17.06.2011 15:04    

nesis67
Arkadaşlar merhaba,

autocad 2009 üzerinden yaptığım çalışmalarda herhangi bir pafta açtığımda font hatası çıkıyor. suyapı.Shx adı altında. cancel dediğimde ise herhangi bir sorun olmuyor ama projeler prestijli işler olduğundan gönderdiğimiz yerlere bu konuda sıkıntı yaşatmam yanlış oluyor.Bu sorunu uzun zamandır yaşamaktayım.Nette araştırdım ama kesin çözümle ilgili herhangi birşey yok. artık bu sorunu çözmek istiyorum.
hergün onlarca proje gelip gittiği için şirket bilgisayarıma nerden nasıl geldi bilemiyorum. bu uzantı font dosyamda da bulunmamadığından ne yapacağımı çözemedim. biraz bana yardımcı olabilirseniz çok sevinirim.

nesis67 (17.06.2011 15:14 GMT)

17.06.2011 20:52    

ProhibiT
Söz konusu dosya açılırken, ilgili konumlardan birinde suyapi.Shx dosyası bulunamadığında, bulunamayan font dosyası yerine, simplex veya txt.Shx dosyaları kullanılır, yani bulunamayan font dosyası substitue edilir, bu işlemin uygulandığı autocad text ekranında uyarı mesajı ile bildirilir.

eğer subsitution işlemi uygulandığında drawing dosyanızda yazı karakterlerinde bir problem oluşmuyorsa, style komutunu girip, açılan diyalog penceresinde, suyapi.Shx font dosyasını kullanan text style'ı bulup, bulunamayan font dosyası yerine mevcut fontlardan birini seçerek, ilgili text style'ı değiştirirseniz, dosyanızın bir dahaki açılışında font dosyasının bulunamadığı mesajını ve subsitution uyarısını almazsınız.

durum böyle değil, drawing dosyanızdaki yazılarda bir problem oluyorsa, mesela bazı karakterler farklı çıkıyor veya yerine soru işaretleri çıkıyorsa, söz konusu suyapi.Shx font dosyasını bulmaktan başka şansınız yok. burada suyapı.Shx şeklinde yazmışsınız, bir de suyapi.Shx şeklinde aramayı denemenizi tavsiye ederim.

kolay gelsin.

18.06.2011 05:48    

k005
Evet, prohibit hocam söylediklerine aynen katılıyorum..,, ve ekliyorum; suyapi.shx dosyasını bulmanız gerekir..,,

24.06.2011 07:11    

SENDUR
Hocam aynı sorun bende de oldu. fakat "style" a baktığım da sadece bir yazı tipinin yanında ünlem işareti vardı onuda "simple.Shx" yaparak değiştirdim ama hala aynı uyarıyı veriyor.
bu durum daha öncede başıma gelmişti. o zaman bir katman tipini silince düzelmişti. şimdi resimde çok fazla katman var tek tek demen uzun sürer :(. acaba resimde bu hatayı veren karakterleri seçen bir lisp yazıla bilir mi ? yada sizin önerebileceğiz başka birşey. o shx dosyasını bulmak sıkıntı her firmada kendi shx dosyasını oluşturuyor resim yollarken göndermiyorlar :(. resmin bozulması çok önemli değil ( neresin bozulduğunu bildiğim sürece)
saygılar

24.06.2011 07:32    

ehya
Bu konu ile ilgili teknik olarak bilgim yok ancak her shx dosyası yazı için kullanılmıyor diye biliyorum. bazı shx dosyaları ile hazır şekiller yapılmasını sağlıyor diye okumuştum. bununla ilgili "shape" ve "load" komutu var. sanırım dosyaları ilk hazırlayanlar bunlarla ilgili birşeyler yaptığından uyarı veriyor.
konunun detayı için araştırmak gerekli.

24.06.2011 10:16    

ProhibiT
Nesis67 arkadaşımızın gönderdiği örnek dosyayı incelemem sonucunda, söz konusu suyapi.Shx dosyasının normal font dosyası değil, shape definitition dosyası olduğunu gördüm. bana gönderilen örnek dosyada, ilgili -.Shx dosyasında tanımlanan shape'in linetype tanımında mı kullanıldığını yoksa doğrudan doğruya load edilen bir shape kullanımının mı söz konusu olduğunu çözmem mümkün olmadı. shape'i hazırlayan firma haliyle kendi emek ürünlerini korumuşlardır, buna saygı göstermek gerek. suyapi.Shx dosyasını (gerekirse ilgili firmadan) temin etmek en etik yoldur diye düşünüyorum.

24.06.2011 10:41    

SENDUR
Hocam peki biz çizimde hangi çiginin ***.Shx nasıl anlarız. bunun bir yolu varmıdır.
ben daha önce başıma böyle bir olay geldiğinde tel tek katmanları silmiştim. hangi katmanı sildiğimden sonra hata vermiyorsa o katmanın linetype ına başka bir çizgi tipi veriyordum sorun çözülüyordu. lakin burda 2 sayfa katman var tek tek uğraşmak zaman alıyor bunun bir püf noktası varmıdır. eksik olan ***.Shx dosyası ile çizilmiş çizgi yada textleri seçtirebilir miyiz?
teşekkürler saygılar

24.06.2011 13:24    

ProhibiT
Bu konu altında sorulan soruda bahsedilen bir normal font dosyası olmadığından text seçmek söz konusu değildir.

shape olarak kullanılmışsa; (ssget "x" (list (cons 0 "shape"))) ile çizim içindeki bütün shape objeleri seçilebilir. bu objeler (entget (ssname ... ...)) ile işleme alınırlar. bu durumda bile yalnızca shape name görüleceğinden, hangisinin ilgili -.Shx dosyasından yüklendiğini çözmek gene problem olabilir.

linetype definition içinde kullanılmışsa, (entget (tblobjname "ltype" "xxxxx")) (ki burada xxxxx çizim içinde mevcut bir linetype adıdır.) ile işleme alınarak söz konusu -.Shx dosyasından yüklenmiş shape (gene yalnızca shape name görünecektir) bulunmaya çalışılır.

kolay gelsin.

04.04.2012 21:26    

asyavrupa

çizimi açarken bende üsteki ekran çıkıyor acaba ne yapmalıyım????

12.03.2020 12:17    

halilozcakir
Merhaba , geçmiş zamanlarda aşağıdaki gibi garip bir sorunla karşılaştım şantiyede -farklı bilgisayarlarda da- açılan dwg de font sorunu alttaki bölüm siyah zeminde yazı doğru düzgün gözükürken ,üstte plot ederken ki hali mevcut yani dwg de sorun yokken çıktı alma plot prewiev de ve kağıtta çıktıda neden böyle gözükür.

08.03.2021 09:49    

mateus
Bilgisayarı formatladım , autocad dosyasını pdfye çevirince bu hatayı veriyor. nasıl düzelte bilirim acaba

pdf de yazılar nokta şeklinde gözüküyor ve bazı harfler çıkmıyır i mesela

> 1 <
Copyright © 2004-2022 SQL: 1.353 saniye - Sorgu: 72 - Ortalama: 0.01879 saniye