11.10.2006 08:54    

srpacar81
arkadaşlar
burada programlarla ilgili sorular soruyoruz ama benim biraz metraj ve hakediş konusunda gelişmem lazım.inceleyebilmem için, elinde basit bir hakediş ,metraj bulunan arkadaşlarım benimle paylaşabilirmi?
teşekkürler

11.10.2006 09:02    

serzenis
şu an için paylaşamam...çünki şirketin çalışmaları bunlar...taslak yada boş hazırlamam gerek...ve hiçte basit bi dosya yok elimde...ya sen ne öğrenmek istiyosun yada merak ediyosun söyle ben yardımcı olurum her konuda, metraj, ve hakediş konusunda...

11.10.2006 09:26    

srpacar81
birkaç bildigim var ama tam bir metraj için hangi işlemleri gerçekleştirmeliyim.

11.10.2006 10:06    

serzenis
ilk önce neyin metrajını yapacaksın bu önemli...
puzunu, imalatın adını, belirterek pozun birimi ne ise(m2,m3,ton vs) o şekilde parçaların,bbölümlerin,kirişin,kapını vs vs..her ne ise onun hesabını yapıyorsun...basit olarak yaparsak sonra birim fiyatıyla çarparsan elde edeceğin hakedişi bulmuş olursun...tabi daha işin içine fiyat farkları, revizeler, ortalama kar haddi falan giriyor...ya eğer neyin metrajını yada hak edişini yapacağını mahsedersen daha iyi yardımcı olabilirim...ama metraj sadece alan,hacim,adet uzunluk, vs birimleriyle yapılan için hesabıdır projeye göre.

11.10.2006 11:55    

srpacar81
mesele 5.00-6.00 ya bir odanın metrajını çıkarıcagım.duvar metrajı,tugla metrajı başka ne gibi bir sıra izleyecegim.

11.10.2006 12:21    

serzenis
Alıntı
srpacar81 :
mesele 5.00-6.00 ya bir odanın metrajını çıkarıcagım.duvar metrajı,tugla metrajı başka ne gibi bir sıra izleyecegim.

genelde keşifteki poz sırasına göre yada imalat sırasına göre düzenlenir metraj sayfaları...
duvar tuğlası(deliklimi değilmi öz. ne buna göre bi poz ya belirlenmiştir daha önceden yada bayındırlık pozlarından aynen alınarak analiz ve rayiçleri kabul edilmiştir yine aynen...neyse...
d.tuğla için yükseklikte gerekli odanın...ve m2 dir birimi...örneğin 2.90 cm olsun yükseklik...
5,00*2,90 =..... *(2) benzer 2
6,00*2,90=.....*(2) benzer 2
daha sonra ise odada kapı veya pencere varsa bunlarında alanları hesaplanarak minha edilir...çıkartılır yane....tabi çalışma sayfası üste yazdığım gibi olmayacak....bu sadece hesap ibilgisi içindi...

11.10.2006 12:29    

srpacar81
teşekkür ederim serzenis.çalışma sayfası hakkında biraz bilgim var.ben malzeme olarak biraz eksik oldugumdan hangi sırayla yapacagım konusunda bilgim yok.sanrım malzemede yapılan inş. göre degişiyor.ama siz anlatınca biraz bilgilerim uyandı.kendi kendime basit bir projenin metrajını çıkarmaya çalışayım.takıldıgım bir yer olunca ben yeniden size soru yöneltirim.yardımınız için tekrar teşekkürler.

11.10.2006 12:33    

serzenis
rica ederim ...her zaman...hakediş konuusnda bi işyerinde kısada olsa bi dönem çalışmıştım...her türlü sorunu cvplayabilirim sanırım...internettede bu konuda benzer adresler olması gerek bilgilendirici....birim fiyatlar ve analizleri incelemek istersen birimfiyat.net var...bi bak derim yani..ben yine butdayım kardeş...kolay gelsin

10.08.2015 14:19    

wssinem
merhaba arkadaslar

ben inşaat teknikeriyim fakat bu zamana kadr iş bulamadım cünkü meslegimle alakalı cok eksiğim var işe alınmadıgım içinde tecrübe edinenemedim keşif hakediş metraj ve 3d max la alakalı eksiklerim çok.bana ucuz ama iyi eğitim veren bildiğiniz kurs veren yer var mı lütfen acil bilgi verin

> 1 <
Copyright © 2004-2022 SQL: 0.822 saniye - Sorgu: 65 - Ortalama: 0.01264 saniye