15.01.2012 08:09    

relaxer
Sayin yoneticiler ve degerli arkadaslar, orta derecede AutoCad kullanicisiyim. AutoCad ile excelldeki gibi grafik tablolar olusturmak istiyorum. Yani elimdeki excell sayfasinda calismasini yaptigimiz sahanin deniz seviyesinden yuksekligini ve mesafelerini gosterir veriler var. Bu verileri kullanarak excelldeki gibi zeminin kesit grafigini hazirlamak istiyorum. Linkini verdigim dosyayi scripte cevirip AutoCad e atarsaniz otomatik olarak ciziliyor.. Yardimlariniz icin tesekkur ederim.

Saygilarimla.

Linkleri görebilmek için ÜYE olmalısınız.

https://cizimokulu.com/datas/users/138925-grafik-script.txt

16.01.2012 07:32    

ProhibiT
Soru yok ki, yardım edilsin.

Birileri sabırla yazmış, oluşturulan script dosyası AutoCAD'de istediğiniz profili çiziyor. Excel dosyanız var, bu dosyadaki verileri script olarak yazacak Visual Basic fonksiyonunuz da var.

"Bu verileri kullanarak Excel'deki gibi zemin kesit grafiği hazırlamak istiyorum" demişsiniz. Zemin Kesit Grafiği ne demekle neyi kasdediyorsunuz? Elinizdeki veriler ne? hangi formatta? Probleminizi tanımlarsanız yarı yarıya çözdünüz demektir.

16.01.2012 08:22    

relaxer
Sayin ProhibiT, eklemis oldugum dosyayi baska biryerde buldum ve benim isimi gormuyor. Benim ogrenmek istedigim o scripti hazirlayabilmem icin ne yapmam gerekiyor? Bunun icin ozellikle bir Visual Basic derleyicisi varmi.. O scripti ben kendim hazirlamak istesem nasil hazirlarim.. Ogrenmek istedigim bu.

16.01.2012 11:30    

ProhibiT
Verilerinizin Excel ortamında olduğunu varsayarsak, çözüm için başlıca 3 yol görünüyor.

- Excel altında Visual Basic kullanarak bir fonksiyon yazmak gerekir ki, bunun için herhangi bir derleyiciye ihtiyacınız yok. Excel'de iken Alt+F11 girdiğinizde açlıan ortamda yazabilirsiniz. Örneğinizde olduğu gibi Visual Basic fonksiyon bir AutoCAD Script dosyası oluşturur, bu dosya AutoCAD'de çalıştırılır.

- Vba (Visual Basic for Application) kullanılarak AutoCAD ortamında fonksiyon yazılır, Excel dosyası Object olarak tanımlanıp, istenen profil çizimi doğrudan oluşturulur. AutoCAD için VbaEnabler yüklenmiş olmak şartıyla gene Alt+F11 kısayoluyla Vba editor açılabilir.

- AutoCAD ortamında AutoLisp fonksiyon yazıp Excel dosyanızdaki verileri okuyup, profil çizimini oluşturulur.

> 1 <
Copyright © 2004-2022 SQL: 0.863 saniye - Sorgu: 50 - Ortalama: 0.01727 saniye