17.05.2011 08:00    

erkanaydin
Arkadaşlar

layout'un ismini sayfa numarası yapıp.Bunu direk antet'in sayfa numarası olarak tanıması nı istiyorum.50 yakın layout ismini(sayfa numarasını)tek tek antet'e taşımak istemiyorum.

17.05.2011 12:48    

ProhibiT
AutoCAD komut satırından Attdef<┘ girin

açılan diyalog kutusunda, Tag'ın karşısına, mesela "PaftaNo" yazın. default'un sağ tarafında yer alan, kırmızı ile işaretlediğim "ınsert filed" ikonuna tıklayın.

yeni açılan diyalog penceresinde soldaki "field names:" bölümünün altında, kırmızı renkle işaretlediğim "systemvariable" seçin.

bunun sağında yeni açılacak "system variable:" listesinden gene işaretlediğim yerdeki "ctab" seçin.

field diyalog penceresinden ve Attribute definition penceresinden "OK" tıklayarak çıkın.

oluşturduğunuz attribute objesini başlık block'unuza ekleyin. başlık block'unuzu yeniden oluşturabileceğiniz gibi. yeni attribute copy/paste ile clipboard'a alıp block editor'de ilgili yere yerleştirebilirsiniz. her iki durumda da, daha önceden insert edilen bloklarınızda, attribute objeniz yer almayacak. yeni insert edeceğiniz block'larda yer alacaktır. mevcut blocklara yeni attribute eklemekle ilgili bir autolisp fonksiyon paylaşmıştım. adını ve yerini şimdi hatırlamıyorum. sitemizde aratırsanız bulabileceğinizi sanıyorum.

oluşturduğunuz block model tab'da iken attribute'ümüz "model" değerini alacak... bu block'u layout tablardan birinde (paper space) insert ettiğimizde ise layout'un adını (mesela; layout1) alacaktır.
layout'umuzu rename ettiğimizde (adını değiştirdiğimizde), ilk regen işleminde attribute'ümüz yeni layout adını alacaktır.

kolay gelsin.

ProhibiT (17.05.2011 14:14 GMT)

18.05.2011 05:03    

erkanaydin
Sağol arkadaşım çok işime yaradı.Beni büyük dertten kurtardın

09.11.2013 23:22    

şahnaz
Benim de şöyle bir sorum olacak:Bu işlemi ana çizim dosyasında yapabiliyoruz.Bunu xref yoluyla nasıl getirip yapabiliriz?Yani Xref yoluyla getirdiğim dosyanın da(ÖR:antet) layout un ismini almasını istiyorum.

07.02.2014 07:53    

şahnaz
bu işlemi blok yapmadan yapabilir miyiz?

07.02.2014 23:12    

Travaci
Yapabilirsiniz.

11.02.2014 09:43    

şahnaz
nasıl olabilir peki ? ben denedim ama yapamadım.

11.02.2014 14:01    

özkan-wien
degistirmek istediginiz texti isaretleyip sag klik yapin insert field e tiklayip devam edin

12.02.2014 06:34    

şahnaz
teşekkür ederim özkan-wien

> 1 <
Copyright © 2004-2022 SQL: 1.334 saniye - Sorgu: 68 - Ortalama: 0.01962 saniye