09.03.2011 23:59    

adem68
Autocad 2010 kullanıyorum ve daha yeniyim linearda bir yeri ölçülendirilirken yazı karakterini okuyamıyorum nereden yazı büyüklüğünü artırırım birde line ile çizim yaparken örneğin 50 mm lik bir ölçek de 4 birimlik çizgi boyutu elde edebiliyordum şimdi ise basamak sayısı artı 50 mm lik bir ölçek de 1 birimlik çizgi çiziyor bunları nereden değiştirebilirim. Saygılarımla.

Arkadaşlar yardımcı olursanız sevinirim. Şimdiden ilginizden dolayı teşekkür ederim.

admin (07.12.2017 16:02 GMT)

10.03.2011 09:19    

elifcan
Öncelikle birinci sorunuza cevap vereyim.
d enter diyip ölçü ayarlarına giriceksiniz.Sonra çıkan pencereden modify a tıklayın.Açılan pencereden text menüsüne girin.Oradaki text hight değerini büyütün.
ikinci sorunuza gelince bunu o kadar çok duyuyorumki autocad ekranında ölçek hesaplayarak çizim yapan ciddi bir kesim var ve ben idda ediyorum bu arkadaşlar yakında matematik profesörü olur :) hiç bu kadar yorulmanıza kasmanıza gerek yok.Autocad ekranını bire bir düşünün yani 50 mm lik bir çizgi çizecekseniz 50 yazın 500 cm lik çizgi çizecekseniz 500 yazın eğer peyzaj projesi gibi büyük çizimler yapıyorsanız ve metre çalışıyorsanız direk kaç metreyse onu yazın ölçek kısmı çıktı alırken devreye girecek sadece onunla iliglide şunu söliyim
eğer çizim mm ise ve çıktı alacağınız ölçek ne ise ( örn:1/200 ) plot scale çıktı ölçeğine aynısını yazın yani 1/200 yazıcaksınız
eğer çizim cm ise 1/200 ölçekli çıktı almak için 1 sıfır atın ve 1/20 yazın.
eğer çizim m ise 1/200 ölçekli çıktı almak için 2 sıfır atın çünkü ( uzunluk birimleri onar onar artar ya arada desimetrede var tabi ) ve 1/0.2 yazın işte hepsi bu

sizin bahsettiğiniz o 50 mm lik izgiyi 4 birim çiziyo 1 birim çiziyo olayı gerçeği yansıtmıyor biraz zoom yaparsan çizginin gelişi güzel büyüyüp küçüldüğünü göreceksiniz

umarım çok karışık olmamıştır yerdımcı olabilmişimdir
kolay gelsin

10.03.2011 14:28    

adem68
Öncelikle ilginizden dolayı teşekkür ederim elifcan hanım. sorulara gayet net ve açıklayıcı cevap verdiniz .Ben çevre müh 4 sinif öğrencisiyim autocad zorunlu ders olarak görüyoruz 1. sınıf dersi ve artık geçmek istiyorum.
size sorduklarımı hocama sormak isterdim ama oda cevap vermekten aciz kendiniz öğrenin gibi bir tavır içinde
1. soruyu sizin öneriniz sayesinde çözdüm 2. sorum ise örneğin hoca verdiği ödevde ölçekleri belli olan şekilde genelde 50,30 gibi küçük rakamlar var bunları ben yazdığımda şekil çok küçük oluyor. sanırsam ayarlarda sorun var bu konuda da yardımcı olursanız sevinirim. örneğin line seçtiğimde ekrana çıkan ölçekte 143.432 ,1567.5116 gibi ölçekle çiziyor bense istiyorum ki çünkü sınavda çıkan değerler genelikle 30(uzunluk),20(açı)
yani tek haneli sayılar ve sayının yanında açı değerinin olmasını istiyorum. umarım sorunumu anlatabilmiş im.Saygılarımla. hayırlı günler..

10.03.2011 15:41    

elifcan
Şimdi hocanız diyelimki bir ödev verdi.Ölçüleri 50,30,70 olsun.Hocanız bunun cm mi? mm mi? m mi? olduğunu söylemek zorunda.Diyelimki mm vermiş ölçüleri.
autocadini açtın hiç bir ölçü ayarı yapmıyorsun direk mm olarak çizmeye başlıyorsun çünkü autocadde çizim yaparken gördüğün o uzay boşluğunda ölçek kavramı yok.Dikkat etmen gereken tek şey şu çizime cm başladıysan cm bitirmelisin mm başladıysan mm bitirmelisin önemli olan bu.Çizdin çizgini gözüne çok küçük geldi mausun tekerlerini çevirip zoom yaparsan çizgin büyür ama bu ölçüsünün değiştidiği anlamına gelmez o çizgi sen onu küçük gördüğünde de 50 mm ydi yaklaşıp büyük gördüğünde de 50 mm.Sadece sen görüntü olarak o çizgiye yaklaşıp uzaklaşıyorsun çizgi büyüyüp ölçüsü değişmiyor.Buraya kadar anlaştıysak gelelim ikinci mevzuya
autocadin ölçü ve ölçü çizgisi ayarları hep ''dimenson stiyle manager'' den yapılır.Yani d enter yaptığında açılan pencerede.Hani diyorsunya rakamlar küsüratlı çıkıyor diye onuda şöyle düzeltirsin.
d enter dedin açılan pencereden modifiy a tıkla açılan yeni pencereden primary units sekmesine geç oradaki precision un karşısındaki ok tıkla açılan listeden'' 0 '' seç.Artık virgülden sonraki haneler görünmeyecektir.
senin verdiğin değerlerle ilgili de şunu söliyeyim eğer bir çizgiyi ölçtüğünde 143.432 böle bir değer çıkıyorsa primay units i sıfırladıktan sonra kalan 143 değeri ya mm dir ya cm yada m bunu da çizene sormak lazım

inş biraz daha netleşmiştir ölçü olayı

10.03.2011 18:47    

adem68
Galiba anlatamadım 50mm çizim için şuan 500mm lik ölçü uzunluğu denk geliyor. ben tekrardan aynı ayarlara dönmek istiyorum. yoksa zoom la ilgisi yok

> 1 <
Copyright © 2004-2022 SQL: 1.062 saniye - Sorgu: 54 - Ortalama: 0.01966 saniye