12.02.2022 20:22    

bravengineer
Herkese merhabalar. Adım Behiç.
Zonguldak'ta SMM olarak çalışıyorum. Yeni mezun mühendisim ancak 4 yıldır iç tesisat işinin içerisindeyim.
İş kendi işim olmaya başlayınca geliştirmek için daha fazla çaba harcamaya başladığımı fark ettim ve aklıma takılan bir kaç soru var. AUTOLISP kaynaklarını okumaya ders videolarını izlemeye başladım. Ancak kısa sürede fazla çalıştığım için kafam karma karışık oldu. AUTOCAD programlama yöntemleri ile projelerimi daha hızlı çizmeye çalışıyorum ancak neler yapılabilir kafamda sadece bir hayal olarak kalıyor. Benim hedeflediğim çizimi bitmiş bir projenin yükleme cetvelini oluşturan, bu cetvele göre kolon şemasını ve tek hat şemalarını oluşturan bir program yazmak. Böyle bir şey mümkün müdür?
Ayrıyeten iç tesisatın çizim kısmında, priz yerleşimini hızlandırmak için kafamda bir şey tasarladım ancak koda dökemiyorum. Örneğin pl komutuna girdiğimiz zaman çizgi çekerken, kod içindeki diğer opsiyonlar aşağıda belirmekte. Bizim komutumuzun adı 'LINYECIZ' olsun diyelim. Bu komuta girilince normal pl gibi devam edecek, ancak aşağıdaki seçeneklerde priz ve lamba seçenekleri olacak. Örneğin priz seçilirse-yönünü açı vererek belirleyebilirim diye düşünüyorum- priz ekleyecek ve çizmeye devam edecek. Global değişkenler kullanarak hem linye numarası verebilirim hem de o linyeye ait sortileri sayabilirim diye düşündüm. Ancak araçlara tam hakim olmadığım için bir düşünceden öteye geçiremiyorum.
Her türlü tavsiyeye açığım. Yardımcı olursanız çok sevinirim. Herkese iyi forumlar.

14.02.2022 04:48    

mttlp
Alıntı
bravengineer :

Merhaba autocad de elektrik projesi çizin program

Linkleri görebilmek için ÜYE olmalısınız.

Travaci (14.02.2022 05:23 GMT)

14.02.2022 09:40    

bravengineer
Teşekkürler.

> 1 <
Copyright © 2004-2022 SQL: 1.365 saniye - Sorgu: 48 - Ortalama: 0.02844 saniye