06.03.2011 14:28    

h737
Herkese selamlar, 24 saattir takıldığım bir konu için arama yaparken burayı buldum. önce konuyu araştırdım ama açıkçası aradığım cevabı bulamadığım için soru sormak zorunda kaldım.

uzun zaman autocad 2002lt kullandıktan sonra artık mecburiyetler nedeni ile birkaç ay önce 2010'a geçtim. versiyon değiştirmeyi pek sevmiyorum alıştığım 2002lt ile her işimi 2d olarak hallediyordum 3d zaten çizmiyorum autocad'de.

sorunum şu; autocad2010'u yüklediğimde iki kısayol koydu biisi "english" diğeri" us metric". us metric'in menüleri çok yer kapladığı ve ben classic autocad menulerine alışık olduğum için englısh versiyonunda
çalışmaya devam ediyorum. (sanırım imperial demek istiyor ama nihayetinde decimal ölçülerle cm olarak çalışıyorum, çıkışlardan test ettim hata varmı diye)

autocad 2010'da , diğer versiyonda staırs diye bir tool var ancak,us metric'de bir türlü parametreleri istediğim gibi giremedim,sonuçta bu versiyonda çlışmaktan hoşlanmıyorum. autocad classic menüsü ile çalışma müsait ilan english versiyonunda da tools içinde merdiven yok!!!! divide, measure, yada tamamen elle merdiven çizmek sorun değil ama takmış vaziyetteyim böyle bir kolaylık varsa ben nasıl bulamıyorum bunu menülerde yada yüklememe gereken ilave bir menü vsmi var?

boşuna vakit harcayıp harcamadığımı sormak istedim. cevaplar için teşekkür ederim şimdiden.

06.03.2011 15:35    

ehya
Öncelikle çalışma kavramını bi yerleştirmek lazım. burada "english" diye bahsettiği, ingiliz ölçü birimi "inch" kullanılarak yapılan çizimleri ifade eder. sizde aksi bir durum olmadığı sürece "metric" çizim birimini ifade eden çalışma ortamını kullanmalısınız.
architecture 2010 sürümünde de yeni versiyonlarda olduğu gibi ribbon adı verilen şerit menüler ile ekrana gelir. bu menüleri classic menülere çevirerek aynı şekilde çizim yapabilirsiniz. ancak kullanmış olduğunuz program, yalın "autocad" programı değildir. mimari çizimlerde kullanılan "autocad architecture" sürümüdür. bu sürümde çekme menüleri bulamazsınız. sadece 2 boyutlu çizim yaparken, klasik olarak alıştığınız autocad komutlarına rahatlıkla ulaşamazsınız.
istediğiniz toolbar'lara gelince, classic görüntüye geçseniz de, bu toolbarlar vardır. ancak şuan bulunduğum ortamda architecture sürümü olmadığı için yerini tarif edemiyorum. aktif olarak kullandığım bir program olmayınca ezbere de birşey söylemek istemiyorum.
ayrıca bu programda merdiven oluştururken bazı kuralları yerine getirmediğinizde merdiven çizimi oluşmayacaktır. örneğin, 2h+b kuralı veya döner merdivende en dar dönüş mesafesi gibi.

yada ben yanlış anlamış olabilirim diyerek, değer giremediğiniz bölümün resmini çekerek mesajınıza eklerseniz, yarın ofise gittiğimde daha net cevap verebilirim.

06.03.2011 17:16    

h737
Haklısınız hem benim tahmin ettiğim hemde sizin tarfi ettiğiniz gibi bir kavram var yüklediği iki çalıştırma exe'sinde. ama tuhaf olan ne "english" versiyonu-ki sizin dediğiniz gibi inches üzerinden çalışan-ki aslında us'in'de metric olması daha tuhaf!- us metric'deki menüye dönüşüyor, ne de us metric'de classic autocad menüsü var. iki versiyonunda birbiri ile ortak olan menü düzenini açıkçası bulamadım. classic'den vazgeçtim 2d drafting menüleri bile aynı değil!

merdiven kısmında değişenlere baktığımda mantıken ben rıht yüksekliğini kendim verdiğimde yada temiz kat yüksekliğine rıhat sayısı verdiğimde kendisinin basamak ölçülerini çıkarması lazım ama merdiven boyunu baz alarak sabit bir değer hesaplıyor (tek kol merdiven gibi) bu da döner merdivenin boyunu uzattığı için saçma bir sarmal oluyor. ne yaptıysam basamak genişliğini giremedim! bir sıfır fazldan yazında 28cm olması gereken genişliği örneğin 280 olarka kabul ediyor. sonra editleyince durumu düzeltmeye izin veriyor.

hoş tabi üzerinde çalıştığım projeyi us metric'deki menülerle çalışmayacağım için üzerine fazla düşmedim.

nihayetinde eskiden kalma yöntemle elle hesapladığım merdiven basamak genişliğinin derecesini bulup polar array ile kendim hallettim.

eğer normal classic autocad görünüşünde bana stair tool'unun yerini söylyebilirseniz yada varsa ilave edeceğim bir özellik ise çok memnun olurum. giremediğim değer kısımlarını nasılsa bir şekilde çözerim. isterseniz kolaylık olsun diye çalıştığım ekranın screenshot'unu ekleyebilirm böylece versiyonu daha rahat çözersiniz. 20 yılı aşkındır autocad ile çizim yapıyorum ama ne gurusuyum neden profesyoneli. bana lazım olduğu kadarını çok fazla versiyon değiştirmeden kullandığım için sizler kadar programın tüm inceliklerini açıkçası bilmiyorum. ihtiyacım olduğunda araştırıyorum.

--------------

kullandğım autocad 2010 template'i şöyle. öğrenmek istediğim, bu şablonda merdiven tool'u varmı? yoksa nasıl eklerim.

h737 (11.03.2011 23:24 GMT)

28.05.2011 23:25    

incikaraca
Ben de classic görünüme geçmek istiyorum ama bulamadım nasıl yapacağımı bende 2011 architecture us imperial varr.. yardımcı olur musunuz??

> 1 <
Copyright © 2004-2022 SQL: 1.091 saniye - Sorgu: 55 - Ortalama: 0.01983 saniye