25.11.2011 18:15    

cngzklc
Bir spline'nın her iki ucunda h tipi profil var. Bu profiller farklı açılarda. Benim yapmak istediğim, (sweep komutu veya benzer başka komut ile) spline'nın bir ucundaki profili seçip, spline'ı seçip ve spline'nın diğer ucundaki profili seçerek katı bir obje oluşturmak. Yardımcı olabilir misiniz?

Dosyaya aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

1-sweep-spline-uygulamasi.dwg

Linkleri görebilmek için ÜYE olmalısınız.

admin (25.11.2017 12:50 GMT)

26.11.2011 10:30    

bayrecep
İstediğiniz şekil aşağıdaki gibi sanırım. Linkten indirebilirsiniz.

Uygulaması

Uygulanmış dosya
1-cizimokulu.com-loft-spline-uygulamasi.dwg

admin (25.11.2017 13:16 GMT)

26.11.2011 13:15    

cngzklc
Sn. bayrecep ilginize teşekkür ederim. istediğim gibi olmuş. fakat yaptığınız yöntemi de yazabilirseniz sevinirim.
iyi çalışmalar.

26.11.2011 14:53    

bayrecep
Loft komutu ile yapabilirsiniz.Komutu kullanırken path seçeneğinde yol olarak splineyi seçince istediğiniz objeye ulaşabilirsiniz.Bu tür çizimlerde loft komut çok kullanışlı.

26.11.2011 16:22    

cngzklc
Loft komutunda path seçeneği yok. loft komutunda çıkan menüler aşağıdaki gibi.

Select cross sections in lofting order or [POint/Join multiple edges/MOde]:
Select cross sections in lofting order or [POint/Join multiple edges/MOde]: 1
found

Ayrıca bendeki AutoCAD 2012. sizdeki autocad versiyonu nedir. versiyon farkından dolayı menülerde farklılık olabilir mi?

26.11.2011 16:44    

bayrecep
Loft komutunu seçin enter tuşuna basın.Loft enter sonra iki tane h tipi profilinizi seçin sağ tıklayıp enter deyin ardından p tuşuna basıp spline olna yol nesnenizi seçin hepsi bu kadar.Spline yerine line arc vb nesnelerde path (yol) olarak kullanılabilir.

27.11.2011 09:44    

cngzklc
Verdiğiniz bilgi için teşekkür ederim. burada dikkat edilmesi gereken bir husus var yalnız.
eğer profil spline'a dik değilse oluşan katı modelin ölçüsü azalıyor. yani profilin h ve b ölçüsünü doğru vermiyor.
iyi çalışmalar

25.11.2017 13:24    

admin
Bu sayfada anlatılanları kurgulayarak dosyaları yeniden üretmek durumunda kaldım. Tüm dosyaları üretmişken de çok basitçe nasıl uygulandığı ile ilgili hareketli bir görüntü oluşturdum.

Aşağıda görüntüde sweep komutunun twist along path seçeneğini değiştirerek istenen sonuca nasıl ulaşılabileceğini örneklemeye çalıştım.

Uygulaması

Uygulanmış dosya
1-cizimokulu.com-sweep-spline-uygulamasi.dwg

> 1 <
Copyright © 2004-2022 SQL: 1.065 saniye - Sorgu: 65 - Ortalama: 0.01639 saniye