15.04.2014 13:42    

bayındır
w block ile oluşturduğum blockları design center da göremiyorum. insert block ile çağırabildiğim halde. Teşekkürler

15.04.2014 14:34    

ProhibiT
Design Center ile Belirli bir çizim dosyası içindeki Block'lara veya başka tür tanımlara erişebilirsiniz. Amaç Bir drawing dosyası içindeki blocklara dosyayı açmadan erişmek.

17.04.2014 07:13    

bayındır
Desing Center'ın amacını biliyorum. Sorumun cevabı alamadım. teşşekkürler.

17.04.2014 07:19    

ehya
wblock komutu ile ayrı olarak hazırlanan dosyalar designcenter'da gösterilmez.
Wblock komutu çizim içerisinde istenilen bir çizim grubunun "block" şeklinde değil "dwg" ortamında ayrı bir dosya haline getirilmesini sağlar. Bu tür dosyaları designcenter ile görmeniz zaten mümkün değil.

17.04.2014 07:32    

bayındır
ehya arkadaşım açıklaman için teşşekür ederim. O zaman sorumu şöyle düzelteyim. hazırladığım blockları dizayn centerda görüp çizime aktarabilmme için ne yapmalıyım?

17.04.2014 07:38    

ehya
Bloklarınızı tek bir dosya içerisinde "BLOCK" komutu ile yapıp dosyanın veritabanında tutarsanız DesignCenter komutu ile bu blokları görebilir ve dosyanıza insert edebilirsiniz.

Not 1: Tek dosya içerisinde şartı yoktur. Sadece tüm bloklarınıza daha rahat ulaşmak içindir. Aksi takdirde her farkı dosyanın "block" kısmını tekrar yükletmek zorunda kalırsınız.

Not 2: Veritabanında tutmaktan kasıt şudur. Bir çizimi blok yaptığınızda çizim içerisi haricinde bu blok veritabanında da tutulur. Blok nesnesini silseniz dahi, "Insert" komutu ile tekrar çağırabilirsiniz. Ancak Purge komutu ile temizlik yapılırsa veritabanında ne kadar gereksiz varlık var ise temizlenir.

17.04.2014 08:35    

bayındır
teşekürler ehya. Block komutunun o an üzerinde çalıştığımız dosya için geçerli olduğu kuralından hareketle burada kullanmamış ve write block komutu ile işlemi gerçekleştirmeye çalışmıştım. Öğrencilerime artık gönül rahatlığı ile konumu anlatabilirim.

> 1 <
Copyright © 2004-2022 SQL: 1.094 saniye - Sorgu: 67 - Ortalama: 0.01633 saniye