AutoCAD • AutoLISP • Programlama • Püfler • Komutlar • Terimler • Eğitim
aLd • TCad • FacadeCAD • Cephe Kot • HQ Library • FreeMUST • Pasdoc.A
02.03.2013 08:44    

h737
merhaba,

Çok önemli olmasada çizim yaprken takıldığım bir nokta var. Dynamic input penceresi içindeki değerin anlamı nedir?

Daha doğrusu şöyle sorayım. Örnek resimde göreceğiniz gibi arası 1000cm (veya mm) iki paralel çizgi var. Diyelimki bir projede aradaki mesafeyi ölçmek için object snap açıksa eğer seçilen temas değerine göre ikisi arasındaki farkı "end, mid, intersection, nearest" gibi noktalardan veriyor. Fakat OBJECT SNAP açık değilken diyelimki, birinden NEA(rest) ile temas edip, diğerinde PER(pendicular) ile ölçtüğünüzde, DYNAMIC INPUT içindeki değer farklı gösteriyor.

Alternatif ölçe yöntemi oldukça sorun değil ama neden bu dynamic input içindeki değerin aslında olması gereken ölçüden farklı olduğunu merak ettim. Bu tamamen başka bir şeylemi alakalıdır? forumdaki dynamic input ile ilgili başlıkları okudum ama merakımı gideremedim. Eğer tahmin ettiğim özelliği yok ise boşuna vakit kaybetmemek için sormak istedim.

Teşekkürler.

02.03.2013 10:12    

ehya
Nesnelerin Z koordinatlarının aynı olup olmadığını kontrol edin.
2 boyutlu bir çizimde tüm nesnelerin Z koordinatı sıfır olmalıdır...

02.03.2013 11:52    

h737
Öncelikle teşekkür ederim,

ozaman zor! çünkü diğer çizimlerimden aldığım veya blocklarımdan aldığım çok objem oluyor, lakin kendi oluşturduğum çizgilerde Zyi hiç önemsemdim bugüne kadar. layout gibi, sayfa içinde çok yer değiştiriyorum bir yerde çizip başka yere taşıyorum o yüzdne Znin sabit olması pek mümkün değil hepsi içinmutaka birşekilde değişiyorlar.

Fakat anladığım kadarıyla cevabınızdan, bu pencere benim düşündüğüm şey değil.

h737 (02.03.2013 13:56 GMT)

02.03.2013 12:06    

ehya
Buradaki değer, iki nokta arasındaki mesafedir.

Düşündüğünüz nedir? Yada nasıl birşey hayal ediyordunuz?

02.03.2013 14:03    

h737
benim düşündüğüm, object snap açık değilken, bu pencere, istediğin iki temas noktası arasındaki mesafeyi göstermesiydi. Çünkü temas noktası seçerek yaparken bazen mesafe bilgisi kayboluyor. REsimde iki paralel arası 1000birim ama pencerede farklı bir değer olunca .

Çok karışık ve anlamsız geldiğinin farkındayım, belki göstererek anlatma şansım olsaydı çok daha kolay izah eder varsa cevabı alabilrdim. Sizide uğraştırmazdım. Sorun değil, bir şekilde işlerim bitince yeniden arayıp bulmaya çalışırım cevabı.

02.03.2013 15:22    

Travaci
Link teki lisp'i kullanırsanız hepsi olduğu mesafede gözükecektir.

02.03.2013 16:22    

ehya
Object snap acik degilken iki nesne arasindaki mesafeyi dogru bir sekilde bulamazsiniz. Her halukarda nesne uzerinde bir nokta belirtmek icin osnap modlarini kullanmak zorundasiniz.

03.03.2013 15:00    

h737
Object snap açık değilken temas noktalarını kullanıyorum, nea+per, end to end vs gibi. Object snap bazen istemediğim yerleri seçiyor yada hareketi ksıtlıyor ama kullanıyor değilim bir elim F3'de nihayetinde.

Lisp'i deneyeceğim, çok teşekkür ederim.

04.03.2013 08:01    

ehya
Konuyu fazxla uzatmak istemiyorum. Ancak şu hataya da müdahale etmem gerek.
Osnap açık değil fakat siz enea+per, end+end kullanıyorum diyorsunuz. İyi de bunlar zaten osnap kenetleme modlarıdır. Bunlar farklı birşey değil. Osnap aktif iken seçilen noktalar her zaman kalıdırı. Sizin yaptığınız yöntemde ise sadece bir defalık geçerlidir.
Eğer F3 açık iken istenmeyen bir şekilde noktalardan tutuyorsa, OSNAP komutunu çalıştırın ve ekrana gelen tablodan istemediğiniz kenetleme modlarını kapatın.

> 1 <
Copyright © 2004-2022 SQL: 1.492 saniye - Sorgu: 70 - Ortalama: 0.02132 saniye