28.02.2012 19:32    

ulkersah
arkadaslar birden fazla çizim dosyasını aynı ekranda açmak istediğimizde
ekranlardan birini seçip diğerlerini kopyalayıp orjinal koordinatlarıyla yapıştırıp tüm çizimleri birleştirebiliyorum
ancak çizimlerden birini tekrar kaldırmak istediğimde sorun yaşıyorum
yani netcad teki referans yöneticisi işlemini autocad te nasıl yaparız,
yada bir çizim üzerine raster insert ile dosya eklediğimizde, bunu istediğimiz anda nasıl ekrandan kaldırıp yükleyebiliriz..
konuyla ilgili bilgi sahibi arkadasların yardımlarını bekliyorum
şimdiden tesekkurler....

01.03.2012 07:58    

ulkersah
Konunun biraz daha açıklayıcı olması açısından özelikle microstation ve netcad de yoğun olarak kullanılan referans yöneticisi hakkında bilgi vermek istedim.
Genellikle altyapı projeleri üzerinde çalıştığımız için örneği de buradan vereceğim.
Referans yöneticisi; çalışılan proje üzerine, proje dışından, program tarafından desteklenen, farkı bir proje yada herhangi bir raster dosyası gibi eklentiler yaparak çalışılmasını sağlar.
Örneğin, bir bölgenin kanalizasyon hattı projesi üzerine, o bölgenin uydu fotoğrafını veya o bölgede mevcut bulunan diğer alt yapıların bulunduğu projeyi ekleyerek çalışılabilir. Çalışma sırasında yeniden ekran görüntüsünden kaldırmak ve yeniden eklemek gibi hızlı ve kolay şekilde çalışılmasını sağlar.
Çalışılan bir proje üzerine farklı bir projenin eklenmesi, Autocad’ de kopyala ve orijinal koordinatlarıyla yapıştır komutuyla mümkündür ya da Autocad Raster ’dan insert komutu ile uydu fotografını eklemek mümkündür ancak yeniden kaldırıp yeniden yüklemek ve bu işlemi defalarca yapmak istediğimizde diğer programlarda kullanılan “referans yöneticisi” benzeri bir yol kullanmak gerekir.
Bunu Autocad ortamında yapmamızı sağlayacak yolu bilen arkadaşlarından yardımlarını bekliyorum,
Teşekkürler…

01.03.2012 08:09    

ProhibiT
Merhaba,

Bu mesajı okuduğumda, "NetCad deki Referans Yöneticisi" nedir bilmediğimden cevap yazmamıştım. Özel mesajınızı okuyunca, bahsettiğiniz Referans Yöneticisi'nin kaynağı AutoCAD'deki Refrence Editor olsa gerek diye düşünerek, başka arkadaşlarımızın da işine yarayabilir düşüncesiyle buradan yazmak istedim.

Öncelikle çiziminize ekleyeceğiniz objeleri (drawing dosyası, raster image, DWF, DGN veya PDF dosyalarını) Copy paste ile çizim içine almanız sizin yapmak istediğiniz işlemlere izin vermeyecek bir yöntemdir. Isert Raster Image doğru kullanılırsa kısmen isteklerinizi karşılar. Bunun yerine, AutoCAD komut satırından XRef<┘ girin açılan diyalog penceresinde...

1 numara ile işaretlediğim icon'un yanındaki ok işaretine tıkladığınızda açılan pulldown menuden,
Attach DWG
Attach Image
Attach DWF
Attach DGN
Attach PDF
seçeneklerinden uygun olanını seçin, ve seçtiğiniz objeyi, karşınıza çıkacak Attach External Reference diyalog penceresi (BLock Insert diyalog penceresinin çok benzeri)'nde ilgili sorulara uygun değerleri girerek çizimize insert edin.

Bundan sonra XRef (External Reference) olarak tanımlanmış objeniz, sizin için bir bLock gibi görünür ve davranır. Yukarıda verdiğim resimde 2 numara ile işaretlediğim bölümde işlem yapmak istediğiniz objenin üzerine sağ tıklayarak açılan menuden istediğiniz işlemi seçebilirsiniz. Söz konusu XRef'i tamamen kaldırmak için "Detach" seçmelisiniz.

Bunların dışında, XRef objenizi edit etmek istediğinizde, AutoCAD komut satırından RefEdit<┘ girdiğinizde External Reference Editor (tıpkı bLock editor gibi) penceresine geçersiniz. Yapmak istediğiniz değişiklikleri yaptıktan sonra RefCLose<┘ girerek Referans editor'ü sonlandırabilrisiniz. Aynen bLock editor'de olduğu gibi yapılan değişikliklerin kaydedilip edilmeyeceğinin sorulduğu soruya cevap verince tekrar Drawing Editor'ünüze dönersiniz.

XRef'in temel kavramlarını anlatmaya çalıştım. Oldukça detaylı bir konu. İlgi ve ihtiyaç duyan arkadaşların araştırmaları gerekiyor.

Kolay gelsin...

ProhibiT (01.03.2012 08:38 GMT)

> 1 <
Copyright © 2004-2022 SQL: 0.961 saniye - Sorgu: 47 - Ortalama: 0.02044 saniye