10.08.2011 14:18    

nesimi
Merhaba arkadaşlar.Size birşey danışmak istiyorum.Autocad 2007 kullanıcısıyım.Çok iyi autocad biliyor değilim.Ancak mimari proje çıkarıyorum.Extend(ex)komutunu kullandığımda çizgiyi tam olarak diğer çizgiye uzatmıyor.Mesela bir duvarı diğer duvara bağlantı yapacağım zaman ex yapıyorum ardından çizgiye tıklıyorum.tıkladığımda 2 cm gibi küçük ilerlemelerle diğer duvar ulaşıyor.Yada trimlediğimde herhangi bir çizgiyi o trimlemek istediğim bölgeyi tam trimlemiyor.yarım bırakıyor yada ortada küçük gereksiz çizgi olarak bırakıyor.Bu ayar kendi kendine oldu.Artık ayar mı değil mi bilmiyorum.Daha önce başına gelen varmı acaba ?bilgilerinize arz ederim.Teşekkürler.İyi çalışmalar arkadaşlar.

10.08.2011 14:56    

admin
Hem Trim 'de hem de Extend 'de alt mod olarak Edge modu vardır. Edge modu [Extend/No extend] yani uzantıları algıla/algılama gibi çalışır. Kısaca komutlar başka çizgilerin uzantılarını algıladığından parça parça uzatır veya budarlar.

10.08.2011 15:21    

nesimi
Hocam teşekkür ederim ancak nasıl bu ayarı eski haline getirebilirim ? komut satırına en yazmalıyım.Acemiliğime verin edge yazdığımda tüm projenin duvarlarının orta kısımlarını üçgen ile gösteriyor :)

10.08.2011 21:46    

admin
Bir komutun alt seçeneklerini değiştirmek için önce o komutun çalıştırılması gerekir. ardından o alt seçeneğe ait kısayolun girilmesi ve değerin yada değişkenin güncellenmesi şeklinde gider sıralama.

bu bağlamda:
tr + enter + enter (hızlı budama çalıştı)
e + enter (edge moduna girildi)
n + enter (no extend: uzantıları dikkate alma ayarı yapıldı)

bundan sonra trim işlemine devam ederseniz budama sırasında başka çizgilerin uzantılarını dikkate almadığını görürsünüz.

13.08.2011 11:05    

nesimi
Cevap biraz geç oldu hocam ama sağol.Ben kendim 1 saatlik bir uğraşın ardından hallettim :d teşekkür ederim.

> 1 <
Copyright © 2004-2022 SQL: 1.274 saniye - Sorgu: 53 - Ortalama: 0.02404 saniye