01.02.2013 06:47    

kguneslen
arkadaşlar uzunluğu küsüratlı olan bir cismi istediğimiz ölçüye getirmek için scale miktarını nasıl yazıyorduk? Örneğin bir kenarı 5cm gelmesi gerekirken 1.76cm geliyorsa bunu scale ile büyütmek için nasıl yazıyoruz?

01.02.2013 06:48    

mateus
scale referansla olması gerek birdene istiyorsan

01.02.2013 07:20    

ozkul
alternatif olarak align ile de yapılabilir.

15.02.2013 11:42    

oğlak
Büyütmek istiyorsan, büyük sayıyı küçük sayıya böl; küçültmek istiyorsan küçük sayıyı büyük sayıya böl. Scale miktarı bu değerdir.

15.02.2013 12:12    

ehya
Bu konuda en doğru yöntem, Scale komutunun Reference alt komutunu kullanarak yapılan yöntemdir. Sayı girilerek yapılan işlemde her zaman hassasiyet açısından küsüratlar oluşacaktır ve bu yöntem doğru bir yöntem değildir.

15.02.2013 13:21    

ozkul
Alıntı
ehya :
Bu konuda en doğru yöntem, Scale komutunun Reference alt komutunu kullanarak yapılan yöntemdir. Sayı girilerek yapılan işlemde her zaman hassasiyet açısından küsüratlar oluşacaktır ve bu yöntem doğru bir yöntem değildir.

üstad align komutunu bu şekilde denedin mi hiç. çok kullanışlı. hizalayıp scale etmek istiyormusunuza yes diyince rakamlarla uğraşmadan istediğin ölçüye getiriyor.

Sanırım scale referans ile aynı işlevi görüyor. artı olarak hizalamayıda berbaerinde yapıyor.

15.02.2013 19:00    

ProhibiT
Yazılanları daha dikkatli okumakta fayda var, konuyla ilgili yetkinliği tartışılmaz bir hocanın söyledikleri aklımıza yatmıyorsa, bir daha okumakta fayda var diye düşünüyorum. :) ehya hocamın yazdıklarına katılmamak mümkün değil.

Herşeyden önce soru; Mevcut, küsuratlı bir ölçüye sahip objenin, küsuratsız başka bir ölçüye getirilmesidir. Yani elimizde (grafik olarak ölçülen) bir uzunluk ve, olması gereken sayısal değer var. Align komutunun kullanılması için 4 nokta, (3 boyutlu işlemde 6 nokta) ile belirlenmiş 2 (veya 3) tane (grafik olarak ölçülebilen) uzunluk değerine ihtiyaç var. Daha sade ifadeyle sorulan sorudaki problemi çözebilmek için, önce hedef uzunlukta yardımcı bir çizgi çizilmesi gerekiyor. Aksi halde Align komutunu kullanamazsınız.

Diğer konuya gelince, olması gereken uzunluk/ölçülen uzunluk oranı hesaplanıp, scale komutunun argümanı olarak kullanılırsa; Hesaplamayı ister AutoCAD içinden Cal komutuyla yapın, isterseniz harici bir hesap makinesiyle yapın, bulunan değeri ondalık noktasından sonra hesap makinesinin yürüttüğü (ve gösterdiği) kadar hassasiyetle yazmak zorunda olduğunuz için, şu veya bu hassasiyette sapmalar olacaktır.

Bahsedildiği şekilde, scale komutunun reference seçeneğiyle işlem yapıldığında, söz konusu hesaplama işleminin sonucu doğrudan komut içinde yapılacağından (bir aktarma söz konusu değil) tam ve doğru değer elde edilecektir.

AutoCAD'de pek çok durumda tek bir çözüm yolundan bahsedilememekle birlikte, genelde hedefe doğru, sağlıklı ve en kısa yoldan giden çözüm yolları da çok fazla değildir.

Mehmet hocamın yazdıklarına kesinlikle katılmakla birlikte, ben bu tür işlemleri, kenar süsü olsun diye,
Kod:

(defun c:gb (/ p1 p2 sc)
  (setq ss (ssget ":s")
        p1 (getpoint "\nilk nokta: ")
        p2 (getpoint p1 "\nİkinci nokta: ")
        sc (/ (getreal "\nHedef uzunluk: ") (distance p1 p2)))
  (command "_.scale" ss "" p1 sc) (princ))
şeklinde basit bir fonksiyonla yapıyordum. esbab-ı mucibesine (sebebine) gelince de, scale komutunun Reference gibi bir alt işlevinin olduğunun farkında değildim. Gördümse, öğrendimse bile unutmuşum demekki. :)

Herkese kolay gelsin.

16.02.2013 06:08    

ozkul
prohibite:

hocam ehya üstada cevap yazarken bi ders verme anlamında değil, üstadın bilgisine güvenerek scale referans ile align komutunu karşılaştırmasını istememdi. zira bu konuları en iyi bilen birisi ehya olduğu için bir alternatif olarak align komutunu scale referans ile karşılaştırıp artıları-eksileri bize açıklar umudu ile yazmıştım..

şimdi kendi cevabımı okuyorumda sanırım yanlış anlaşılmaya açık olmuş biraz.

yanlış anlaşılmadan dolayı ehya üstaddan özür dilerim.

ayrıca prohibitin beni bu konuda uyarması içinde prohibite teşekkür ederim.

16.02.2013 07:48    

ehya
Estf. özür dileyecek bir durum yok. Bir konu hakkında bilgi verirken şahin hocam gibi uzun uzadıya ve detaylı anlatımla konuyu anlatamıyorum. Genel manada hangi işlemin daha sağlıklı olduğu konusunda şu ana kadar yaşadığım ve yaptığım projelerdeki deneyimlerimden faydalanarak bilgi vermek istedim.
Şahin hocamın yazdıklarını okuduktan sonra, aklımda olan ama bir türlü cümlelere aktaramadığım tüm bilgileri yazmış. Artık yapabileceğim tek şey sükut etmek olur :)

16.02.2013 20:13    

ProhibiT
Değerli arkadaşlar, inceliğiniz ve insanlığınız için hepinize çok teşekkür ediyorum. Güzel insanlarla aynı ortamı paylaşmak çok güzel. Saygılarımla. :)

> 1 <
Copyright © 2004-2022 SQL: 1.081 saniye - Sorgu: 68 - Ortalama: 0.0159 saniye