AutoCAD • AutoLISP • Programlama • Püfler • Komutlar • Terimler • Eğitim
aLd • TCad • FacadeCAD • Cephe Kot • HQ Library • FreeMUST • Pasdoc.A
20.10.2006 08:46    

murad83
yüksek binalarda temiz su,yangın tesisatı. animasyonu. flash ta hazırlandı.
öğrencilik yıllarımda bir araştırma konusu idi. hoca alışılmışın dışında bir şey yaptığım için kendini çok ezik hissetti ve cc vermişti. bunun yanında c++ yazılan bir hesap programında vardı. nese bu arada bu güzel anıyıda paylaşayım dedim.

saygılar.

www.toygar34.cjb.net/1.html

murad83 (20.10.2006 14:49 GMT)

20.10.2006 09:25    

selimsoysal
murad83 ÇALIŞMAN ÇOK GÜZEL EMEĞİNE SAĞLIK.
Gördüğüm kadarıyla temiz su tesisatı hattı ile yangın hattı belirgin değil tek hat gözüküyor sadece kat yüksekliklerine göre zonlama yapılmış bir sistem.Birde kapalı genleşme deposu göstermişin.Sanıyorum ki sistem ısıtma tesisatı değil.Kapalı genleşme deposu temiz su tesisatı ve yangın su tesisatında kullanılmayan bir güvenlik elemanıdır gerekte yoktur.Temiz su tesisatında Hidrofor , Yangın su tesisatında ise dizel , Elektrikli yangın pompası veya jokay pompa kullanımı olmalıdır.Ben gördüğüm eksiklikleri belirtmek istedim.

EMEĞİNE SAĞLIK.BAŞARILI VE GÜZEL BİR ÇALIŞMA

20.10.2006 14:46    

murad83
selimcim başarılı tespitler ama bazı kaynaklarda kapalı genleşme deposu olarak geçiyor. yani suyu çok yüksek katlara çıkarmak söz konusu.ve dolayısıyla 1 kat ile 50 kat arasında bayağı basınç farkı var. her katta ki basınç düşürücü ve tesisat zonlarındaki genleşme deposu bu amaçla yer alıyor. tabi burda eletrik panosu gibi detaylar girilmedi. yangın tesisatı yine aynı şekilde düşünülebilir.sadece kat girişelerine hortum ver lans eklemek gerek.ama boru tesisatı aynı.

ilgine teşekkür ederim.saygılarımla

arkadaşlar site flash tabanlı olduğun için bilgisayarınızda eğer flash player yoksa explorer bunu yüklemek isteyecekdir.tamamem güvenlidir. uyarı gelebilir. tabii girmek zorunda da değilsiniz.

21.10.2006 06:26    

selimsoysal
Alıntı
murad83 :
selimcim başarılı tespitler ama bazı kaynaklarda kapalı genleşme deposu olarak geçiyor. yani suyu çok yüksek katlara çıkarmak söz konusu.ve dolayısıyla 1 kat ile 50 kat arasında bayağı basınç farkı var. her katta ki basınç düşürücü ve tesisat zonlarındaki genleşme deposu bu amaçla yer alıyor. tabi burda eletrik panosu gibi detaylar girilmedi. yangın tesisatı yine aynı şekilde düşünülebilir.sadece kat girişelerine hortum ver lans eklemek gerek.ama boru tesisatı aynı.

ilgine teşekkür ederim.saygılarımla

arkadaşlar site flash tabanlı olduğun için bilgisayarınızda eğer flash player yoksa explorer bunu yüklemek isteyecekdir.tamamem güvenlidir. uyarı gelebilir. tabii girmek zorunda da değilsiniz.

temiz su tesisatında kapalı genleşme deposu ancak şu şekilde kullanılır oda seçmiş olduğun ÖRNEĞİN : 2 pompalı veye 3 pompalı hidroforun basınçlandırma tankıdır ama tek başına genleşme deposu değildir.
Yangın yönetmeliğinde kat yükseklikleri ile alakalı Üçüncü bölüm Basınçlandırma sistemi medde 89- da Yapı yüksekliği 21,50 mt yi geçen bütün binalarda Kapalı merdivenler basınşlandırmalıdır.Zaten yangında yangın pompasını jokey veya dizel pompayı seçerken kat yüksekliğinde oluşan basınç kaybı hesabını yaparak (kritik devra) son yangın dolabında min 4 bar olmak zorunda buna göre hidrolik hesapları yaparak pompa seçilirse kat yüksekliği farkını ve basıncı yenmiş oluyorsun zaten.Ayrıca kat adeti 7 ila 10 katı geçtikten sonra çift kolon çekilmesi isteniyor.
Bunları bilgilendirme amaçlı yazdım.
Çalışmanı tebrik ederim.Bilinçli ve güzel bir tesisat.
Diğer konulardada paylaşımlarını bekliyoruz.

selimsoysal (21.10.2006 09:03 GMT)

26.10.2006 10:28    

murad83
selimcim çok başarlı bir bilgi dimağın var.hayran kaldın.bu bilgilare sahip değildim. tecrübe bu olsa gerek. dediğim gibi bu sadece tasarım açısından yani ,bu boru tesisatı şeması yönünden bir fikir oluşması amaçlandı. burdan hesaplardan tutunda bir çok detay daha verilebilir. ama animasyonda tesisat zonlarında yerine göre 3 veya4 pompa var. o genleşme depolarıda senin dediğin gibi pompalara bağlı.genleşme depolarında(ısısab yayınları) yada senin dediğin gibi başınçlandırma depoları dır.

çok saol iyi günler. iyi bayramlar.

26.10.2006 12:57    

cuneyt007
selim bey çok gerekli bilgiler.
iÅŸime yarayacak teknik bilgiler.
teşekkür ederim

24.01.2007 12:11    

fbayrak
güzel bilgiler elinize sağlık

05.05.2008 08:59    

pretty_woman
ben bilgilere ulaşamadım yardım

16.05.2008 10:04    

mesutgoktas
Link çalşmıyor yenilerseniz sevinirim merak ettim gerçekten

09.06.2010 07:06    

gamze saÄŸlam
merhabalar su deposu hidrofor hesabında işletme üst basıncı nasıl buluyoruz bileniniz var mı

> 1 <
Copyright © 2004-2022 SQL: 1.065 saniye - Sorgu: 68 - Ortalama: 0.01565 saniye