06.01.2013 07:13    

ahmeterduran
merhaba arkadaslar
Autocad de daha once mause tekerlegine basinca pan yapiyordu, cift basinca zoom e yapiyordu

artik yapamiyorum.

arastirmalarim sonucu MBUTTONPAN komutundan 1 yapma gibi bir cozum buldum. ama cozumum gecici oldu. her yeni dosya actigimda bu komutu yazmam ve sonrasinda 1 olarak ayarlamam gerekiyor.
ayni sekilde tekerlek %12 oraninda buyutup kucultme yapiyor ve gecici olarak ZOOMFACTOR komutu ile %60 -70 e cikararak duzeltiyorum ama buda gecici her yeni dosya da tekrarlamak gerekiyor.
konu hakkinda bilgisi olan arkadaslarin yardimini bekliyorum.

kalici olarak ayarlamalari nereden yapabilirim.

simdiden herkese tesekkurler

06.01.2013 12:31    

ProhibiT
MBUTTONPAN ve ZOOMFACTOR sistem değişkenleridir (AutoCAD System Vaiables). Değerleri Registry'de saklanır. Her yeni dosya açtığınızda söz konusu değişkenlerin değerini kaybediyorsanız, bir tek bunlar değil, pek çok başka sistem değişkeninin değeri de (değiştirildiğinde) Registry'e yazılamıyor demektir.

Bunun farklı sebepleri olabilir.
- Kullanılan AutoCAD programı (herhangi bir şekilde) Registry'e kayıt yetkisi alamayacak şekilde yanlış veya eksik kurulmuştur.
- Bilgisayarınızda birden çok AutoCAD versiyonu yanlış kurulmuş olabilir.
- Kullanılan AutoCAD versiyonunun doğrudan desteklemediği bir işletim sistemi üzerine kurulum yapılmış olabilir.
- Registry Tracker benzeri Windows Registry'i değişikliklere karşı koruyan bir program kullanıllıyor olabilir.

Buna benzer sebeplerden hangisi geçerli ise ona göre çözüm üretmek gerekir.

Registry Edit konusunda kendinizi yeterli tecrübeye sahip görüyorsanız, söz konusu sistem değişkenlerinin (birden çok AutoCAD yüklü ise, söz konusu versiyonun) değerlerini Regedit kullanarak set edip problemi çözebilirsiniz. Yukarıda da açıklandığı gibi, problem bu iki sistem değişkeniyle sınırlı değildir. Eninde sonunda başkalarıyla problem yaşanacaktır. Altını çizerek belirtmek gerekir ki, Registry Edit işlemi riskli bir işlem olup, bu konuda tecrübeli değilseniz, bu yöntem asla tavsiye edilmez. Problemin kaynağı belirlenip kökten çözüm aramak en sağlıklısı olacaktır.

06.01.2013 19:10    

ehya
Şahin hocamın önerilerine kesinlikle katılıyorum. Madem bu tür bir sorun var. Kökten çözmek en mantıklısı.
Bu sorun ile alakalı önerim olacak. Ancak benzeri sorunlar çıktıkça sorun dosya kaybınıza kadar gidebilecek. Bunu göz ardı etmeyin.

Çözüm önerim ise;
Autocad'in kurulum klasörünün içinde bulunan Support klasöründe "Acad****.lsp" dosyası var. (* karakterleri autocad sürümüne göre değişir)
Bu dosyayı metin belgesinde açın ve en alt satıra aşağıdaki bölümleri ekleyin

Kod:

(setvar "mbuttonpan" 1)
(setvar "zoomfactor" 70)

Bu iki satırı ekledikten sonra dosyayı kaydedip kapatın ve autocad'i yeniden başlatın. Bu işlem ile her autocad açıldığında değerler yeniden yüklenecektir.

07.01.2013 07:00    

SENDUR
Hocam bir sorud ben sorabilir miyim. Daha önce başıma gelmiş bir olay.
Arkadaşın bilgisayarında 2010lt ve 2012 civil yüklü ve benden civildeki "shortcutkeys" lerden birini değiştirmemi istedi ve bende değiştirdim olmadı :d hatta bir kaçtaneside değiştirdim (bozdum , denedim) olmadı. Daha sonra 2010lt de yaptım aynı değişikliği oldu ama sadece 2010ltde değil civil'de de oldu. Benim burdan anladığım civil bazı dosyaları 2010 lt den ( ilk kurulan program 2010lt ) okuyor. Peki biz bunu düzeltebilir miyiz civil'in kendi dosyalarını okumasını nasıl sağlayabiliriz. İki programı birbirinden bağımsız olmasını sağlayabilirmiyiz.
Saygılar.

07.01.2013 07:12    

ahmeterduran
Ilginiz icin cok tesekkur ederim arkadaslar.

(setvar "mbuttonpan" 1)
(setvar "zoomfactor" 70) de problemimi cozulmedi.

Registry den de pek anlamam.

bu isin kesin cozumu format atmak olacak heralde.

08.01.2013 07:23    

ahmeterduran
Arkadaslar ben problemi mi cozdum

diger arkadaslara lazim olur diye burada da paylasiyorum.

C:\Users\BILGISAYARIN ADI\AppData\Roaming\Autodesk\AutoCAD 2012 - English\R18.2\enu\Support

klasor seceneklerinden gizli dosyalari goster

klasoru icinde ki acadappp.lsp dosyasini aciyoruz. burada

"MBUTTONPAN" 0 ve "ZOOMFACTOR" 12 yaziyor

burada

"MBUTTONPAN" 1 ve "ZOOMFACTOR" 70 degistiriyoruz. kaydet kapat.

bilgisayari yeniden baslattiginizda problem cozulmus oluyor.

08.01.2013 07:41    

ehya
Autocad'in böyle bir dosyası olduğunu sanmıyorum. Tahminim değiştirmiş olduğunuz dosya, bilgisayarınıza bulaşan virüs tarafından otomatik olarak oluşturulmuş bir lisp dosyasıdır. Bilgisayarınızda virüs olma ihtimali yüksektir.

Yine de kesin teyit etmek için acadapp.lsp dosyasını foruma eklermisiniz?

08.01.2013 10:13    

ProhibiT
Haklısınız Mehmet hocam.
Uğraştığım bir konu olduğu için tereddütsüz söyleyebilirim;
Bahsedilen acadappp.lsp dosyası kesinlikle ALS-Bursted virüsünün oluşturduğu bir dosyadır.

Linkleri görebilmek için ÜYE olmalısınız.

Linkinde bu konudan bahsetmiştik.

ProhibiT (08.01.2013 10:47 GMT)

14.01.2013 05:37    

ahmeterduran
Alıntı
ehya :
Autocad'in böyle bir dosyası olduğunu sanmıyorum. Tahminim değiştirmiş olduğunuz dosya, bilgisayarınıza bulaşan virüs tarafından otomatik olarak oluşturulmuş bir lisp dosyasıdır. Bilgisayarınızda virüs olma ihtimali yüksektir.

Yine de kesin teyit etmek için acadapp.lsp dosyasını foruma eklermisiniz?

sayin ehya sizin virus olabilecegi ve autocad in normalde boyle bir dosyasi olmadigi yaziniza istinaden baska bir bilgisayarda kontrol ettim. haklisiniz. yeni kurulmus bir autocad de bu dosya yok.

benim problemim simdilik yok. mause tekerlelegine basinca PAN yapiyor
tekerlegi cevirince de %70 oraninda ZOOM yapiyor.

ama sizin yonlendirmeniz sonucu virus oldugunu anladigim bir dosya su anda sistemim de.

dosyayi buraya eklememe site izin vermiyor. zararli dosya uzantisi yada 10mb dan buyuk diyor.

14.01.2013 05:57    

ahmeterduran

sayin ehya
acadappp.lsp dosyasini eklemeyi basaramadim ama icerik resmini buraya ekledim.

> 1 <
Copyright © 2004-2022 SQL: 1.389 saniye - Sorgu: 68 - Ortalama: 0.02042 saniye