11.10.2013 21:20    

improper41
öncelikle herkese iyi geceler.Ben yeni mezun Elektrik-elektronik mühendisiyim,okulun son yıllarında otomasyon ve plc ye eğilim versem de kararımı elektrik den yana kullanmak istiyorum, çevremde beraber çalışabileceğim serbest iş yapan mimar bir dayım var fakat ben onun yanına gitmeden biraz elektrik projeleri hakkında temel oluşturma niyetindeyim.pc de AUTOCAD yüklü fakat ben tesisat da kullanacağım sembolleri nasıl entegre edeceğimi tam anlayamadım.Bu konuda ve tavsiye verebileceğiniz başka konularda yorumlarınızı bekliyorum .şimdiden sağolun

21.10.2013 09:45    

drwnngpool
merhaba kardeş,

elektrik projesinde sembollerin illa şu olcak denilen topraklama ve priz dışında bi önemi yoktur. önemli olan çizdiğin sembole verdiğin isim ve bu çizim ile ismi sembol tablosunda göstermendir. yani kapaklı topraklı prizin sembolu nedir diye internetten aramana hiç gerek yok, sen bi kare çizip içine ktp yazıp sembol tablosunda da belirttiğin an projede ktp sembol nerede ise artık onun anlamı kapaklı topraklı prizdir. yani sembolleri sen belirlersin ama sembol tablosunda belirtmek kaydı ile çünkü bilmeyen biri bakınca tablodan anlayabilmeli ne nedir.

elektrik çizimleri basittir aslında, son dönemlerde her bir almaca teker teker linye çizmek yerine bir hat dolaştırıp her almaca bir uç göndermek revaçta. çizimde de sembolde olduğu gibi anlaşılır çizdiğin zaman kendi tarzın ile de çizebilirsin illa bir yerden bakmana gerek yok. yeter ki anlaşılsın,

çizime başlamadan önce mimariyi alırsın, varsa mimari yerleşimde priz anahtar detaylarının yerlerini kendine göre belirlersin, yoksa sen yerleştirirsin. unutma önce almaçları priz anahtarları yerleştirirsin. sonra bunlara hat götürürsün yoksa hatlar birbirine karışır atlama falandı çizim zorlaşır. yani bi priz çiz bir hat götür, bir lamba çiz bir hat götür değil, önce priz anahtar lamba ne ise, sonra bunlara hat çek. ayrıca sayfa sayfa çalışılır, mesela bir sayfa priz-anahtar dersin sadece prizleri va anahtarları çizersin, sonra kopyala yapıştır bir sayfa daha aydınlatma de aydınlatma projeni çiz, sonra kopyala yapıştır data-tv ismini ver datayı çiz, teker teker çizilir yoksa tek sayfada hepsi çizilmez, karışır çünkü.

hattı nerden götürdüğün pek önemli değil ama profesyonel çizeceğim diyorsan duvarları takip et, direk ortadan gitme, asbuilt projelerinde hatların yeri önemlidir bir tek, iş bitmiştir çünkü orada ve ölçülü bi şekilde verilir.

daha sonra çizdiğin hatları numaralandır, linyeleri sadece, p1 p2 p3, sonra özelliklerini yaz mesela 3x2.5 NHXMH/T1-P2 yani üç adet iki buçukluk kablo ile t1 panosundan gelen p2 linyesi demek,

çizilmiş örnek projeleri çok fazla incele örnek al çok işine yarayacak.

sen çizim kavramını çözdüğün an gerisi kendiliğinden gelir zaten. biz herzaman burdayzı. kolay gelsin

30.03.2014 05:08    

thenightmare
bu konu ile ilgili çizilmiş bı proje var mı basıt olarak sadece priz ve aydınlatma için tesekkurler

> 1 <
Copyright © 2004-2022 SQL: 0.732 saniye - Sorgu: 48 - Ortalama: 0.01524 saniye