12.08.2013 18:19    

antuari01
arkadaşlar çizdiğim bi resimde soliddeki gibi yada catia daki gibi ölçüyü değiştiremiyorum...çizgiyi tutup sürüklemem gerekiyor fakat solid kullanırken çizgiye tıkladığım zaman uzunluğundan açısına kadar istediğim gibi değiştirebiliyodum...
örneğin şu resimdeki 109 derecelik açıyı kısa yoldan değiştirme imkanım var mı

Linkleri görebilmek için ÜYE olmalısınız.

13.08.2013 06:30    

ehya
Açıyı değiştirmekten kastınız nedir?
Açı değerini sabunlamak mı? Yoksa açıyı değiştirdiğinizde çizgininde o açıya göre dönmesini sağlamak mı?

13.08.2013 15:33    

antuari01
açıyı değiştirmek istiyorum sabunlamak değil...ben oraya 109 yerine 40 yazdığımda direk 40 derecelik bi açıya dönüşsün o çizgi

14.08.2013 12:02    

ehya
Öyle bir özellik yok.

14.08.2013 15:53    

admin
Klasik çizimde ve klasik ölçülendirmede bunu yapamazsınız. Ancak parametrik çizim komutlarını kullanırsanız olur.

Bunun için Parametric başlığından Geometrik Constraints -> Coincident i işaretleyip çizgilerinizi seçersiniz, bu işlem çizgilerin uçlarını birbirine iliştirir. Ardından Parametric başlığından Geometrik Constraints -> Horizontal i işaretleyip yatay çizginizi seçerek bu çizginin hep yatay olarak sabit kalmasını sağlarsınız. Son olarakta Parametric başlığından Dimensional Constraints -> Angular ı işaretleyip çizgilerinizi seçerseniz parametrik ölçülendirmeyi yapmış olursunuz.

Parametrik ölçüyü seçip sağ klik yaparak Dimension Name Format bölümünden en üstteki Value seçeneği ile sadece ölçülen değerin yazılmasını sağlayabilirsiniz.

Not: Bende AutoCAD 2014 var. Daha eski sürümlerde anlattığım parametrik komutları varmı hatırlamıyorum. Eğer yoksa yapabileceğiniz en iyi şey AutoCAD sürümünüzü yükseltmek olabilir.

15.08.2013 17:14    

antuari01
Alıntı
admin :
Klasik çizimde ve klasik ölçülendirmede bunu yapamazsınız. Ancak parametrik çizim komutlarını kullanırsanız olur.

Bunun için Parametric başlığından Geometrik Constraints -> Coincident i işaretleyip çizgilerinizi seçersiniz, bu işlem çizgilerin uçlarını birbirine iliştirir. Ardından Parametric başlığından Geometrik Constraints -> Horizontal i işaretleyip yatay çizginizi seçerek bu çizginin hep yatay olarak sabit kalmasını sağlarsınız. Son olarakta Parametric başlığından Dimensional Constraints -> Angular ı işaretleyip çizgilerinizi seçerseniz parametrik ölçülendirmeyi yapmış olursunuz.

Parametrik ölçüyü seçip sağ klik yaparak Dimension Name Format bölümünden en üstteki Value seçeneği ile sadece ölçülen değerin yazılmasını sağlayabilirsiniz.

Not: Bende AutoCAD 2014 var. Daha eski sürümlerde anlattığım parametrik komutları varmı hatırlamıyorum. Eğer yoksa yapabileceğiniz en iyi şey AutoCAD sürümünüzü yükseltmek olabilir.

bende 2014 kullanıyorum adminim...dediğiniz şekilde yapıyodum fakat bu çok zahmetli ve uzun geliyor..catia yada solid gibi 2 sn lik işlemlerle olabilmesini umuyodum ama malesef yokmuş...size cevabınız için çok teşekkür ederim :)

> 1 <
Copyright © 2004-2022 SQL: 0.917 saniye - Sorgu: 60 - Ortalama: 0.01529 saniye