14.08.2023 12:37    

Buraksait
Herkese iyi çalışmalar dilerim.

Kalıp planlarında kiriş, kolon ve perdeler, Line veya Polyline olarak veriliyor. Üzerlerinde veya içlerinde isimleri text olarak yazıyor.

Bu line ve polyline ların koordinatlarını ve isimlerini eşleştirip excele aktarmak mümkün mü?

Teşekkür ederim.

15.08.2023 04:40    

mttlp
Mümkün ama özel çalışılması gerekli tapılır.

15.08.2023 06:32    

baha07
Alıntı
Buraksait :
Kalıp planlarında kiriş, kolon ve perdeler, Line veya Polyline olarak veriliyor. Üzerlerinde veya içlerinde isimleri text olarak yazıyor.
Bu line ve polyline ların koordinatlarını ve isimlerini eşleştirip excele aktarmak mümkün mü?
Teşekkür ederim.

koordinatlari excele ne icin aktaracaksin ? aplikasyon yapmak icin mi yada baska birsey icin mi ?

15.08.2023 07:35    

Buraksait
Alıntı
baha07 :
Alıntı
Buraksait :
Teşekkür ederim.

koordinatlari excele ne icin aktaracaksin ? aplikasyon yapmak icin mi yada baska birsey icin mi ?

Excelde koordinatlarda point numaralarını eşleştireceğim. Mesela kiriş için soldaki point 1 numara sağdaki point 2 numara olsun. Daha sonra bunu yazdığım programla doğrudan etabs e aktarma hayalim var fakat autocad kısmında zayıfım

15.08.2023 07:55    

mttlp
Direk metrajını çıkaranı yapıyım

15.08.2023 08:11    

Buraksait
Alıntı
mttlp :
Direk metrajını çıkaranı yapıyım

Teşekkür ederim

15.08.2023 12:06    

ProhibiT
Etabs'ta Çerçeve (Frame) tanımlamak için öncelikle Joint Coordinates (düğüm noktası koordinatları) tanımlanıyor. Çerçeve elemanları (çubuklar - Frame Elements) başlangıç ve bitiş notaları ile, enkesit geometrik bilgileri ve malzeme bilgisi gerekiyor. Kalıp planı (düzlem) çiziminden düğüm noktası koordinatları nasıl bulunacak, nasıl alınacak. Düğüm noktaları arasında doğrusal (çubuk) eleman tanımlanacağından, Düğüm noktasının z koordinatı nereden alınacak... düğüm noktaları bir, iki veya daha fazla çerçeve elemanının eksen çizgilerinin kesiştiği noktalardır. Yani kalıp planında kirişin kenar çizgilerinin ortası düğüm noktasını tanımlamaz, bu hattı kalıp planındaki kolon veya perde gibi düşey taşıyıcı elemanların merkezine kadar da uzatmalısınız. Kiriş elemanlarının eksen çizgisini uzattığınızda düşey taşıyı elamanın geometrik merkezinden geçmeyebilir. Aslında ideal çerçeve modellemesinde bu tür aralıklar, atalet momenti sonsuz büyük sanal elemanlar varmış gibi modellenir. (betonarme perdelerde, kiriş atalet momenti, perdeye mesnetlendiği noktadan perdenin eksenine kadar olan mesafede sonsuz kabul edilir.) Bu ne kadar gerçekeğe yakın modellemedir, tarışılır aslında... gibi pek çok karışık işlem gerekecek. Bu soruların hespine cevabınız olabilir, veya cevap bulabilirsiniz... sonunda bakacaksınız ki atılan taş ürkütülen kuşa değmiyor. Dokuz ocak değirmen dönmüş bir kürek un yok ortalıkta.

Sözünü ettiğiniz işlemi SAP2000 ile 20 yıl önce yaptım. Çelik çerçevelerde gayet güzel çalışıyor bu mantık. Ama, söz konusu betonarme çerçeveler olunca iş çığırından çıkıyor.

Kurnazlık, iyi, hoş, hatta bazılarına pek sevimli gelebilir. Ama en dahiyane kurnazlıklar bile akıl süzgecine gelip takılırlar günün sonunda.

15.08.2023 13:20    

Buraksait
Alıntı
ProhibiT :
Etabs'ta Çerçeve (Frame) tanımlamak için öncelikle Joint Coordinates (düğüm noktası koordinatları) tanımlanıyor. Çerçeve elemanları (çubuklar - Frame Elements) başlangıç ve bitiş notaları ile, enkesit geometrik bilgileri ve malzeme bilgisi gerekiyor. Kalıp planı (düzlem) çiziminden düğüm noktası koordinatları nasıl bulunacak, nasıl alınacak. Düğüm noktaları arasında doğrusal (çubuk) eleman tanımlanacağından, Düğüm noktasının z koordinatı nereden alınacak... düğüm noktaları bir, iki veya daha fazla çerçeve elemanının eksen çizgilerinin kesiştiği noktalardır. Yani kalıp planında kirişin kenar çizgilerinin ortası düğüm noktasını tanımlamaz, bu hattı kalıp planındaki kolon veya perde gibi düşey taşıyıcı elemanların merkezine kadar da uzatmalısınız. Kiriş elemanlarının eksen çizgisini uzattığınızda düşey taşıyı elamanın geometrik merkezinden geçmeyebilir. Aslında ideal çerçeve modellemesinde bu tür aralıklar, atalet momenti sonsuz büyük sanal elemanlar varmış gibi modellenir. (betonarme perdelerde, kiriş atalet momenti, perdeye mesnetlendiği noktadan perdenin eksenine kadar olan mesafede sonsuz kabul edilir.) Bu ne kadar gerçekeğe yakın modellemedir, tarışılır aslında... gibi pek çok karışık işlem gerekecek. Bu soruların hespine cevabınız olabilir, veya cevap bulabilirsiniz... sonunda bakacaksınız ki atılan taş ürkütülen kuşa değmiyor. Dokuz ocak değirmen dönmüş bir kürek un yok ortalıkta.
Sözünü ettiğiniz işlemi SAP2000 ile 20 yıl önce yaptım. Çelik çerçevelerde gayet güzel çalışıyor bu mantık. Ama, söz konusu betonarme çerçeveler olunca iş çığırından çıkıyor.
Kurnazlık, iyi, hoş, hatta bazılarına pek sevimli gelebilir. Ama en dahiyane kurnazlıklar bile akıl süzgecine gelip takılırlar günün sonunda.

Bahsettiğiniz tüm durumları kodladım. Verileri excelde giriş dosyası oluşturup verileri phytonda pandas ile işliyorum. Excel tablosuna bahsettiğiniz link elemanları da ekliyorum ve sonrasında işliyorum. Tek tuşla autocad den etabs e geçmek şeklimde değil de biraz autocad de gerekli düzenlemeleri yaparak etabs e geçeceğim. Etabs e altarıldıktan sonra etsbste de düzenlemeler yapacağım. Allah izin verirse bu işi çok kısaltacağıma inanıyorum. Yardımcı olabilirseniz çok sevinirim.
Malzemeler, hinge ler, kesitler her şey tanımlı ve kodladım. Gerekli kısı lar aşağıda.
0) kirişlerin uçlarından herhangi biri eğer perde layeri ile veya kiriş layeri ile bağlanmıyorsa (kolona bağlanıyorsa bir kez extent yapılıp düğüm noktasıyla eşleşmeli ve işleme başlanmalı.
1) Eğer aks1, aks2 çakışıyorsa point ata
2) eğer aks1,aks2 ve perde layerleri çakışıyorsa point ata, atanacak yerde point varsa atama
3) eğer aks1, aks2 ve kolon çakışıyorsa point ata, mevcut ise atama.
4) eğer aks1, aks2 ve kiriş çakışıyorsa point ata, mevcut ise atama.
Bunu istiyorum. Bu yapıldığında aslında elemanlar tek boyuta düşecek. Üst katın kalıp planında atanan pointlerin numaraları da kat numarası ile eşleşirse ( bodrum kat 0-1 , 0-2 …. , zemin kat 1-1, 1-2 …. , 1.kat 2-1, 2-2….) excelden gerekli düzenlemeleri yaparak perde elemanların gerektirdiği 4 noktayı da çekmiş olacağım.
Böylelikle oluşturulan düğüm noktaları (saplama kiiş hariç) sadece aksların çakıştığı yerde oluşacak. Ve elemanlar otomatik olarak aksları ortalayacak. Gerekli görülürse etabste düzenlenebilir.
5) Daha sonra (mümkün mü bilmiyorum) elemanın ismi, yakın ve uzak düğüm nokta numarasının adını excel e işleyebilirsem tanımlamak için her şey hazır olacak.
Bahsettiğim şeylerden biraz fazlası gerekiyor tabi ki. Ama ben bunun geliştirilebilir olduğuna inanıyorum. Yardımcı olabilirseniz çok sevinirim.
Mehmet abi ile mailleştim ücretli şekilde yardımcı olacak fakat yardımcı olabilirseniz bu işte benim isteklerimin olabilirliğini veya istediğim şeyi daha iyi tarif etmemi, alternatif geliştirmeme yardımcı olabilirseniz mehmet abi(admin- Mehmet Şamil Demilyürek)e kendimi daha iyi ifade edebilirsem çok mutlu olurum. Sizin tecrübenizden yararlanmak benim için bir şans.

Buraksait (15.08.2023 14:07 GMT)

15.08.2023 15:00    

ProhibiT
Bu açıklamalardan sonra benim için konunun boyutu değişti açıkçası.

İlk mesajınız o kadar kısaydi ki, sorunuzu ve hedefinizi anladığımı düşünerek ve damdan düşen biri olarak, konunun farklı yerlere gitmemesi için yazma gereği duydum. İlk bir kaç cevap bu konudaki kaygımı doğrular nitelite olmuş. Mehmet Hocamın yaşı benden küçük aklı büyüktür. Benim ondan fazla damdan düşmüşlüğüm vardır belki, o kadar. Tecrübelerimi de tereddütsüz paylaşabileceğim nadir insanlardandır.

Gene başa dönersek, ilk mesajınızdaki aşırı sadelik beni de yanılttı. Belli ki üzerinde eni konu düşünülmüş, belli noktalara gelinmiş. Bana kalırsa bu derinlikte konuları forumda yüzeysel paylaşıp zihninizi bulandırıp yolunuzu karartmayın. Mehmet Hocam tereddüt yaşasaydı benimle paylaşırdı herhalde.
Garip bir gerçek var, Etabs datasından kalıp planı çizdirmek deseydik, görece daha kolay iş olurdu. Kalıp planından Etabs datası elde etmek daha iddialı bir hedef.

Benim naçizane tavsiyem, AutoCAD ortamında Kalıp planında Çerçeve Elemanlarının eksenlerinden Tel Kafes (Wire Frame) biçiminde bir model oluşturup öyle devam etmeniz. Bu konuda da katları ayrı ayrı işledikten sonra birleştirmek yönünde epeyce ilerlediğiniz anlaşılıyor. Son tavsiyem de (bunu gene damdan düşmüş biri olarak söylüyorum) Verileri ve bilgileri platformlar ve programlar arasında çok fazla dolaştırıp çevirip yormayın... derim.

Önceki yazımda kısmen sözünü ettiğim sonsuz rijitlikte bölgeler için ilk etapta 3 boyutlu düşünmeyin. Bir doğrultuda, kiriş orta hattından kesit almış gibi kolon ve perdelerin 2 boyutta merkezlerine düğüm noktalarını yerleştirin. bundan sonraki adımda diğer doğrultudaki kirişleri mevcut düğüm noktalarına bağlamak ciddi modelleme hatalarına yol açacaktır. Bunun yerine diğer doğrultuyu da gene aynı mantıkla Kiriş orta hattından geçen kesit düzleminde aynı şekilde 2 boyutlu çerçeve gibi modelleyin. Her iki doğrultudaki düzelem çerçeveleri üs üste çakıştırdığınızda, düğüm noktaları ve dolayısıyla düşey taşıyı eleman eksenleri çakışıyorsa ne ala... çakışmıyorsa yukarıda sözünü ettiğimiz fiktif elamanlarla düğüm noktalarına uzatmayı deneyin... derim.

Aslında yazarak anlatması oldukça uzun bir konu... kolay gelsin

15.08.2023 15:14    

Buraksait
Alıntı
ProhibiT :
İlk mesajınız o kadar kısaydi ki, sorunuzu ve hedefinizi anladığımı düşünerek ve damdan düşen biri olarak, konunun farklı yerlere gitmemesi için yazma gereği duydum. İlk bir kaç cevap bu konudaki kaygımı doğrular nitelite olmuş. Mehmet Hocamın yaşı benden küçük aklı büyüktür. Benim ondan fazla damdan düşmüşlüğüm vardır belki, o kadar. Tecrübelerimi de tereddütsüz paylaşabileceğim nadir insanlardandır.
Gene başa dönersek, ilk mesajınızdaki aşırı sadelik beni de yanılttı. Belli ki üzerinde eni konu düşünülmüş, belli noktalara gelinmiş. Bana kalırsa bu derinlikte konuları forumda yüzeysel paylaşıp zihninizi bulandırıp yolunuzu karartmayın. Mehmet Hocam tereddüt yaşasaydı benimle paylaşırdı herhalde.
Garip bir gerçek var, Etabs datasından kalıp planı çizdirmek deseydik, görece daha kolay iş olurdu. Kalıp planından Etabs datası elde etmek daha iddialı bir hedef.
Benim naçizane tavsiyem, AutoCAD ortamında Kalıp planında Çerçeve Elemanlarının eksenlerinden Tel Kafes (Wire Frame) biçiminde bir model oluşturup öyle devam etmeniz. Bu konuda da katları ayrı ayrı işledikten sonra birleştirmek yönünde epeyce ilerlediğiniz anlaşılıyor. Son tavsiyem de (bunu gene damdan düşmüş biri olarak söylüyorum) Verileri ve bilgileri platformlar ve programlar arasında çok fazla dolaştırıp çevirip yormayın... derim.
Önceki yazımda kısmen sözünü ettiğim sonsuz rijitlikte bölgeler için ilk etapta 3 boyutlu düşünmeyin. Bir doğrultuda, kiriş orta hattından kesit almış gibi kolon ve perdelerin 2 boyutta merkezlerine düğüm noktalarını yerleştirin. bundan sonraki adımda diğer doğrultudaki kirişleri mevcut düğüm noktalarına bağlamak ciddi modelleme hatalarına yol açacaktır. Bunun yerine diğer doğrultuyu da gene aynı mantıkla Kiriş orta hattından geçen kesit düzleminde aynı şekilde 2 boyutlu çerçeve gibi modelleyin. Her iki doğrultudaki düzelem çerçeveleri üs üste çakıştırdığınızda, düğüm noktaları ve dolayısıyla düşey taşıyı eleman eksenleri çakışıyorsa ne ala... çakışmıyorsa yukarıda sözünü ettiğimiz fiktif elamanlarla düğüm noktalarına uzatmayı deneyin... derim.

Değerli tavsiyeleriniz için çok teşekkür ederim. Hepsini dikkate alacağım.

15.08.2023 21:53    

Buraksait
Alıntı
Buraksait :
Alıntı
ProhibiT :

Değerli tavsiyeleriniz için çok teşekkür ederim. Hepsini dikkate alacağım.

Abi bilgisayarın başına geçtim kara kara düşündüm. Sizin söylediğiniz gibi kirişin ve perdenin ortasından bir line geçirerek tek doğrultuya düşürmek çok doğru geldi. Tavsiyeniz için çok teşekkür ederim. Kiriş ve perdelerin ortalarından line geçirerek başlangıç ve bitiş koordinatlarına point tanımlanırsa (perdede bahsettiğin gibi orta noktasına da point tanımlanmalı.) pointlerin yakın ve uzak uçları elde edilmiş olur. Bağlantı elemanı gereken yerlere ben müdehale edip yeni line ve isim ile eleman eklersem onların da başlangıç ve bitiş uçlarında eğer point yoksa eklersem onların da yakın ve uzak nokta numaraları elde edilebilir. Kolonları bildiğimiz gibi yalnızca point olarak belirtmemiz lazım. Kolonların orta noktasında point atasak ve bu pointin adı kolon olduğunu belirtecek şekilde özel olsa ve daha sonra ben de bu harfle başlayan pointleri filtreleyip kolon düğüm noktaları olarak atarsam kolonları da halletmiş olurum.

Söylediğin gibi bağlantı elemanlarının oluşması için kesitlerin ortasından line geçirildikten sonra öngörülerek manuel yapılması gerekiyor fakat yine de bence çok uzatmaz işi.

Line ların ortalarından yeni bir line geçirildiğinde eğer 2 tane line kesişiyorsa, line ların o noktadan sonrası için trimlenmesi gerekir. (2 line ın ortak noktasının koordinatının aynı olması için.)
Perde ve kiriş için, eğer kesişmiyorsa, kiriş orta line uzatılmalı. Bağlantı elemanı gerekiyorsa ekstra eklenmeli.

Line ların başlangıç ve bitiş noktalarına point atayıp koordinatlarını excele aktarmak da sanırım lisp dosyası açısından çok zor değildir. Burada önemli olan line ile üzerindeki ismin eşleşebilmesi olacak. Formda araştırma yaparken bunun mümkün olduğu kanısına vardım.

Ben ilk başta akslardan yola çıkmayı düşündüm fakat benim isteklerimin karşılığının çok zor olacağını düşünüyorum. Sizin tavsiyelerinizle çok daha rahat ve anlaşılır şekilde ifade edebilirim kendimi.

Müsait olduğunuz bir vakitte zaman ayırıp beni arayabilirseniz çok mutlu olurum. Bu işin içinden ancak sizin değerli tavsiyelerinizle çıkarım. Bilmenizi isterim ki bu kısım benim yazdığım kodların %10u bile değil. Fakat olmazsa olmazı. Bu işin içinden çıkamazsam 5 aydır verdiğim tüm emekler çöpe gider. Çıkabilir isem de okurken bir yandan kolay bir şekilde harçlık kazanırım, okuyup aynı anda çalışmak zorunda kalmam. (Uludağ Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Yapı anabilim Dalı Yüksek Lisans Öğrencisiyim.) En azından Mehmet abiye istediğim lispi daha temiz daha anlaşılabilir bir dille anlatmam benim için çok önemli. Eminim ki çok değerli insanlarsınız ve kendimi iyi ifade edersem bu sorunun altından kalkabilirim.

Şimdiden çok teşekkür ederim. Tel: 05465930216 - Burak Sait Yıldırım

16.08.2023 13:39    

Travaci
Buna mı ihtiyacınız var

Kod:

(defun c:brk (/ n r ss fl p1 p2)
  (if (setq n 0 r 0 ss (ssget (list (cons 0 "LINE"))))
    (if (setq fl (getfiled "Data Extraction"
        (vl-filename-base (getvar 'dwgname)) "xls" 1)) 
      (progn
        (setq fl (open fl "w"))
        (command "_.undo" "be")
        (repeat (sslength ss)
          (setq en (entget (ssname ss n))
                p1 (cdr (assoc 10 en)) p2 (cdr (assoc 11 en)) n (1+ n))
          (command "_.text" p1 "" "" (rtos (+ 1 r))
                   "_.text" p2 "" "" (rtos (+ 2 r)))
          (write-line (strcat
            (rtos (+ 1 r)) "\t" (rtos (car p1) 2) "\t" (rtos (cadr p1) 2) "\n" 
            (rtos (+ 2 r)) "\t" (rtos (car p2) 2) "\t" (rtos (cadr p2) 2)) fl)
          (setq r (+ r 2))  
        )
        (command "_.undo" "e")
        (close fl)
      )
    )
  ) (princ)
)

> 1 <
Copyright © 2004-2022 SQL: 1.774 saniye - Sorgu: 83 - Ortalama: 0.02137 saniye