15.05.2012 21:27    

necati.yabalak
Arkadaşlar işyerimizde cnc router var. Makineye bakan operator işten ayrıldı. Firma sahibi beni kursa gönderip eğitimini almamı sağlıyacak. Sorun şu ki benım bu eğitimi en kısa sürede almam gerekiyor. Normalde bilgisayar programlarına yabancı degılım. Photoshop Firework dreamweaver tarzı porogramlarını orta seviyede kullanıyorum. Anlıyacagınız bu gune kadar hep webtasarım agırlıklı programlarda çalıştıştım. Şimdi ise cad ve cam programlarını öğremek istiyorum.

Şunu belirtmek isterimki işyerinde sadece ahşap kapıları işliyoruz ve kullanılan malzeme %90 mdf %10 da kaplamalıı suntadır. Cnc de sadece rustik açıyoruz. Tam olarak emin değilim ama yapıcağım işe göre ileri seviye bir eğitim almama gerek yok heralde.

Kursa yaklasık 2 hafta sonra başlıyacagım o yüzden bu boş zamanımda öğreneceğim en ufak bilginin bile yararıma olacağını düşünüyorum.

Şimdi anlattıklarıma göre benim nasıl bir yol izleme gerek ?

Arkadaşlar sizden ricam en ufak bir bilginiz dahi varsa paylaşmanızdır. Benım durumumda olan, bu işe başlamak isteyen arkadaşlar içinde yararlı bi konu olucaktır.

15.05.2012 22:33    

Travaci
İlk başta draw ve modify tool barında mevcut olan komutları öğrenmeniz işinizi görecektir.

16.05.2012 14:18    

parelel
bilgisayar yani cad cam programları, makinada yapılacak işlerin bilgisayarda programlanma kısmı ile alakalı, makina operatörlügü ise; bilgisayarda hazırlanan bu çizimlerin makinaya aktarılıp işlem yapılma kısmıdır, normalde makina operatörü bilgisayarda program yapmayı bilmeyebilir, sadece makinanın hangi kafada hangi bıçakla iş yapılacak, bıcak boyu, makinanın eksenlerinin sıfırlanması gibi bilgileri bilmesi kafidir, fakat sen hem bilgisayarda cad - cam programını düzenleyip ayrıca makinanın sistemini ögrenme durumundasın, kısaca bu iki hafta içerisinde makinanın özelliklerini çözmeye çalış ve hangi cam programını kullanıyorsan onunla ilgili hem de makina ile ilgili internetten bulabildiğin kaynakları tara, çalışırken en çok dikkat etmen gereken husus ise bıçak boyunu iyi hesaplayıp makina tezgahına daldırma, işledigin malzemeyede dalma ihtimali vardır, onun için işe başlamadan bıçak boyunu uzun değer vererek derinliği kontrol edip sonra normal değerini ayarla, bunlar zamanla uzmanlaştıkça daha rahat olacaktır, başlarda mutlaka biraz sıkıntı olur kolay gelsin,,,

> 1 <
Copyright © 2004-2022 SQL: 0.974 saniye - Sorgu: 49 - Ortalama: 0.01988 saniye