14.05.2013 18:30    

pithblack
Merhaba, Autocad ile har zaman 1/1 çizim yapıyorum, çizgi kalınlıklarını 1/10 çıktı alacağımı düşünerek mesela bir betonarme duvar çizgisini, 0,70mm olarak belirtiyorum. Bu noktalarda sorun olmuyor fakat plastik doğrama pencereler gibi çok ince detayları olan profil kesitlerinde çizgi kalınlıkları sorun yaşatabiliyor. Örneğin plastik doğrama pencere kesitini 1/5 olarak çıktı alıyorum, burada çizgi kalınlığı olarak 0,25mm ve altında çalışmamız gerekiyor, detay oranı fazla ve çizgiler birbirine oldukça yakın. 3mm yakınlıkta yer alan çizgilerden söz ediyorum. 0,25 ve altı çizgiler ön izlemede gösterilmediği için hep tereddütte kalıyorum acaba çizgiler üst üste biner mi yada yeterli bir oranlama olur mu diye.

Bu konuda siz nasıl çalışıyorsunuz ve ne tür tedbirleriniz veya yöntemleriniz var, Bana önerileriniz neler olur.
Teşekkürler, iyi forumlar.

15.05.2013 06:09    

ehya
LWT butonuna basıldığında tüm çizgi kalınlıklarının ekranda gösterilmesini istiyorsanız, LW komutunu çalıştırın.
"Adjust Display Scale" değerini Maximum'a çıkarın.

Kalem kalınlığı sorunu için, her farklı ölçek için referans bir çizim dosyası hazırlayın.

16.05.2013 16:40    

pithblack
Bir sorum daha olacak buna ilişkin. Zoom değerinin ölçek olarak neye tekabül ettiğini nasıl anlarız. Ben ekrana cetvel dayayarak bazen ölçeğin ne olduğnu hesap etmeye çalışıyorumda:)

16.05.2013 17:08    

Travaci
: ) herelde edemeyiz. Asıl soru siz neden böyle birşey yapıyorsunuz. ?

16.05.2013 17:29    

pithblack
Bunun nedeni yine çizgi kalınlıkları:) Yani 1:10 ölçekle görüntüleme yapıyorsak (zoom) bu ölçekte çizginin hangi kalınlıkta göründüğünü görmek için yapıyorum. Emin olmak için de bazen 20 cm olan duvarı cetvelde ki 2 cm e denk getirmeye çalışıyorum.

Tabi şu da var ki acaba autocad çizgi kalınlıklarını gösterirken temsili kalınlıklar mı oraya atıyor acaba. Adjust Display Scale yarını maksimuma çekince 0,50 mm görünen çizgiler de daha kalın görünüyor artık ve duvar çizgisi ile sıa çizgisi üst üste biniyor. Anlayamadım gitti. Çıktıda hangisinin gerçek kalınlık olacağını tahmin edemiyorum. Benim istediğim çıktıda hangi çizgi nasıl görünecekse ekranda da öyle görünsün kalınlık olarak. Grafik programlarında böyleyken autocad bunu neden böyle yapıyor varsayılan ayarlarda anlamıyorum.

16.05.2013 17:33    

ehya
şaka gibi... :no

17.05.2013 06:50    

melisalmina
lw yi yeni öğrendim teşekkürler :D çok işime yarayacak bişiymiş ya :):):)

> 1 <
Copyright © 2004-2022 SQL: 1.176 saniye - Sorgu: 59 - Ortalama: 0.01993 saniye