02.12.2017 09:56    

ulkersah
Hatalı bir noktadan yakalama yapmamak için osnap kullanıyoruz, ancak seçili osnap dışında hiçbir noktanın (fare ile işaretleme yapılsa bile) yakalanmamasını nasıl sağlarız?

Örneğin sadece midpoint modu işaretlenmiş olsun, bunun dışında bir noktaya tıklansa bile yakalama yapmaması nasıl sağlanır?

admin (02.12.2017 10:34 GMT)

02.12.2017 10:38    

ehya
Böyle birşey mümkün değil. Midpoint haricinde bir nokta açık ise onu da yakalayacaktır.

02.12.2017 12:12    

alumina
Alıntı
ulkersah :

Komutu girip shift veya ctrl tusuna basili tutarak mause ile sag tus yaptiginizda osnap kenetlenme modlari listesi acilacaktir. midpoint secenegini isaretledikten sonra o an icin diger osnaplar acik olsa bile sadece midpoint e kenetlenir. Ancak bu gecici bir durumdur ve her komut girildiginde tekrarlanmasi gerekir.

02.12.2017 13:45    

ulkersah
Alıntı
ehya :
Böyle birşey mümkün değil. Midpoint haricinde bir nokta açık ise onu da yakalayacaktır.

sanırım tam olarak anlatamadım, midpoint üzerinden gidelim, örneğin ekranda sadece 1 adet line objesi var
tam oratasından yakalama yapıp çizime devam etmek istiyorum,
osnap modlarının tamamı kapalı ve sadece midpoint işaretli
çizim yaparken mevcut line objesinin sadece orta noktasını yakalayacaktır elbette
ancak line objesi üzerinden değilde ekranda herhangi bir noktaya tıkladığımızda başlangıç noktası olarak o noktayı alıp çizime devam eder,
işte bu noktada
ben sadece seçili osnaplardan başlasın ekranda herhangi bir yer den çizim başlamasın istiyorum,
bunu neden istiyosun zoom ile yaklaş osnaptan yakala devam et diyebilirsiniz,
ancak bir işletme planı hazırlarken,
tüm osnapları kapatıp point objesini açık bırakıp sadece point objesinden yakalasın ve o anda onu görmemişse başka bir noktayı görmesin istiyorum, bu 2 kat dan daha fazla bir hız kazandıracaktır bna

02.12.2017 14:06    

ehya
ulkersah

Mevcut komutlar üzerinden gider isek, nokta gösterimi istenilen bir komutta ekranda bir nokta ister ve bu noktada herhangi bir nesne yok ise osnap gözardı edilir. Nesne var ise osnap modlarından hangisi açık ise sorgulama yapar.
Sizin istediğiniz ise, her halükârda bir nesne varmışcasına hareket etmesi. Komutların orjinal hallerinde böyle bir özellik yok.
Sistem ayarında da bu tür bir ayar olduğunu hiç görmedim. Muhtemelen yoktur.

Ancak basit bir lisp yardımı ile Line komutu için böyle bir komut yazılabilir.
Tabi lisp kullanmak için, autocad'in full versiyonu olmalı...

> 1 <
Copyright © 2004-2022 SQL: 1.181 saniye - Sorgu: 55 - Ortalama: 0.02147 saniye