25.10.2019 07:30    

alper0629
Merhabalar,

Arada bir lisplerin çalışmaması ile ilgili sorunlar yaşıyorum bunların kendimce bulduğum çözümünü paylaşmak istedim.

Windows 10'nun gelen güvenlik güncellemeri ve Autocadin yeni sürümlerinde lispler bazen çalışmıyor mesela bi excel tablosu oluşturan acxl lispi gibi.

Bu lisplerin çalışması için ben Autocad klasörüne ve C'ye Sağ tık güvenlik ayarlarında düzenle kısmında hepsine tam yetki verdim. Bu şekilde lispler düzgün çalıştı.

Bazı lisplerin yine kendi içinde sorunlar oluyor bunun sebebide Autocaddeki o lisple ilgili olan komutun değişmesi bunun çözümüde lispin güncellemesi ama o zaten başlı başına ayrı bi konu :)

Çalışmayan lispler için ayrıca çözümünüz varsa onlarıda belirtirseniz sevinirim.

25.10.2019 07:47    

ehya
Lisplerin çalışmaması, autocad ile ilgili değil, yazan kişinin kurgusu ile ilgilidir. ACXL komutunda DCL desteği support klasöründe olduğu için yetki olmaksızın hata vermesi gayet doğaldır.

Şuana kadar sürüm farkından dolayı çalışmasında sıkıntı olan bir lisp görmedim. Yada yazmadım :)

Sorunlu lisplerinizi açık kaynak kodlu ise paylaşırsanız neden çalışmadığı konusunda fikir sunabiliriz.

28.10.2019 14:34    

alper0629
Dediğinizi anladım ehya hocam zamanında araştırmıştım böle bi durumu sürüm farkından dolayı çalışmayan şuan için sadece CROP Lispi var hatıladığım mehmet şahin güvercin hocanın yazdığı o lispte mesela şöle bi durum gerçekleşiyor;

Autocad 2018'de normalde Circle nesnesinin etrafını trim yapıp herşeyi silebiliyor ama nesneyi Rec Polyline yaptığımda lisp saçmalıyor.

Ama Autocad 2014 de gayet düzgün çalışıyor.

Lispin açık kaynak kodu bulunmuyor ama bildiğim kadarıylar.

Fas uzantılı bir dosya.

> 1 <
Copyright © 2004-2022 SQL: 0.77 saniye - Sorgu: 48 - Ortalama: 0.01605 saniye