04.02.2011 11:44    

uc90tr
Iyi günler,
siteye yeni üye oldum.
yeni topladığımız bir bilgisayarımız var. autocad 2010 da "tr" komutu ile alan seçip işlem yapmaya çalıştığımızda aşırı bekleme veya donama (autocad yanıt vermiyor mesajı çıkıyor) yapıyor. görev yöneticisinde baktığımızda işlemci kullanımı %25 seviyesinde. tevsiyelerinizi bekliyorum. .

bilgisayar özellikleri:
intel core i5 760
gigabyte p55 anakart
4 gb ddr3-1333 dual channel kingston ram
2 gb atı hd 5550 pcı-e vga
1 tb 7200rpm samsung hdd
aopen 550w psu

05.02.2011 06:29    

bud_0782
Bu sorunun bilgisayarla bir ilgisi yok sanırım. Bende de zaman zaman oluyor. Genellikle tesviye eğrili haritalarda, eğrileri keserken yaşıyorum. Sebebini net olarak bilmiyorum ama trim işlemini parça parça yaparak ve her adımda kaydederek bu işi çözüyorum. Işin aslı beni çok uğraştırdığı da bir gerçek. . .

05.02.2011 09:01    

SENDUR
arkadaşlar prohibit hocamın yazmış olduğu bir lisp var hartita gibi çizimleri trimlemekte benim çok işeme yarıyor tavsiye ederim (işlem 5-10 dk sürebiliyor dosyanın yoğunluğuna göre)

Linkleri görebilmek için ÜYE olmalısınız.

linki veremedim ama sitede crop diye arama yaparsanız bulabilirsiniz

admin (09.02.2011 10:38 GMT)

07.02.2011 06:23    

bud_0782
Teşekkürler :)
evet o lispi sıklıkla kullanıyorum ve çok işime yarıyor. Ancak bazı izohips eğrilerinde o da aynı hatayı veriyor hatta tek ve düz bir çizgiden başka bişi kalmıyor ekranda :con bence bir uyumsuzluk oluyor ve autocad hata verip kapanıyor. Her zaman değil tabi ki bu ara sıra oluyor bende (bazı eğrilerde). . .

07.02.2011 06:32    

ProhibiT
Merhaba bud_0782, bahsettiğin türden hataya sebep olan eğrilerin bulunduğu dosyayı, söz konusu eğriyi işaretleyip bana gönderirsen, hatanın nereden kaynaklandığını bulmaya çalışırız.

08.02.2011 19:44    

bud_0782

Linkleri görebilmek için ÜYE olmalısınız.

Com/dl/102982781/e5f2cc2/rnek_2. Rar. Html

link eklenmiyor. . .

08.02.2011 20:31    

ProhibiT
Noktadan sonra boşluk eklendiği için linkler bozuluyor :) link buradan alınıp explorer'ın adres satırına paste edilip, noktalardan sonraki boşluklar silinirse çalışıyor.

örnek_2. Dwg dosyanıza baktım,
polyline objeleriniz (3dpolyline) z koordinatına sahipler ve boundary ile aynı elevation'da olmadıklarından, intersection bulunamıyor. bunun için de, trim yada break edilemiyorlar.

bu konuyla ilgili olarak, crop fonksiyonunu değiştirip geliştirmeyi düşünüyorum.
boundary objesinin elevation değeri ne olursa olsun, crop edilecek objelerin boundary üzerindeki izdüşümü (reflection) alınarak, sizin çiziminizdeki gibi durumlarda da crop yapabilecek hale getirilebilir diye düşünüyorum. ama, bu durumda bile crop edilecek pline, spline gibi objelerin bütün vertex, knot ve control point'lerinin kendi içinde sabit elevation'da olmaları gerekecek diye düşünüyorum. bu durumda crop fonksiyonu içinde trim kullanılamayacak bütün objeler break ile koparılmak zorunda kalacaklar.

kolay gelsin.

09.02.2011 06:24    

bud_0782
Hocam sizin için basit bir soru olacak belki ama;
boundry ile aynı yükseklikte değiller derken, referans kapalı eğrimin kotuyla yükseklik eğrisi aynı kotta değil demek mi bu?yoksa kasteddiğiniz pline nesnesinin her yerde aynı kotta olmaması mı?boundary derken hangi sınırdan bahsediyorsunuz?

09.02.2011 09:25    

ProhibiT
Crop fonksiyonu düzlemdeki objeler üzerinde işlem yapabilir. 3d olarak hiç düşünmemiştim doğrusu.

sizin eşyükselti eğrileriniz her biri kendi z değerine sahip ve bu z değerlei 0'dan farklı.
boundary diye bahsettiğim, sev-uzun layer'ındaki kırmızı renkli kapalı polyline objesinin z değeri ise 0.
bu durumda eşyükselti eğrileri ile kırpma çerçevesinin fiziken intersection'ları olmadığından işlem yapılamıyor.

kolay gelsin.

09.02.2011 09:38    

bud_0782
Evet şimdi anladım :)
referans aldığım pline ile z değeri olan budanacak eğriler kesişmiyor. Ok. Ama bu kesişme zaten hiç bir zaman olmadı ki!yani benim eş yükselti eğrilerimin her zaman birbirinden farklı z leri olur. Oysa bu budama sırasında bazı eğrilerde hata veriyor. Bazılarını sorunsuz buduyor. Anlayamadığım, budanmayan eğrinin diğer budananlardan farkı nedir?netcadden autocade aktarırken oluşan bir uyumsuzluk mu?bunun çözümü de sanırım her defasında teker teker break yapmak :dozingoff

11.02.2011 12:47    

ProhibiT
Merhaba bud_0782,

probleminizle ilgilenmediğimi düşünmeyin diye, kısa bir bilgi notu yazmak istedim.
sizin dosyanızda trim işleminde problem çıkaran eşyükselti eğrisinde bir problem var.
problemli eğriyi, crop fonksiyonunu kullanmadan autocad trim komutunu da kullanınca;
trım 1: could not find start polyline point
şeklinde bir hata mesajı veriyor.
eğrinin ucunu neden bulamıyor? onu bulmaya çalışıyorum.
problemin asıl kaynağını ve çözümü bulduğumda, buradan paylaşırız.

kolay gelsin.

11.02.2011 15:09    

bud_0782
Ilginize teşekkür ederim :) merakla beklemedeyim :yes

> 1 <
Copyright © 2004-2022 SQL: 1.161 saniye - Sorgu: 79 - Ortalama: 0.0147 saniye