25.07.2013 12:53    

mazkap
merhabalar. çizilmiş bir projede mahal listesi oluşturmak için her odanın alanı ve çevresine ihtiyacım var. normalde polyline ile işlem yapacağım alanı seçip alan ve çevresini bulup excele el ile geçiriyorum. bana ben o seçtiğim alanı direk olarak excele yazacak komut lazım böyle bir lisp var mı? yardımcı olabilir misiniz?

25.07.2013 13:05    

Travaci
Siteyi karıştırısanız istediğiniz lispler mevcut, seçtiğiniz alanı ve çevresini bulan ve seçtiğiniz text'i exel'e atan lispler...
Alan lisp download
Exel lisp
Biraz karıştırın exel için daha kullanışlı olanları bulacaksınız.

admin (13.09.2018 21:38 GMT)

25.07.2013 13:09    

özkan-wien
Alıntı
mazkap :
merhabalar. çizilmiş bir projede mahal listesi oluşturmak için her odanın alanı ve çevresine ihtiyacım var. normalde polyline ile işlem yapacağım alanı seçip alan ve çevresini bulup excele el ile geçiriyorum. bana ben o seçtiğim alanı direk olarak excele yazacak komut lazım böyle bir lisp var mı? yardımcı olabilir misiniz?

bir Attribute yapip icine "mahal adi,mahal no, m², cevre,zemin" ekleyin bütün mahal bilgileri orda toplu dursun. sonra da "DATAEXTRACTION" komutuyla Excel listesi olusturabilirsiniz.

25.07.2013 13:16    

özkan-wien
Alıntı
Travaci :
Siteyi karıştırısanız istediğiniz lispler mevcut, seçtiğiniz alanı ve çevresini bulan ve seçtiğiniz text'i exel'e atan lispler...
Alan lisp download Exel lisp
Biraz karıştırın exel için daha kullanışlı olanları bulucaksınız.

cizilmis polylinein cevresini 3.taga atan lispi daha yazacak travaci. :-)

25.07.2013 15:43    

ProhibiT
Böyle bir Lisp paylaştık diye hatırlıyorum. Sitede aradım bulamadım. Tekrar paylaşalım.
Kod:

;|***************************************************************************|
| MahaL: Mahal numarası ve alanlarının yazıldığı Mahal block'u içindeki     |
|        ALAN tag'li, field içerikli  atrribute'ü seçilen yeni bir polyline |
|        ile ilişkilendirir.                                                |
|                 M. Şahin Güvercin  www.cizimokulu.com  25.12.2012         |
|---------------------------------------------------------------------------|;
(defun c:MahaL (/ PvT Are)
  (setvar "cmdecho" 0) (command "_.undo" "group") (vl-load-com)
  (setq PvT (car (entsel "\nMahal Block'u Seçiniz: "))) (redraw PvT 3)
  (setq Are (car (entsel "\nAlanı Tanımlayan Obje: "))) (redraw PvT 4)
  (while(not(and(=(cdr(assoc 0(entget(setq PvT(entnext PvT)))))"ATTRIB")
                (=(cdr(assoc 2(entget PvT)))"ALAN"))))
  (setq PvT (entget PvT)
        PvT (subst (cons 1 (strcat "%<\\AcObjProp.16.2 Object(%<\\_ObjId "
                     (itoa (vla-get-ObjectID (vlax-ename->vla-object Are)))
                      ">%).area \\f "%lu2%pr1%ps[, m²]%ct8[0.0001]">%"))
                   (assoc 1 PvT) PvT) PvT (entmod PvT)
        PvT (entupd (cdr (assoc -1 PvT))) PvT (command "_.UpdateFieLd" PvT ""))
  (command "_.undo" "e") (prin1))
Lisp kodlarında çok sayıda tırnak içinde tırnak var buradan copy/paste ile alınırken hatalar olabilir. Bu nedenle dosyayı 174410-mahal.rar linkinden indirmekte fayda var.

Lisp kodunu ihtiyaçlarına göre değiştirecek arkadaşların göz önünde tutması gerekenler:
Söz konusu fonksiyon, Seçilen block (block adının ve içinde kaç attribute olduğunun bir önemi yoktur.) içindeki "ALAN" tag'li attribute'ü bularak seçilen polyline nesnesinin alanını field olarak ilişkilendirir. Atrribute'ün hangi sırada olduğunun bir önemi yoktur. Çizimin cm. biriminde olduğu ve mahal alanlarının m² biriminde yazılacağı kabulüne göre yazılmıştır. Alan değerinin sonuna " m²" birimi eklenir.

26.07.2013 08:33    

özkan-wien
rar sifresi ne bu dosyanin ya "autocadokulu.com" olmuyor

26.07.2013 08:36    

özkan-wien
bende calismiyor bu Lisp bad Argument typ:stringp Nil hatasi veriyor. versiyon 2014

lispi ekrandan kopyaladim ama.

26.07.2013 08:49    

Travaci
Niye çalışamıyacağı yukarıda açıklanmış, rar'ı açtığında sağ tarafta rar şifresi yazıyor, www.cizimokulu.com ayrıca bu lisp'i senin için tekrar paylaşmıştım.

26.07.2013 09:57    

özkan-wien
Alıntı
Travaci :
Niye çalışamıyacağı yukarıda açıklanmış, rar'ı açtığında sağ tarafta rar şifresi yazıyor, www.cizimokulu.com ayrıca bu lisp'i senin için tekrar paylaşmıştım.

1-bu Lisp neden calismiyor diye sormadim
2-rar actigimda sagda sifre falan cikmiyor
3-sen paylastin ama ben bu sorunu yazdiktan sonra ilgilenmedin
4-tesekkür ederim :-)
5-bu Lisp suan calisiyor ve ayin lispi budur iste.

20.10.2018 06:21    

erdemzor76
merhaba. öncelikle emeğinize sağlık.
ben henüz yeni başladım hocam bu lisp işine. yukarıdaki mahal komut lu lispi indirdim. mahal enter dediğimde mahal block u seçin çıkıyor. seçiyorum . alanı tanımlayan obje: diyor... burdan sonrasını yapamıyorum. (BU ARADA AMACIM ALAN VE ÇEVRE METRAJLARIMI EXCELE ATABİLMEK) şimdiden teşekkürler...

> 1 <
Copyright © 2004-2022 SQL: 1.146 saniye - Sorgu: 68 - Ortalama: 0.01685 saniye