28.12.2012 19:20    

autocad2323
Merhaba arkadaşlar,autocad2011 kullanıyoruz,izometrik çizimlerle aşağıdaki şekillerin çizim komutlarını anlatabilir misiniz? hiç çizemiyorum basit bir şekilde anlatırsanız sevinirim.

29.12.2012 06:52    

ozkul
izometrik çizim yerine 3d çizim yaparsan daha kolay olur. zira izometrik çizimde daireleri elips gibi göstermen gerekiyor ve çok zorlanırsın.

29.12.2012 08:04    

ehya
autocad2323

Grid düğmesine sağ tuş yap ve settings seçeneğine tıkla. "Snap Type" seçeneğini "Isometric Snap" olarak değiştirip "ok" butonuna bas.
Cursor'un şeklinin değiştiğini göreceksin. Diğer düzlemlere geçiş için "F5" tuşunu kullanabilirsin.Bu işlevi komut içerisinde de yapabilirsin.
Geriye kullanacağın klasik 2boyut komutları. Burada dikkat edeceğin çizim düzlemine göre F5 tuşunu doğru kullanman.
Ayrıca daireleri çizerken "circle" komutu ile değil, ellipse komutunun "isocircle" alt komutu ile çizmelisin.

Özkul

Arkadaş keyfine böyle birşey istemez :)
Ders aldığı yer klasik 2 boyutlu düzlemde 3 boyutlu izometrik çizimleri öğretir. Bu autocad'in içinde bulunan mevcut bir özelliktir. Ayrıca daireleri elips gibi göstermede herhangi bir sıkıntı olmaz. Zorlanmaz da... İzometrik düzleme geçiş yaptıktan sonra Elips komutunda "IsoCircle" alt komutu gelir. Bu komut ile çok rahatlıkla yapabilir.

29.12.2012 09:29    

ozkul
ehya

"Arkadaş keyfine böyle birşey istemez" sözünü es geçiyorum.

isocircle komutunu bilmiyordum. bilgi için sağolasın.

29.12.2012 09:50    

ehya
"Arkadaş keyfine böyle birşey istemez" sözündeki "arkadaş" sen değilsin. Soruyu soran kişiye atfen yazdım.
İster pas geç ister geçme...

29.12.2012 09:57    

ozkul
arkadaş kısmını almadım zaten üzerime. ama sözün muhatabı benim sanırım.

kullandığın kelimeler kırıcı olmasa daha iyi olur.

ben ona izometrikten ziyade 3d çizmenin daha kolay ve işlevsel olduğunu söyledim.

29.12.2012 10:02    

ehya
Orada muhatabım tabiki sizdiniz. Ancak kırıcı bir kelime niyetiyle söylemedim. Böyle bir düşüncem şuana kadar olmadı, olmaz da..

Benzer şekilde birçok kez, izometrik yerine 3d önerileri olduğu için gülümseme ifadesini kullandım. Autocad'in 3d konusundaki yetersizliği döneminden kalma izometrik çizimin hale autocad'de barındırması ve haliyle autocad müfredatında bulunması dolayısıyla birçok kişinin bu konuyu bilmemesi gayet doğal.
3d çizmek ve ve model üzerinden istenildiği gibi 2b çizimini çıkarmak tabiki daha kolay ancak, izometrik çizim kavramıyla eşdeğer olmadığı da bir gerçek.
Sözlerimden alınmanıza gerek yok. Kimseyi son haddine gelene kadar kimseyi kıracak ve özellikle bilmediği bir şeyden dolayı "küçümseyerek" üzecek birşey asla söylemem.

29.12.2012 10:05    

ozkul
eyvallah hocam.

tekrar sağol. isocircle komutunu öğrendik sayenizde.

acil işlerde bazen izometrik çizim yapmak zorunda kalıyorum. elipsleri çizerken çok zorlanıyordum. işimi epey kolaylaştıracak.

31.12.2012 17:03    

autocad2323
cevaplayan arkadaşlara teşekkürler,arkadaşlar ben hiç çizemiyorum nerden başlıycam napıcam bilmiyorum daha yardımcı olur musunuz?

> 1 <
Copyright © 2004-2022 SQL: 1.262 saniye - Sorgu: 67 - Ortalama: 0.01884 saniye