08.04.2011 07:38    

kyrkzy
Autocad üzerinde çizilen bir çizimin alanına ne kadar malzeme gideceğini birebir hesaplayan ve bu malzemeyi tarama olarak gösteren bir program ve ya bir komut varmış araştırdım ama bulumadım yardımcı olurmusunuz

08.04.2011 14:07    

himmetkilic
1) projedeki odaların alanını bulmak istiyorsan; komut satırına pl yaz enter yap, odanın çevresini dön ve başladığın noktaya kadar gel ve poligonu kapat. sonra çizdiğin poligona sağ tıkla ve komut satırına lıst yaz, enter yap. odanın alanı ve çevresi karşına gelecektir. bu durumu diğer tüm odalar ve dış peyzaj alanları için de uygulayabilirsin.
2) autocad programı bildiğim kadarıyla çizimlerin durumuna göre, uzunluk, alan ve hacimlerini hesaplayabilir. projeyi oluşturan malzemelerin miktar ve cinslerinin hesabı metraj çalışması kapsamına girer. örneğin: projedeki tuğla sayısı, duvar miktarı ile birim alandaki tuğla miktarının çarpımı sonucu hesaplanabilir.
3) bölünmüş alanları da hatch komutu ile istenilen cinste tarayabilirsin. ancak taranacak alanların çevresinde birleşme boşluğu kalmaması lazım. örneğin: peyzaj projesinde hatch komutu ile farklı yerlerdeki tüm çim alanlarını tek tek tıklayıp bir kerede taramayı gerçekleştirebilirsiniz. sonra taranan çim alanını tıklayıp aktif hale getirdikten sonra list komutu ile kaç m2 çim olduğunu bulabilirsiniz.

himmetkilic (08.04.2011 14:37 GMT)

11.04.2011 11:20    

kyrkzy
Cevabınız için çok teşekkür ederim 3. cevabınız tam da benim sormak istediğim sorunun cevabı. çok işime yaradı.

12.05.2011 17:16    

alkanmert
Ayrıca border komutu (bo) kullanarak da sonuca gidebilirsiniz.

> 1 <
Copyright © 2004-2022 SQL: 0.676 saniye - Sorgu: 53 - Ortalama: 0.01276 saniye