14.02.2011 12:09    

emasi
Selamun aleykum
dinamik blokda atribute düzeltdim.Ve blokun içerisinde atributun default yerindeki yzıyı sildikde ve modele döndükde default"dakı yazının silimediyini ama blokda silindiyini gördüm.Bunu nasıl yapa bilirim?
amacım blokda olarken atributa formul yazmak.Ve bu formul ile seviyye ölçülerini kendi yazacak.Ben nerde yanlış yapışım?
dwg dosyasını indirmek için link http://www.boxca.com/1508vtb2dsl0/seviyye.dwg.html
uğurlar

14.02.2011 20:26    

ProhibiT
Merhaba emasi,

başka başlıklar altında da benzer açıklamaları yazmıştım. bazı autocad kavramlarının netleştirilmesi lazım.

block definition: bir çizim objesi değildir, tables objesidir. block tanımınının kendisidir.
block reference: bir çizim objesidir, tables içinde block bölümünde tanımlanmış bir block'a referans verir.

block reference objelerinin adının tam olarak okumayıp, kısaca block diye okunmasından kaynaklanan bir karmaşa yaşanıyor pek çok zaman. block reference (ınsert) objesi block değildir!

- block definition, block adı ve insertion point tanımlarıyla başlar.
- block içinde yer alan drawing object'lerle devam eder. (bu objeler içinde attribute'ler de olabilir. ama buradaki attribute definition objeleridir ve drawing object'tirler)
- block definition'ın sona erdiğini gösteren "seqend" objesiyle biter.

- block reference, "ınsert" adlı, insertion point, x, y ve z scale'i belirleyen değerleri içerir. ınsert objesi drawing object'tir. ve main entity'dir.
- "ınsert" objesinin refere ettiği block definition içinde attribute definition'lar var ise, bu insert objesinden sonra, "attrıb" isimli objeler takip ederler. attrib objeleri drawing object olmakla birlikte main entity değil sub entity'dirler. mesela autolisp fonksiyonları ile doğrudan seçilemezler. main entity olan ınsert objesi'nden sonra (entlast... deyimiyle ulaşılırlar.
- block reference (ınsert) objesinden sonra gelen attrıb objeleri da gene "seqend" ile sona erer.

buraya kadar açıkladıklarımızın ışığında;
block editor ile bir block definiton edit edildiğinde, block definition yeniden tanımlanır (redefine edilir). redefine edilen block definition'a refere edilmiş ınsert objeleri (ki bunlar main entity dirler) otomatik olarak redefine edilmiş olurlar. ama, sub entity statüsündeki attrıb objeleri redefine edilemezler.

yaşadığınız problem bundan kaynaklanıyor. bu konuyla ilgili buradan paylaştığım kotk.Fas fonksiyonunu incelemenizi tavsiye ederim.

kolay gelsin.

15.02.2011 05:33    

emasi
Çok teşekkür ederim güzel cevap için:yes

> 1 <
Copyright © 2004-2022 SQL: 1.029 saniye - Sorgu: 47 - Ortalama: 0.02188 saniye