01.03.2015 19:20    

vadav
yapmak istedigim kisaca soyle bi sey, ama neresinden baslayacagimi, neler ogrenmem gerektigini bilmiyorum, yol gosteren olursa mutesekkir olurum:

-onelikle bi cizimin icindeki block'lari saydirmak, sonra da o block'lari baska bi programda ya da autocad'in kendi icersinde cesitli hesaplarla malzeme listesi hazirlamak.
atiyorum 10 tane profil bulacak, bu her profil icin 4 vida lazim olsun, her vida icin 1 somon
cikis olarak 10 profil'den 40 vida+40 somon
ama ben bunu disarda bi programda yapmak, baska bi programa yaptirmak istiyorum. yani baska bi exe dosyasi olacak, orada cizimi secicem, o bana neyden ne kadar oldugunu verecek.
bunun icin neler ogrenmem gerek: lisp + vb.net
ya da baska bi dil daha?

kisaca tekrar anlatmam gerekirse:
autocad'den veri alip, baska bi platform'da islemek istiyorum, bunu da autocad hakkinda cok sey bilmeyen adamlara yaptiracak kadar basit olsun istiyorum, yoksa girsin blcount ile saysin, sonra onlari bi sekilde excel'e atsin olarak degil.

umarim derdimi izah edebilmisimdir.

simdiden tesekkurler.

-sinan

01.03.2015 19:39    

alumina
"dataextraction" komutunu inceler misin rica etsem. Cizim içerisindeki her turlu veriyi excele aktarman için mükemmel bir komuttur. Ornegin; "bcount" komutuyla bloklari saydirabilirsin evet, ama "dataextraction" ile excelede atabilirsin. Sonrasinda o excel dosyasına el yordamıyla istediğin sutunlari ilave ederek istediğin metrajlari hesaplayabilirsin. Yalniz;
1- "dataextraction" komutu autocad in full surumunde mevcut olup LT surumde yoktur.
2- sadece blok saydırmak için değil aklınıza gelebilecek her turlu veri için (çizgi boyları. alan hesapları vs vs.) kullanılabilir.

Umarım ek bir programa gerek kalmaksızın isini çözer.

01.03.2015 19:48    

vadav
hizli cevap icin tesekkur.
dataextraction'i da biliyorum, ama benim yaptirmak istedigim autocad'in iclerine insanlari sokmadan, disardan bunlari cozebilmek.
kendim icin degil, baska insanlar kolayca malzeme listesi cikarabilsin diye block'lar ile cizilmis bi cizimden. ofiste yasli insanlar cok fazla ve anlamalari cok gun oluyor
tum her sey sonunda bi exe dosyasi yaratip, cizimi ona atinca icindeki bloklari, bloklardan sonuc da diger elemanlari listeletmek istiyorum, hatta belki doc olarak bas deyip
ama onlar sonraki asamalar

hem de lisp ile ilgili hic bilgim yok, arada o acigimi da kapatirim, daha sonra baska seyler icin de kullanabilirim gibi. sanirim lisp ile block saydirmak lisp icinde yapilabilecek en basit seylerden biridir
bu acindan da ogrenmenin faydali oldugunu dusunuyorum.

vadav (01.03.2015 19:53 GMT)

01.03.2015 19:56    

alumina
dataextraction'i da biliyorum, ama benim yaptirmak istedigim autocad'in iclerine insanlari sokmadan, disardan bunlari cozebilmek.
Bu cümlenden bir sey anlamadım. Autocadin içine insanları sokmamak ne demek?
Bloklar üzerinden malzeme listeleri çıkarmak için neden ek bir program kullanmak istiyorsun? bahsettigin işlem (hatta sınırları zorlayacak daha bir cok işlem) autocadde yapılabilir zaten. autocad için geliştirilmiş lisp dilini öğrenmen yeterli. Bunun için sitede kaynaklar var.

alumina (01.03.2015 20:01 GMT)

01.03.2015 20:01    

vadav
yani demek istedigim zaten hali hazirda dataextraction ile malzeme listesi, hatta attribute falan alabiliyorum olan var olan sistem ile.
baska bi program olacak exe uzantili, bunu vb.net ile yapmayi planliyorum
ben o program'a dwg dosyasini secicem, o da direkt su kadar sundan var diyecek
yani malzeme listesi yapmak isteyen kisinin autocad'i acmasi gerekmiyecek.

ya da acmis olsun, disarda bi exe dosyasi/prgrami olmasi gerekmiyor
da ben o aldigim block degerlerini isleyip, excel'de ya da baska bi yerde autput olarak kullanmak istiyorum, yani

block saydirdirt dedigim anda, ayni zamanda baska seylerin de otomatik olarak sayilmasini, o blocklarin iliskili oldugu seylerin de hesaplanip out olarak verilmesini istiyorum
da bunu nerde nasil yaparim, bunun icin de ogrenmek lazim, onu bilmiyorum

01.03.2015 20:04    

alumina
bende sana diyorum ki, bunun için lisp dilini öğrenmen yeterli. lisp dili ile yazılmış programlar autocad in üzerinde calısır ve mükemmel isler çıkartır. Su aşamada sadece lisp dilini ogren !!!!

01.03.2015 20:11    

vadav
tamamdir, oyle diyorsan gidip vb.net ogrenmeme gerek olmaz, saol cok da
lisp ile disari out dosyasi excel ya da txt ya da doc olarak mumkun mu?
algoritma nasil olacak? ya da isleyis sirasi ya da belki isleyis mi demeli? -lisp hakinda bilgim olmadigi icin soruyorum maalesef
en sonunda bizim bi button'umuz olacak ve oraya basildiginda malzeme listesini mi verecek autocad?

ve nerden baslamak gerek? ya da lisp konu basliginda gecen her sey mi?

01.03.2015 20:32    

Travaci
Sitedeki örnek lispleri incelerseniz, exele veri aktaran bir çok lisp görüceksiniz.

Linkleri görebilmek için ÜYE olmalısınız.

Daha fazlası için lisp istekleri bölümüne bakın.

01.03.2015 20:41    

vadav
tesekkurler. baslamak ve simdi icin cok faydali oldu. eksik olma.

01.03.2015 20:47    

alumina
algoritma mantığı için autocadi iyi bilmen gerekir. Ogrenmek içinse sitede autolisp ders notları var. Sahin hocanin autolsip visual lisp kitabı var. yani öğrenmek için kaynak cok. yeterki ogren. Zaten bir yerden baslarsan gerisi kendilinden gelir.

02.03.2015 08:51    

özkan-wien
arkadasin istegi Lisp falan degil. lisple olacak isde degil. Autocadi acmadan diyor.

02.03.2015 08:59    

özkan-wien
senin istedigin biraz revitin database sistemi gibi. reviti icindeki bloklari disardan bi dosyaya baglayip mesela kapilari, reviti acmadan bu dosyadan kapi listesini görebilir ve hatta excelden 80 lik kapiyi 90 yaptiginda reviti acmadan kapi degistirmis olursun. ancak autocadla bu dedigin sistem iki tarafli henuz calismiyor.

senin istegin üzerine biraz dusunmek lazim.

02.03.2015 09:01    

özkan-wien
senin yapacagin is aslinda basit o yasli amcalara dosyasi sen vereceksin datextractin ile hazirla ver.

02.03.2015 18:02    

vadav
acsak da olur azcik, command girecek kadar biliyorlar. ben amcalar ve ofis disinda calisan insanlar icin boyle bi sey yapmak istiyorum. standartlari belli seyler ile ugrasiyoruz hep, ve bana programlanabilir gibi geliyor/du ki programlanabiliyormus anladigim kadariyla. revit icin ise ayrica soracagim da once autocad. revit icin de mi lisp kullaniliyor, yoksa onun dili farkli bir dil mi?
bu site gercekten fantastikmis bu arada, turkiye'de boyle bi sey olacagini hic tahmin edemezdim.

~
algoritma mantigi ile cok sorun yasayacagimi sanmiyorum ki hem fortran ile hem de phyton ile programlama yaptim gecmiste tezlerim icin, bu yeni bir dil, ama iste en nihayetinde donguler, strinler, real'ler, if, else if falan
ama bunlari autocad icin dusunmek gercekten sahane

02.03.2015 18:11    

vadav
bir de soru: bu dataextractin ile once bolge sec, sonra sadece attribute'ler kalsin, excel olarak bas.. rutinini bi lisp yapabilir miyim?
belli bir alandaki blocklari attribute olarak bir excel dosyasina basacak, ve bunu da sadece tek komut yazarak yapacak.
istedigim nasil olacagi degil anda, mumkun olup olmadigi

02.03.2015 20:58    

Travaci
Bunlar yapılabilir şeyler, sitede istekleriniz üstünde programlar görmeniz mümkün, lisp'i küçümsemeyin sakın : )
Ama ben olsam öğrenmek yerine dedelere autocad öğretirdim :pkak

02.03.2015 21:26    

alumina
Alıntı
Travaci :

Evet goruldugu uzere lisp, programlama dili olmasının yani sira insana değişik bakış acılarıda kazandırır :)

02.03.2015 22:06    

vadav
yok ogreneyim, resmen buyu gibi. autocad falan da baya mutsuzluk sebebi gibi bi seydi, sikici yani bi zamandan sonra hep ayni seyler ayni rutin, insanin ufku aciliyor
gordum, kucumsenecek bi yani yok, loop'lari falan da anlarsam artik ufaktan denemelere baslicam ufaktan
gercekten cok tesekkur

03.03.2015 09:21    

özkan-wien
o Zaman basit bi block say Lisp yazacaksin ,o lispi de amcalarin pc sine yükle kisayol komutunu söyle mesela (Profil zählen)PZ amcam ordan tastaurdan "PZ" yapsin ekrana bi pencere acilsin blok sayisini görsün.O degeri de exceldeki yerine manuel tasisin.

ya da su örnegi incelexyebilirsin

03.03.2015 18:34    

vadav
profil zahlen: ) du verstehst mich ganz gut: )

Copyright © 2004-2022 SQL: 2.371 saniye - Sorgu: 100 - Ortalama: 0.02371 saniye