19.04.2021 09:01    

karakayotti
Merhaba,

Öncelikle sormak istediğim konuyu forumlardan araştırdım ancak bulamadım. Gözden kaçırdıysam kusura bakmayın.
Sıkıntı veren 2 konu var;

1.Başka bir firmadan bize kısmi ölçülendirilmiş resimler geliyor. Onlarda haliyle kendilerine göre, ya da başka resimlerden alıntıladıkları nesnelerin ölçülendirmelerini kullanıyorlar ve 5-6 farklı ölçülendirme ayarı oluyor. Karışıklık olmaması adına kullanmadıklarımı silmek istiyorum ancak kullanımda görünüyor. Fakat ben öncesinde tüm ölçüleri seçerek kullandığım ayarda birleştiriyorum ancak yine de böyle bir durumla karşılaşıyorum. Diğer ayarda kullanılan nesneleri bir şekilde görebilmem mümkün mü?

2. Yine ölçülendirmeleri kendi ayarlarımda topluyorum ancak bazen,(gelen kullanıcı nasıl bir ayar yapıyorsa) ilave ölçülendirmek istediğim yerler gelen ayarlarından devam ediyor. Tüm resmi aynı layer de toplamama rağmen.

Şimdiden herkese teşekkür ederim.

20.04.2021 07:50    

ehya
Merhaba,

Silinmeyen itemler mutlaka dosyada layout, blok v.s. içinde bir şekilde kullanılmış olabilir. Bunları bulmak bazen zor oluyor.
Ancak PURGE tablosunda bununla ilgili bir bölüm var. Dosya içinde kullanılan stillerin kaç nesnede aktif olduğunu gösteriyor.
Resim üzerinden anlatmak gerekirse;
- PURGE komutunu çalıştırın.
- Find Non-PurgeTable Items tıklayın.
- Dimension styles bölümünde silinmeyen stili seçin.
- Sağdaki bölümde kaç adet kullanıldını göreceksiniz. 3 nolu butona tıkladığınızda kullanılan ölçüler seçili olacaktır.

2nci sorunuza gelince, DimContinue ile ölçüye devam ettiğinizde referans ölçünün ayarları ile devam eder. Burada DimensStyle tablosundaki aktif ölçü stili dikkate alınmaz.
Layer konusunda ise,
- DIMLAYER komutunu çalıştırın. Standard değer için aşağıdaki gibi bir bilgi göreceksiniz.

Enter new value for DIMLAYER, or . for use current <"use current">: *Cancel*

Sanırım sizde "use current" yerine layer adı yazıyor. Aktif layer ile ölçü yapmak için yukarıdaki iletiye . (nokta) koyup enter'a basın.

20.04.2021 09:56    

ProhibiT
Bu değerli ve nitelikli paylaşım için teşekkür ederiz Mehmet Hocam, ilgine, bilgine ve esirgemediğin emeğine sağlık. Bu konu bu kadar detaylı ve eksizsiz anlatılabilir.

20.04.2021 11:02    

ehya
Mesajınız için çok teşekkür ederim Şahin hocam. Sizin gibi değerli bir hocamın beğenmesi beni mutlu etti.

21.04.2021 12:56    

karakayotti
Cevaplarınız için teşekkür ederim.
Belki ben yapamıyorumdur diye hemen cevap yazmak istemedim. Farklı teknik resimlerde tekrar denedim.
Komut satırına "purge" yazdığımda aşağıdaki gibi bir pencere açılıyor. Autocad 2016 kullanıyorum. Sürüm nedeniyle vs. farklı pencere çıkıyor olabilir mi? Farklı bir noktadan mı giriş yapmam gerekiyor?

26.04.2021 06:28    

ehya
Merhaba,

Eski sürüm Autocad kullandığınızdan dolayı benim paylaştığım tabloyu göremiyorsunuz.

Bu tür stillere ait nesneleri seçmek için FILTER komutunu kullanmalısınız.
- FILTER komutunu çalıştırın.
- Select Filter kısmından Dimension Style seçin.
- Select butonuna basın ve seçmek istediğiniz stili belirtin.
- Add to List butonuna basın.
- Apply butonuna basın ve tüm çizimi seçip enter'a basın.

Bu işlem sonucunda belirtilen stile ait ölçüler seçili olacaktır.

27.04.2021 14:26    

karakayotti
Verdiğiniz bilgiler ve ilgi alakanız için çok teşekkür ederim.

> 1 <
Copyright © 2004-2022 SQL: 1.288 saniye - Sorgu: 61 - Ortalama: 0.02112 saniye