AutoCAD • AutoLISP • Programlama • Püfler • Komutlar • Terimler • Eğitim
aLd • TCad • FacadeCAD • Cephe Kot • HQ Library • FreeMUST • Pasdoc.A
25.12.2013 09:57    

SENDUR
Arkadaşlar blokc içinde yaptığım hatch ler bloğun scale nini büyütüp küçültünce aralıkları geniş veya dar çıkıyor. Autocad de bloğu büyütüp küçültünce içindeki hatch lerin scale ni değiştirmemesini sağlamak mümkün müdür.

Saygılar.

25.12.2013 11:17    

Travaci
Annotative özelliği verilebilir.

25.12.2013 11:52    

SENDUR
Ben annotative özelliğini kullanmıyorum. O yüzden de nasıl kullanıldığı hakkında çok tecrübem yok. Buraya bu soruyu yazmadan önce bir hatch e annotative özelliği verdim ve sonra blok yaptım ve scale ile büyütünce hiç birsey değişmedi.Tarif edebilir misin
Saygılar

25.12.2013 12:02    

Travaci
Sağ altta annotation scale butonu var, tıkladığınızda scale listesi açılıyor, custom seçeneğinden de istediğiniz ölçeği ekliyebilirsiniz. Scale yaptıktan sonra listeden daha sonra getirdiğiniz ölçeği seçerseniz scale iniz ona göre değişecektir. Önemli olan Annotation scale değeriniz kaç ölçeğindeyken bloğu oluşturmanız. Ona dikkat edin sonra ölçekleri seçtiğinizde istediğiniz ölçeğe gelmiyebilir. Örnek vericek olursak annotation scale 1/100 de iken yazı yüksekliği 250 olan bir text oluşturup annotation verdik. Artık listeden 1/25 seçtiğimizde 4 kat küçülterek 62.5 yapar.

25.12.2013 12:54    

SENDUR
Hocam ne demek istediğini anladığımı sanıyorum. Nasıl çalıştığımı biraz tarif edeyim size.
Ben modelde yaptığım 10-15 tane A1 formatındaki çizimleri her pafta bir layout olacak şekilde ayarlayıp çıktı alıyorum. ( her layoutta bir viewport var detaylarımın scaleni modelde büyütüm küçülterek ayarlıyorum yani bloklarımda detaya göre büyüp küçülüyor).Annotative scale i değiştirince hepsi değişiyor.Ben bunları tek tek elle değiştirmek veya scale ile büyütünce tarama aralıkları sabit kalsın istiyorum. Hatch in içinde scale in altında "relative to paper space"
diye bir bölüm o ne işe yarıyor bilmiyorum, aktif hale getiremedim ama sanki istediğim şey o gibi geldi . :)

Saygılar

25.12.2013 14:02    

ProhibiT
Hatch İletişim Kutusunda görülen "Relative to paper space" özelliği yalnızca Layout'larda (Paper Space'de veya viewport içinde Model Space'de iken) kullanılabilir durumda olur. Model Tab'da hatch oluştururken ve Hatch Edit ile düzenlenirken etkin değildir, gri renklidir, kullanamazsınız. AutoCAD kullanıcısı zeki ve çeviktir. Model Tab'da oluşturduğunuz Hatch nesnelerine Layout'ta viewport içinde model space 'de iken Hatch Edit (HE) uygulayın, "Relative to paper space" özelliği kullanılabilir durumdadır, işaretleyebilirsiniz.

Bununla beraber, bu özelliğin kullanımı tahmin ettiğiniz gibi değildir.
Önemli bir ayrıntı; "Relative to paper space" özelliği, Linetype tanımlarında karşılaştığımız, "use paper scapace units for scaling" özelliği gibi çalışmaz. Her seferinde tıklandığında, o andaki Hatch Scale ile Paper Space arasında bir çevrim yapılarak Hatch scale olarak atanır. Yani etkileşimli (dynamic) bir özellik değildir. İster oluşturulurken, isterse Hatch Edit ile uygulanmış olsun, "Relative to paper space" özelliği atanmış hatch'e HE ile tekrar baktınınızda söz konusu özelliğin seçili olmadığını göreceksiniz.

25.12.2013 14:25    

SENDUR
Hocam yakalamış iken kısa bir şekilde sorayım. Hatch leri scale ile büyütünce Hatch in scale nin büyümemesini sağlamak mümkünmüdür.

Saygılar

25.12.2013 15:14    

ProhibiT
Sen yakaladın da, ben AutoCAD'den fazla anlamam, sorduğun sorunun cevabını bilmiyorum ki. :)
Travacı arkadaşımız anlatmış aslında. Ona ek olarak bir detaydan daha bahsedeyim, problemi çözersiniz.
ANNOAUTOSCALE diye bir sistem değişkeni var. -1 veya 1, -2 veya 2 -3 veya 3 ve -4 veya 4 gibi değerler alır. Bunu incelerseniz cevabı burada. Vakitsizlikten detaylı yazamıyorum.

25.12.2013 15:25    

Travaci
Müsait olursam akşam bir video çeker buraya koyarım.

25.12.2013 15:40    

SENDUR
Teşekkürler
69972-hatchscale.dwg

Burada bende ne istediğimi çizerek anlatayım.
Bir viewport ta aynı bloktan 3 tane var ve hepsinin ölçekleri farklı.

Saygılar

SENDUR (25.12.2013 15:51 GMT)

> 1 <
Copyright © 2004-2022 SQL: 1.268 saniye - Sorgu: 69 - Ortalama: 0.01837 saniye