23.10.2013 21:36    

SaiL
konu başlığından da anlaşılacağı gibi, örneğin herhangi bir uzunlukta line çiziyorum, tekrar line komutu ile bu çizdiğim çizginin herhangi bir yerinden tıklayıp herhangi bir uzunlukta line çizmek istiyorum, ama ilk çizdiğim line a dik olacak...
hangi komutu kullanmam gerekiyor bunun için...

24.10.2013 05:24    

ozkul
90 derecelik çizgileri ortho ile (F8) yapabilirsin.

açılı çizgilerde ucs/object komutu ile kursoru açılı çizgine göre çevirebilir dik çizebilirsin.

05.01.2014 15:26    

SaiL
ortho modunu biliyorum, benim istediğim çizgiye dik inme değil, çizgiden dik çıkma..

05.01.2014 17:33    

Travaci
Ucs ni çizgi ile aynı yap ortho ile dik çık , dik in ...

05.01.2014 18:08    

celebra
ilk çizgiyi çiz.
tekrar line komutunu aktif hale getir.
klavyeden shift tuşuna basılı tutarak farenin sağ tuşuna bas
açılan menuden "Nearest" seçeneğini seç.
ilk çizdiğin çizginin üzerine geldiğinde sarı renkli bir simge görünür. dik çizginin başlamasını istediğin noktayı ilk çizgi üzerinde işaretle ve ortho modu açık olacak şekilde ilk çizgine dik yeni çizgini çizebilirsin.

09.03.2014 08:20    

SaiL
Alıntı
celebra :
ilk çizgiyi çiz.
tekrar line komutunu aktif hale getir.
klavyeden shift tuşuna basılı tutarak farenin sağ tuşuna bas
açılan menuden "Nearest" seçeneğini seç.
ilk çizdiğin çizginin üzerine geldiğinde sarı renkli bir simge görünür. dik çizginin başlamasını istediğin noktayı ilk çizgi üzerinde işaretle ve ortho modu açık olacak şekilde ilk çizgine dik yeni çizgini çizebilirsin.

dediğin şekilde yaparsak olmaz.. :)
Nearest seçeneği çizgi üzerinden herhangi bir nokta yakalama işi yapar..
ben buldum;
birinci çizgiyi çiziyoruz, ikinci komutu aldıktan sonra Shift+Sağ click yapıp "Perpendicular" komutuna tıklıyoruz.
daha sonra birinci çizginin istediğimiz bir yerine tıklıyoruz, çizgi boyunu ayarlayıp bitiriyoruz...

11.03.2014 07:43    

umittaser
UCS komutunu kullan. alt menüsünde object (OB) seçeneğini seç, Cursoru çizdiğin çizginin eğimine geldiğini görürsün. orthoyla dik çizebilirsin şimdi

> 1 <
Copyright © 2004-2022 SQL: 1.259 saniye - Sorgu: 67 - Ortalama: 0.01879 saniye