04.10.2023 09:02    

alper0629
Merhabalar
Aşağıdaki resimde Att ile oluşturmuş blok mevcut bu iki blokta üstekinde demirin L boyu yazıyor Alttakinde ise bu L boyu gizli duruyor. Bunu daha önce yapmıştım ama nerden olduğunu hatırlayamadım. Bununla ilgili bilgisi olan varsa yardımcı olabilirse sevinirim.

Bide Att ayarları içindeki kısım biliyorum gizlemeyi ama ordan yapınca bütün bloklarda gizliyor veya açıyor.

Dosya Ektedir.
235222-drawing122.dwg

04.10.2023 09:13    

ehya
Merhaba

Att nesnesini eklerken Mode kısmından Invisible seçeneğini seçin.
Blok hazırlandıktan sonra, invisible olan att nesnelerinin gizliliğini kontrol etmek için ATTDISP komutunu kullanabilirsiniz.
Bu komutun 3 seçeneği var.

Normal : Gizli olan att'ler haricindeki ekranda gösterir.
ON : Tüm att nesneleri ekranda gösterilir.
OFF : Tüm att nesneleri gizlenir.

04.10.2023 10:42    

alper0629
Ehya hocam merhaba,

Söylediğiniz kısmı anladım ama çözemediğim kısım tam olarak şöle ATTDISP yaptığımda on dediğimde alttaki pozda gizli olan L boyu gözüküyor yani bütün Attler açılıyor. Geri tekrar normal moda aldığımda L Boyu alttaki pozda kapanıyor üsteki poz kalıyor.

Aslında tam olarak bu olayın nasıl olduğunu çözemedim. Bu iki poz aynı bloklar ama birinde L boyu normal modda gizli kalıyor.

04.10.2023 11:07    

ehya
Gizli kalmasını istediğiniz ATT nesnelerini Invisible olarak ekleyin. Diğerlerinde bu seçenek işaretli olmamalı.
Attdisp komutu ile Normal dediğinizde, Invisible olanlar gizlenir, diğerleri gösterilir.
On dediğinizde ise invisible olup olmadığı dikkate alınmadan tüm att nesneleri gösterilir.

05.10.2023 06:32    

asamet
Blokta istediğiniz ayarı yapıp çıktıktan sonra "attsync" komutunu girip bloğa tıklayın hepsinde aynı ifadeler düzelecektir. Yalnız bloğun içinde ne görürse ona çevirecektir. Bu sebeple bloğun içindeki çizgi ve yazı renklerinin ve yüksekliklerinin içeride düzgün olmasına dikkat edin.

09.10.2023 18:19    

alper0629
Teşekkür ederim yardımlarınız için.
Olayı çözdüm ilk başta L boyu olmadan blok oluşturulmuş. Daha sonra L boyu eklenmiş sonra insert edilince yeni blok dosyasına L boyu gözüküyor. Ama diğer blokta attsync ile güncelenmezse L boyu gelmiyor. Bi nevi autocadin açığından yararlanılmış gibi.

Ama kafamı çok karıştırdı nasıl olur diye düşünüp duruyordum :)

10.10.2023 05:44    

asamet
Mevcut bir bloğun içine sonradan attribute özelliği eklerseniz ya da sayısını arttırırsanız güncellemeniz gerekiyor. En detaylı düzenlemeyi "battman" komutuyla yapabilirsiniz. Komutu girdikten sonra bloğunuzu "select block" diyerek seçip attribute textlerini yukarı aşağı sıralayabilir, edit diyerek özellik değiştirebilir, sync kısmından da güncelleme yapabilirsiniz. Tüm bloklar orjinal haline yani bloğun içindeki haline dönecektir. O yüzden renkleri vs. içeride ayarlamak her zaman daha doğru olacaktır.
Dışarıdayken attribute textine ctrl'ye basılı tutup sol çift tık yaparak da girebilirsiniz. Girdikten sonra sağ tık yapıp insert field diyerek de formül yapısına sokabilirsiniz.

Deneyimlerim bu şekilde. Faydası olur belki diye detay verdim. İyi çalışmalar.

> 1 <
Copyright © 2004-2022 SQL: 1.592 saniye - Sorgu: 66 - Ortalama: 0.02412 saniye