16.02.2011 19:10    

alper35
Işyerimize hp designjet 500-42'' ploter alındı üzerine 1070mm rulo taktık fakat istediğim şekilde çıktı alamıyorum.Resim 1:1 çizdiğim için (6x15 metre gibi) levha boyutları çok büyük yada uzun oluyor.Rulonun genişliğine levhanın 15 metrelik bölümünü rulonun uzunluğuna da 6 metrelik yerini gtirmek istiyorum ama her seferinde 15 m.Lik yer uzunlamasına gidip kağıdın bir bölümü boş çıkıyor.
autocad de bununla ilgili ayarları detaylı bilen varsa yardım bekliyorum.

16.02.2011 19:32    

ProhibiT
Autocad'de yaptığınız çizimden bahsederken metre birimini kullanıyorsunuz. halbuki plotter kağıt ebadından bahsederken milimtere birimininden bahsediyoruz. yani özet olarak drawing unit olarak metre kullandık, kağıttaki birimimiz milimetre.

bu durumda demek oluyor ki; 6m x 15m 'lik çizimizi 1:1 ölçeğinde kağıda aktarırsak, çıktıdaki boyutlarımız, 6mm x 15 mm olacaktır.

eğer çizimizi gerçek ölçülerine göre 1:1 plot ettirmek için 6000mm x 15000mm olmalı ki kağıt üzerinde 6m x 15m olsun. ya da 1*1000/1=1000/1 ölçeğinde plot etmeliyiz ki, binamız 1'e 1 ebatlarında çizilmiş olsun.

her şeyden önce çizim ölçeğimize karar vermemiz lazım: 6m'lik bina enimizin kağıt üzerinde ne kadar (kaç metre) olmasını istiyoruz. mesela 1:100 çizmeye karar verirsek, kağıt üzerinde 6/100=0.06m => 0.06*100=6cm =>6*10=60mm olmasını istiyorsak; 1000:100 => 10:1 ölçeğini kullanarak plot etmeliyiz.

çıktıda, çizimizin 6m2lik eni ile 15m'lik boyunu yer değiştirebilmek için; ya çizimizi 90 derece rotate etmemiz, ya da plot ederken rotate 90 derece seçmemiz gerekiyor.

dorudan sorunuza cevap vermemiş gibi görünelebilirim :) temel kavramların altını çizmeye çalıştım ki; bunların ışığında kendi çözümüzü geliştirirken, çok daha sağlam bir altyapı oluşturmuş olursunuz.

kolay gelsin.

16.02.2011 19:56    

alper35
Alıntı
prohibit :
autocad'de yaptığınız çizimden bahsederken metre birimini kullanıyorsunuz. halbuki plotter kağıt ebadından bahsederken milimtere birimininden bahsediyoruz. yani özet olarak drawing unit olarak metre kullandık, kağıttaki birimimiz milimetre.

bu durumda demek oluyor ki; 6m x 15m 'lik çizimizi 1:1 ölçeğinde kağıda aktarırsak, çıktıdaki boyutlarımız, 6mm x 15 mm olacaktır.

eğer çizimizi gerçek ölçülerine göre 1:1 plot ettirmek için 6000mm x 15000mm olmalı ki kağıt üzerinde 6m x 15m olsun. ya da 1*1000/1=1000/1 ölçeğinde plot etmeliyiz ki, binamız 1'e 1 ebatlarında çizilmiş olsun.

her şeyden önce çizim ölçeğimize karar vermemiz lazım: 6m'lik bina enimizin kağıt üzerinde ne kadar (kaç metre) olmasını istiyoruz. mesela 1:100 çizmeye karar verirsek, kağıt üzerinde 6/100=0.06m => 0.06*100=6cm =>6*10=60mm olmasını istiyorsak; 1000:100 => 10:1 ölçeğini kullanarak plot etmeliyiz.

çıktıda, çizimizin 6m2lik eni ile 15m'lik boyunu yer değiştirebilmek için; ya çizimizi 90 derece rotate etmemiz, ya da plot ederken rotate 90 derece seçmemiz gerekiyor.

dorudan sorunuza cevap vermemiş gibi görünelebilirim :) temel kavramların altını çizmeye çalıştım ki; bunların ışığında kendi çözümüzü geliştirirken, çok daha sağlam bir altyapı oluşturmuş olursunuz.

kolay gelsin.

afedersiniz resmin byüklüğü anlaşılsın diye ölçüyü metre ile ifade ettim ayni resmi hp 1500 yazıcı ile a4 kağıda window komutu ile seçerek yatay yada dikey basabiliyorum.Designjet 500-42 de bastırırken 15000
mm yi yatay pozisyona da getirsem dikeye de getirsem yine de uzunlamasına çıktı alıyorum yazdır menüsünde bazı ayarları mı değiştirmem gerekiyor bunları bilemiyorum.Hiç ploter deneyimim yok.Satıcı da autocad menüsünden çıktı almadığı için bize detaylı bir şekilde anlatamadı.

16.02.2011 21:39    

ProhibiT
Aslında printer ile çıktı almaktan hiç bir farkı yok, paper size dışında bütün kavramlar tamamiyle aynı. hp designjet 500-42" plotter ı tanıyorum kullandım. gayet sade ve yetenekli bir makinedir.

sizin probleminiz büyük ihtimalle paper size seçiminizden kaynaklanıyor.
seçtiğiniz paper size'ın mm biriminde olduğundan emin olun. inch-feet biriminde bir kağıt ebadı seçilirse problem çıkabilir. kağıt ebadını mm biriminde seçtikten sonra yanında portrait ya da landscape yazıp yazmadığına dikkat edin.

burada bir detaydan daha bahsetmekte fayda var. landscape yada portrait seçeneklerini kullanarak değiştirmedikçe veya rotate plot özelliği kullanılmadıkça, plotter da x ekseni köprüye dik, y ekseni de köprüye paralel eksenlerdir.

eğer bu şekilde çözemezseniz. custom paper size'lardan birini seçin ve bunu edit ederek plotter'ın fiziki sınırlarının dışına taşmayacak bir ebat seçin. plotter fiziki sınırları rulo kağıdın eni ve rulonun uzunluğudur (bunlardan kenar payları düşülmeli elbette) paper size'ı modify ederken mm birimini seçin. örnek olarak verirsek 750mmx1000mm boyutunda bir kağıt boyutu tanımlayın. tanımladığınız custom paper size'ı kullanarak plot ettirmeyi deneyin.

benim bu şekilde uzaktan reçete yazmam pek isabetli olmuyor albette :) bir kaç denemeden sonra problemi çözdüğünüzde, ne kadar basit olduğunu görüp kendinize kızmamanızı tavsiye ederim...

kolay gelsin.

12.05.2011 17:47    

alkanmert
Merhabalar,
autocad 2009 kullanmaktayım. 32x ve 64x olarak iki bilgisayarımda birden aynı sıkıntı ile karşılaşmış durumdayım.
1- Oversize A0 kağıt ebadını değiştirmek ve paftama uygun kağıt ölçüleri girmek istediğimde;
Plotter Configuration Editor penceresindeki Modify Standart Paper Sizes (Printable Area) kısmından Custom seçeneklerine tıklamam Autocad dosyasının Fatal Error verip kapanmasına yol açıyor.
2- plotter olarak 3 adet hp designjet 510in kullanmaktayız. bunlardan 1 tanesine ram takviyesi yapıldı. ancak diğer 2 sinde ram takviyesi yok ve şu anda yapmamızda imkan dahilinde değil (libya' da bulunuyor olmamız sebebli). bu noktada sorum şu; plotterları bir bilgisayara bağlayarak, o bilgisayar üzerinden ve o bilgisayarın ram ini kullanarak baskı problemimi aşabilir miyim? eğer evet ise, nasıl yapabilirim. çalışmakta olduğum paftalar 15 mb ile 65 mb. araşında değişmektedir.
ilginize şimdiden teşekkür ederim.

31.05.2011 10:49    

lazpaladin
Aynı sorunlar bende de var.
aslında hp print and share var. ama paralı.
benzer bi program bulursak tüm sorunlarımız hallolur

@prohibit
alakasız şeylerden bahsediyorsun

31.05.2011 16:21    

ProhibiT

24.09.2013 08:48    

muhendis010
İyi günler arkadaşlar.

Benimde HP DesignJet 510 42" plotter ile ilgili bir sorunum var, yardımcı olabilir misiniz?

Çalışmakta olduğum şirkette önceden HP DesignJet 430 plotter vardı miadı dolduğu için 510 alındı
Optik okuyucuda kesim yapabilmek için plotterden autocad ortamında birebir çıktı alıyoruz. yatayda sıkıntı yok ama dikeyde 3 ila 6 mm ye kadar kısalma oluyor ve bu durum bizim için çok büyük bir sıkıntı oluyor. teknik destekten yardım istedik telefon ile ilgili bi dünya (kalibrasyon ayarı, kağıt seçimi vb., deneme yanılma yöntemiyle) işlemler yaptık düzeldi 1 hafta sonra tekrar aynı hatayı tekrarlamaya başladı. teknik destekten yardım istediğimde sorunun, kullanmakta olduğum autocad programında olduğunu söyledi ve bende itiraz ettim böyle bir şey olmayacağını savundum. daha sonra hat düştü.

Acaba bu şekilde plotter sorunu ile karşılaşıp düzelten var mı? yardımcı olabilir misiniz?

Şimdiden teşekkür ederim.

10.10.2013 09:00    

depra43
sn. alpre35 yazıcı ayarlarında custom properties.. tıkla remove top/bottom blank areas kısmını işaretle seçili kağıdın 15mt ve senin almak istediğin çıktı 5 mt olmuğunu varsayarsak geri kalan 10 mt boş kısım (remove top/bottom blank areas) işaretlediğin zaman çıkmayacaktır.

> 1 <
Copyright © 2004-2022 SQL: 0.977 saniye - Sorgu: 68 - Ortalama: 0.01437 saniye