıbı çalıştırılmaz.

4-Progresiv Kalıplar
Bu kalıplar hem kesme hem bükme hem derin çekme işlemini beraber yaptığı için bu kalıplara ADIMLI KALIPLAR da denilir. Günümüzde artık adımlı kalıplar daha çok kullanılmaya başlanmıştır.Bu kalıpların tasarımı ve üretimi ayrı bir uzmanlık alanıdır.Günümüzde artık verimliliği sağlayabilmek için adımlı kalıpların yapılması gerekiyor. Birçok işlemi aynı anda yapan bu kalıplar çok fonksiyonlu olduğu için tasarımı ve üretimi uzmanlık istemektedir.

Yukarda yaptığı işe göre sıraladığım kalıplar genel olarak tanımlanan kalıplardır. Bu kalıpların dışında da metal şekillendirmede kullanılan kalıplar vardır. Örneğin KENARLAMA KALIPLARI - KAMLI KALIPLAR - gibi kalıplarda adlandırılmaktadır.

Ãœlkemizde kalıpçılık, sanayileÅŸme sürecinin baÅŸladığı 1960’lı yıllardan itibaren baÅŸlamış, OTOMOTÄ°V sanayinin ülkemizde geliÅŸmesiyle beraber 1970’li yıllarda önem kazanmaya baÅŸlamıştır. Cumhuriyetimizin ilk yıllarında toplu iÄŸnenin bile üretilemediÄŸini düşünürsek kalıpçılığın ne kadar önemli olduÄŸunu görürüz. Ãœlkemizde sanayileÅŸme 1933’ lü yıllarda ATATÃœRK ile baÅŸlamış ve büyük bir sanayileÅŸme sürecine girilmiÅŸtir ancak 1939 yılında 2. dünya savaşının baÅŸlaması ile ülkemizde yaÅŸanan ekonomik sıkıntılar ne yazık ki 1960 yıllara kadar uzanmıştır.1971’ de 2 büyük otomobil fabrikasının üretime geçmesiyle beraber kalıpçılık da bu sektöre baÄŸlı olarak geliÅŸmiÅŸ ve ağırlıklı olarak bu sektöre hizmet vermeye baÅŸlamıştır. Tabii ki kalıpçılığın geliÅŸmesinde sadece otomotiv sanayi öncülük etmemiÅŸtir: BEYAZ EÅžYA ve ELEKTRONÄ°K SANAYÄ° de kalıpçılığın geliÅŸmesinde önemli rol oynamıştır.

Ancak bütün bunlar bugün yeterli değildir, biz daha ileri teknolojiler kullanarak daha mükemmel kalıplar yapmak için gelişmiş ülkeler kalıpçılarıyla işbirliği yapıyoruz.Ülkemiz kalıpçılık teknolojisinin gelişmiş ülkeler seviyesine getirmek için işbirlikleri yapıyoruz.Bunların en yakın örneği de kalıpçılık yönünden oldukça gelişmiş KORE KALIPÇILAR BİRLİĞİ ile Uluslararası Kalıp Üreticileri Birliği olarak gerçekleştireceğimiz işbirliğidir.

Bu yazı www.hidrolikpnomatik.com 'dan alınmıştır

23.11.2006 17:47    

leonine25
vayyy kardes egitime baslamıssın...bizi ihmal ettin zamanında ... kızgınım sana o yüzden

hayırlı olsun bakalım allah yardımcın olsun

24.11.2006 08:38    

hikoaslan
Kızma kardeş ben her zaman yanındayım.işte geldim burdayım:D:D

30.11.2006 15:53    

KBUYUKCOLPAN
Kalıpçılık da ne aşamadasın bakalım

ehya (09.11.2007 06:22 GMT)

30.11.2006 16:13    

fecibay
teşekkürler bilgiler için emegine saglık

19.12.2006 09:33    

hikoaslan
Alıntı
KBUYUKCOLPAN :
KALIPÇILIK DA NE ASAMADASIN BAKALIM

Aşama derken arkadaşım çıraklığı saymazsan bir 10 yılımı verdim 26 yaşındayım.kesme kalıbında artık yeni şeyler arıyorum.sizde test edebilirsiniz.varsa öğrenmek istediğiniz konu hakkında bilgi verebilirim

09.02.2007 12:25    

eyupkarakas
öncelikle bu bilgiler iiçin tesekkürler merak ettiğim bişe var acab autocad le kalıp tasarımı ıle ilgili örnekler verebilirmisiniz tasarımın neresinde autocad tekrar sağolun

28.02.2007 05:29    

karman1970
selam ben tasarımcılıga meraklı bıryım bazı kalıpların ornek cıcımlerını nereden bulabılırım sıteye uye olursam buradan ındırme ımkanım varmı özellikle saç kalıp

28.02.2007 08:04    

hikoaslan
:)tabiki arkadaşım.aynı zamanda bilgide alabilirsin.kısa bir zamanda siteye örnek kalıp tasarımları ekleyceğim.
bu bölümde kalıpçılığa ait herşeyi bulacaksınız.

02.09.2007 22:32    

safak93
Alıntı
eyupkarakas :
öncelikle bu bilgiler iiçin tesekkürler merak ettiğim bişe var acab autocad le kalıp tasarımı ıle ilgili örnekler verebilirmisiniz tasarımın neresinde autocad tekrar sağolun

merhaba, autocad kalıp tasarımında cok kullanılan bir program değildir hem cam i olmadığı icin hemde mold modüllerinden bulundurulmadığı icin kullanan varmı ? tabi var ama cok nadir:con daha cok solidworks, ugs nx, ve catia programları kullanılır elimde autocad de cizilmiz kalıp örneği olsaydı verirdim ancak yok , bunları yazma ihtiyacı duydum tesekkürler ama solidworks, ugs nx programlarında isterseniz hazırlayabilirim

03.09.2007 12:40    

hikoaslan
Alıntı
safak93 :
Alıntı
eyupkarakas :

merhaba, autocad kalıp tasarımında cok kullanılan bir program değildir hem cam i olmadığı icin hemde mold modüllerinden bulundurulmadığı icin kullanan varmı ? tabi var ama cok nadir:con daha cok solidworks, ugs nx, ve catia programları kullanılır elimde autocad de cizilmiz kalıp örneği olsaydı verirdim ancak yok , bunları yazma ihtiyacı duydum tesekkürler ama solidworks, ugs nx programlarında isterseniz hazırlayabilirim

arkadaşım plastik kalıplarında dediğingibi cam i olan proğramlar kullanılıyor, ancak kesme kalıplarında piyasanın % 80 i autocadle işini bitiriyor.

03.09.2007 18:23    

FÄ°LÄ°Z_26
elimde kalıpçılıkla ilgili döküman yok zaten dökümanla yapılacak birşey olduğuna inanmıyorum. pratikte yardım almak isteyenlere yardımcı olabilirim.

bektas001 (04.09.2007 06:13 GMT)

04.09.2007 05:13    

mazhar24
Arkadaş kalıpçılıkta iyi ama vefaya gelince hiçte iyi değildir.

04.09.2007 08:55    

safak93
kesme kalıplarında dediğin gibi cizim yapılıp mastercam espirit vb programlara atılıp nc kod türetiliyor yani yine autocad tek basına yetmiyor

04.09.2007 10:14    

y-eski
Slm.Arkadaşım hikoaslan kalıblar hakkında verdiğin bilgiler için teşekkürler bir çok kişi faydalanacaktır.çalışma haytında başarılar dilerim.Herkese kolay gelsin.

09.11.2007 02:06    

hasannn
slm arkadaslar biride bana yardım etsın kesme ve bukme kalıbı yapacam bana yardımcı olack arkadaslar aranıyor:)
simdiden tesekkur ederım

Forumda email adresi vermek yasaktır...

ehya (09.11.2007 06:17 GMT)

02.01.2009 15:11    

asigenç
hiko aslan kardesim bende kızgınım sana metal enjeksiyon kalıbı hakkında bilgi istedim ama bişe yazmadın uur8):(:pkak

> 1 <
Copyright © 2004-2022 SQL: 1.337 saniye - Sorgu: 91 - Ortalama: 0.01469 saniye