25.11.2011 13:53    

cihat
Merhaba arkadaşlar iki sorum olacak sizlere.

birincisi bazı dosyalarımda polyline çizgilere kalınlık verdiğimde içleri boş görünüyor. bunları nasıl solid görünür şekle getire bilirim.

ikincisi extrude faces ile ilgili. mesala bir çatı yapıyoruz çatı 120 cm yükseliyor ve eğimide 72 derece oluyor. şimdi bunu yaparken önceden 120 cm den yüksek bir değer ve dereceyi girdiğimde çatım çıkıyordu. son günlerde ise yüksekliği 120 cm veya daha büyük değer girdiğimde işlem yapmıyor. sadece 120 cm küçük değer girdiğimde işlem yapıyor. bunu nasıl çöze bilirim.

konularla ilgili sitede arama yaptım ama bulmadım. eğer sitede var ise konuyu siliniz. şimdiden teşekkürler.

25.11.2011 17:23    

ProhibiT
Ilk sorunuz için, fillmode sistem değişkeninizin değerini 1 yapmalısınız.

face, herhangi düzlem şekil veya kapalı bir polyline objesini taper angle (çatı eğimi) vererek extrude ederken, mahya yüksekliğinden daha büyük bir yükseklik verirseniz, hedeflenen solid objede self-intersecting (kendiyle kesişme) olacağından extrude işlemi uygulanamayacaktır. bunu aşmak için, önce face objenizi (taper angle vererek) mahya yüksekliğinden daha düşük bir yüksekliğe extrude edin. elde ettiğiniz kesik piramdimsi objenin üst tabanına oluşturan face'e solidedit->face->move işlemini uyguladığınızda (move distance mahya yüksekliğinden fazla olabilir) çatınızı kusursuz bir şekilde elde etmiş olursunuz.

Linkleri görebilmek için ÜYE olmalısınız.

kolay gelsin.

ProhibiT (25.11.2011 18:57 GMT)

26.11.2011 13:21    

cihat
Fillmode sistem değeri 1 olduğu halde çalışma sayfamdaki kalınlık verirmiş polylinelar solid görünmüyor.

ikinci soruna çözüm için söylediğiniz yolu takip ederek yaparım bundan sonra teşekkür ederim.

26.01.2012 08:01    

bektasbaran
sayın prohibit hocam,
autocad 2010 kullanarak çatıyı yaparken belli bir kısma kadar extrude yapıyorum ancak solidedit uygulayamıyorum. videoda herşey normal adım adım takip ediyorum ancak bir türlü olmuyor. bir ayar mı yapmak lazım acaba.
Change in topology detected. seklinde bir hata veriyor....

ilginize şimdiden teşekkürler...

> 1 <
Copyright © 2004-2022 SQL: 0.919 saniye - Sorgu: 57 - Ortalama: 0.01613 saniye