20.10.2011 06:38    

hacettepeli_06m
Soru cok zor degil boyle bişey oldugunu biliyorum ama nasıl yapıldıgını hatırlamıyorum
örnegin elimde bir otelin çizimi var bu otelde bahcesi plajı mevcut
bu otelin içerisinde ne kadar ışık varsa onun adetini ögrenmek istiyorum
rengi sar
şeklide belli
bu komutu bilen arkadaş varsa acilen yardım

20.10.2011 06:55    

ehya
filter komutunu kullanabilirsin.

20.10.2011 09:16    

halilozcakir
2011 kullanıyorsan objeyi seçip sağ klikle kısa meü açtığında "select similar " var onu öneririm.

21.10.2011 11:39    

awasome
find komutunu kullanarakta bulabilirsin.

21.10.2011 12:06    

ehya
Awasome

find komutu dosya içinde istenilen yazıları bulur. nesneleri bulmaz. yanlış bilgi vermeyin...

25.10.2011 10:40    

yilmazakifemre
Bahsettiğin türdeki karmaşık çizimler için genelde benzer veya birebir aynı olan obje, çizgi ve yazılara layer atanmalıdır. bu şekilde çizim yapılırsa layer properties manager menüsünden istediğin katmanları gizleyebilir, görmek istediğin katmanları açık bırakabilirsin. bu şekilde karmaşık çizimlerin üstesinden gelebilirsin. en sağlıklı ve en doğru çözüm bende budur. ayrıca istediğin katmanları açma vaya gizleme konusunda lisp te bulabilirsin. bu şekilde daha hızlı çalışman da mümkün.

planlı yapılan iş hızlı ve doğru sonuç verir.

25.10.2011 10:47    

yilmazakifemre
Şimdi soruna gelince, yukarıdaki cevabımda belirttiğim gibi saymak istediğin ışıklara layer atanmışsa bu şekilde kolaylıkla sayılarını bulabilirsin. seçtiğin objelerin sayısını ctrl+1 tuşlayarak properties menüsünü açarsın. bu menüde autocad sana seçtiğin objelerin özelliklerini ve sayılarını verecektir.

eğer layer atanmamışsa filter komutu ile saymak istediğin objelerin ortak noktasına göre filitreleyebilirisin.
örnek; sanırım renkleri sarı demişsin.
filter yar enter
select filter menüsünden color seç
karşısına 2 rakamını yaz
add to list butonuna tıkla
listeye color=2-yellow eklenecektir.
apply butonuna tıklayıp tüm resmi seç
bu şekilde tüm resim içinde 2 numaralı yani sarı renkli objeler seçilmiş olacaktır.

01.11.2011 09:03    

hakyan
Sayımı yapılacak nesneler bloksa saymak çok kolay.
quick selecti kullanabilirsin. yada bcount komutunu kullanabilirsin.Önerim quick selectdir. ayrıca propertiesden nesne özelliklerini öğrenip blok olmasa bile quick select ile özelliklerine göre sayım yapabilirsin.

admin (01.11.2011 10:58 GMT)

25.01.2012 07:12    

halilozcakir
merba 2011 kurdum SELECTSIMILAR komutu olmasına rağmen , sağ klikte yok, cui de yok ilginçtir arkadaşlar.
aslında herhangi kullanmadığım adını bile bilmediğim bir konmutun macrolarını değiştiririm ama cui de olmayıpta komutun çalışması ilginç geldi bana,? acaba nereye saklandı.

> 1 <
Copyright © 2004-2022 SQL: 1.366 saniye - Sorgu: 66 - Ortalama: 0.02069 saniye