21.12.2014 04:01    

altundemirsackesim
Merhabalar ,uzatmadan direk konuya girmek istiyorum. Lazerde sac kestirmeye gittiğimde çizimcilerin bilgisayarlarında ilgili şekli çizdikden sonra şekli saca yerleştirirken sac ebatlarının ayarlanmış olduğunu görüyorum istediğim ebatı seçtikten sonra örneğin 1500X3000 şekli yerleştiriyor. Sacın ağırlığını v.b hesaplıyor bunun hakkında bilgi verebilirmisiniz bir bilen varsa ?. AutoCad i yeni öğrenmeye başladım .Şimdiden Allah razı olsun yardım edenden.

21.12.2014 14:18    

alumina
Bahsettiginiz 1500x3000mm ebatlarindaki plakaya genellikle birden fazla parça yerleştirilir. (buyuk ebatli parçalar istisnadır) Hem çizilen parcayi hemde plakaya yerleştirilmiş halini (yani gittiniz yerde gordugunuz neyse) burda paylasırsanız sorularınıza daha net cevaplar bulabilirsiniz. Bunun disinda hem parcalarin toplam agirligi ve alanı, hemde yerleştirilen plakanın toplam ağırlığı ve alanı hesaplatilarak firesini görmenizde sağlanabilir. Hatta dikkat ettiyseniz lazer kesim işlemi CNC makinede yapildigi için çizilen parcalarin ölçülendirilmesine gerek duyulmamıştır.

21.12.2014 15:51    

altundemirsackesim
Çok teşekkür ederim ilginiz için. Bahsettiğim herhangi bir şekil olabilir örneğin 200x200 4 köşede delikler olan bir parça. Şekli çizdim diyelim, şekli saca yerleştirmek için sacın ebatlarını otomatik olarak çıksın diye programa nasıl kaydedeceğim? ve ağırlık hesaplaması fire v.b nasıl yapacağım ? .Birçok lazer kesimciyle çalışıyorum ve hepsinde bunları autocadin bunu kendiliğinden yaptığını görüyorum . Evet ölçülendirme yapılmıyor.

21.12.2014 16:17    

alumina
bahsettiginiz sacin ebatlari 1500x3000mm. bunun için bir program yazilmasina gerek yok. sonuçta plaka ebatlari hemen hemen her yerde stadart olup toplamda 5-6 tip levha ebadi olur.
1250x3000mm
1500x3000mm
1200x2400mm
1000x2000mm..... vs vs.
burda önemli olan bahsettigniz 200x200mm olan parça kesim ölçüleridir ve bunlari tek tek çizersiniz ve uygun olan fireye gore yukardaki ebatlardan birine manuel olarak veya herhangi bir optimizason programi yardimiyla yerleştirip lazer kesim firmasına gönderirsiniz. Sonrasinda lazer kesim firmasi cnc için nesting (yani yapilan çizimin cnc makinede kullanilan mastercam, solidcam vs gibi programlarla makinenin taniyacagi hale getirilmesi) işlemini yaparak makineye gönderir ve kesim yapılır. Burda önemli olan sizin parcalari çizip plakalara yerleştirmenizdir. plakalara yerleştirme işlemi cnc kesim firmasinda da yapılır fakat bazi kişiler firesini vs sini kendisi görmek için yerleştirme işlemini kendisi yapmak ister. Dedigim gibi bir tane hatta bir kac tane ayri tipte parcayi çizip burda paylaşırsanız isiniz kolaylıkla halledilebilir.

22.12.2014 10:33    

BLack|E
Lazer ya da plazma kesim makinelerinde makineyi satın aldığında yanında lisanslı programlarını da verirler. O gördüğünüz yüksek ihtimal o makineye ait cam programıdır ve o program plakanın eni ve boyu girilir ve sacı en az fire çıkacak şekilde otomatik yerleştirir ve sana net ağırlık ve fire ağırlıklarını ayrı ayrı verir.

> 1 <
Copyright © 2004-2022 SQL: 1.025 saniye - Sorgu: 55 - Ortalama: 0.01864 saniye