10.04.2012 16:07    

alptekinyonarlar
Slm lar,
Elimdeki bir çizimde 2 adet layout sheet mevcut bu layout sheet lerinde gözüken kesit çizgileri model sekmesine tıkladığımda ana çizim üzerinde görünmüyor. Mesela layout da kiriş ten geçen kesit 1-1 , ancak ben bu 1-1 kesitinin geçtiği yerdeki çizgileri model kısmında aynı yerde göremiyorum. Dolayısıylar kesit çizgisinin nerden geçtiğine bakmak için layout sheet ine planı incelemek için model sekmesinde arasında git gel yapıyorum. Bu sorun hakkında yardımcı olursanız sevinirim.

------------------------------
Bilgi paylaşmak içindir.

12.04.2012 06:22    

dekorrehbericom
Layerlarda gizleme kitleme gibi özellikleri açman lazım

12.04.2012 08:51    

alptekinyonarlar
tüm layerları açtım ,sorun layer larda değil.

12.04.2012 10:52    

halilozcakir
şöyle olabilir belki başka bir yerde çizmiştir bunu zum ext yaparsan bulabilirsin
layout ta wiewport a tıkladığında propertiesi özellikleri msc bölümünde diplay locked yes ise no ile değiştirip layoutta model görüp zom yaparak yerini bulabilirsin bir çember çizersin onu modelden bulursun gibi..

halilozcakir (20.04.2012 06:30 GMT)

12.04.2012 20:59    

ProhibiT
Kavramları net olarak yerli yerine koyamamaktan kaynaklanan bir durumla karışı karşıyayız gene. Konuyla ilgisi olmayan yerlere gelinmiş, konunun özü kaybolmuş.

AutoCAD çizim objeleri (drawing objects) ya Model Space'de yer alırlar ya da Paper Space'te. Model space'te yer alan objeler, hem Model Tab'da hemde, Layout'ta (viewport içinde) görülebilirler. Paper space'te yer alan objeler ise yalnızca Layout'larda görülebilirler. Kesitin geçtiği yeri gösteren çizgiler Paperspace'de alıyor. Bunun için Model Tab'ına geçildiğinde görünmezler. Bunların yanında, Model space'de yer alan çizim objeleri (bazı aklı evvellerin yaptıkları dışında) 1'e 1 çizilirler. Paper space objeleri ise, adı üstünde kağıt üstündeymiş gibi, kağıt boyutlarına göre ölçeklemiş olarak yer alırlar.

AutoCAD çok şefkatli bir programdır, bir kaç komut ile bir şeyler çizilebilir. AutoCAD'i bilmek başka bir şeydir. Bu sizin mesleğiniz ise, iş edinmişseniz, AutoCAD'i öğreniniz. "Kendi ihtiyacımı görüyorum işte" yanılgısına düşmeyiniz. Mutlaka sistematik eğitim alınız ve ve eğitim sırasında size öğretilen temel kavramları atlamadan gevelemeden hazmederek tamamlayınız.

Bunca uzun ve bazılarına ilgisiz gelebilecek şeyleri neden yazıyorum? Burada bir kaç satır AutoLisp fonksiyon yazıp verirsek, o an için belki işinizi görürsünüz. Ama, ihtiyacınız olan kavramları öğrenmemiş olursunuz, benzer bir konuyla tekrar karşılaşmanız kaçınılmaz olacağından, gene problem yaşarsınız. Forum ortamında AutoCAD temel kavramlarını öğretmeye çalışmak maksadı aşan bir çaba olur. Burada ancak temel kavramlara sahip arkadaşlarımızın takıldıkları özel noktalarda yol gösterici olmak mümkündür.

Herkese kolay gelsin.

26.06.2012 06:55    

fatihozcan
Modelde gerçekten o çizgiler olmayabilir. Yapan kişi direk layout üzerinde çalışmış olabilir. Layout ta hiçbirşey yapmadan çizigileri seçebiliyorsanız dediğim durum söz konusudur..

29.06.2012 13:34    

umittaser
Modelde olup layoutta gözükmeyen layerlar için vplayer diye bir komut var bu komutta layerin ismini yazarak freeze, thaw, vs. bir çok işlemi gerçekleştirebilirsiniz. Layoutta kullanırsanız daha güzel anlarsınız. :)

umittaser (29.06.2012 13:50 GMT)

12.07.2012 08:41    

halilozcakir
merhaba , bişey takıldı aklıma , layouta yapıştırdığım bir obje, diğer tüm layoutlarda da görülüyor.
farklı disiplinlerde örneğin ısıtmada pissu olmamalı, ama yapıştır yapınca geliyor, bunu nasıl çözeriz,
yani layout içine yapıştırdımmı sadece o layoutta açık olmalı diğerler layoutlarda kapalı.

12.07.2012 09:43    

Travaci
Çizimin Modelde olduğunu varsayıyorum, görünmesini istemediğiniz layoutlarda, layout içine girin, layper properties manager ı açın görünmesini istemediğiniz layer için vpfreeze butonuna basın.

12.07.2012 11:22    

halilozcakir
işte 30 tane layout olunca hepsinde kapatmak sıkıcı oluyor hele karışık bişey yapıştırdınmı atlayabiliyorsunda ,aslında ben bunun toptan nasıl yapılacağını sormuştum, tüm layoutlarda kapalı sade yapıştırılanda açık olcek.

12.07.2012 11:51    

Travaci
Ozaman modeli direk layouta yapıştırıcaksınız :)

> 1 <
Copyright © 2004-2022 SQL: 1.356 saniye - Sorgu: 74 - Ortalama: 0.01832 saniye