28.04.2014 06:34    

harunyucel
Merhabalar;

Uzun zamandır "layer" olayını çözmeye çalışıyorum. Bana gelen projelerde "layer control" panelinden layer ları açıp kapatabiliyorum. Bir A3 projesi düşünün, bir layer kenar notlarını kapatıyor.Bir layer ölçü çizgilerini kapatıyor, vs.
Bunlar nasıl çiziliyor? Ayrı ayrı çizimler yapılıyor olsa "ölçü" için bir layer var, onun kendine özgü "text yukseklik" ayarı, renk ayarı çizgi kalınlık ayarı var, ama mesela ufak bir ölçü için de ayrı layer olabiliyor.

Kafam bu konuda oldukca karışık ve bilgim de yok. Layer ın tam anlamını, nasıl kullanıldığını öğrenmek isterim.

Şimdiden teşekkürler.

Saygılarımla.

28.04.2014 07:13    

ehya
Layer olayını zaten mesajında çok güzel çözerek anlatmışsın. Sadece kafanızda bu olayı birleştirememişsiniz.

Autocad'de oluşturduğunuz her nesne için istenirse ayrı layer verilebilir. Ancak doğru olanı, her farklı nesne grubu için ayrı bir layer oluşturmaktır.
Örneğin, bir mimari proje çiziminde, Duvarlar, Kolonlar, Pencerler, Kapılar, Merdivenler, Yazılar v.s. her biri için ayrı bir layer oluşturup bu nesneleri o layer'a aktarmak gerekir.
Faydası;
- Baskı aşamasında her farklı layer için ayrı kalınlık verilmesini sağlar.
- Layer'a göre seçim yapılabildiği için seçim kolaylığı sağlar. Yani projeyi çizerken yazıları görmek istemiyorsanız LayerControl tablosundan yazılar için olan layer'ı Freeze leyerek ekranda görünmemesini sağlayabilirsiniz.

28.04.2014 08:06    

harunyucel
Sayın ehya;

Peki nasıl layer atıyoruz. Yani once çizimi tek layer halinde tamamlayıp daha sonra nesneleri seçip mi atıyoruz?
Ve bunu nasıl yapıyoruz?

Ve layer sadece baskı alınırken çizgilerin kalınlıklarını ve yazıları ayarlıyabilmek için mi kullanılır sadece, başka avantajları da var mıdır?

Saygılarımla.

28.04.2014 09:20    

ehya
Projeyi tek katman kesinlikle çizmeyin.
Zaten proje çizilirken belirli bir hiyerarşiye göre çizilir.
İlk mesajımda verdiğim örnek üzerinden gideyim. Bir mimari projede önce duvarlar çizilir. Bunun için duvar katmanını oluşturup aktif katman haline getirin ve duvarları bu layer üzerinden çizin. Diğer nesne türlerinde de aynı şeyi yapın.
Tek katman yapıp projeyi değiştirmek kullanıcının kendisine yaptığı bir zulümdür.

Avantajları derken, bu ikisi layer lı çalışmak için yeterli değil mi?

Peki benim bir sorum olacak..
Siz autocad kullanmayı ne kadar biliyorsunuz?

28.04.2014 10:11    

halilozcakir
Layerleri çizimi kağıda yaptığımız zamanlarda , kullandığım kalemlere benzetiyorum her objenin ayrı kalemi, rengarenk herçeşit kalınlıkta ver üstüne istediğim çizgi tipinde çiziyor olan güzel bir kalem özelliği..

28.04.2014 10:28    

harunyucel
Sayın ehya;

Ben şantiyeciyim, benim ihtiyacım olan AutoCAD çeşitli parçaların CNC de kesilmesi için gerekli olan AutoCAD. Yada projede ölçüsünü tam çıkaramadığımız yerlerde kullandığımız AutoCAD. Yani 2D çizim de oldukca iyiyimdir :)
Şimdi bir vesile ile proje çizmem gerekti. Tamam daha once çizilmiş benzer bir proje üzerinde oynama yaparak birşekilde işimi yurutuyorum da,gerçekte nasıl yapılıyor onu bilmek istedim.Yani şimdi projeciliğin detayları için.

Mutlaka proje çizmenin bir sırası kuralı vardır ama ben şu aşamada ben "layer" ı nasıl yapacagımı bile bilmiyorum.:)

> 1 <
Copyright © 2004-2022 SQL: 1.265 saniye - Sorgu: 57 - Ortalama: 0.02219 saniye