31.12.2010 01:40    

roleonly
dxf dosyasından verileri okuyup kendi yazılımımızda gösterebilecegimiz ve yeni elemanlar(line,circle vs) ekleyip tekrar dxf olarak kayıt yapabilecegim bir yazılım hazırlamaya çalısıyorum.
bu konu ile ilgili ugraşan arkadaslar varsa bilgi paylaşımı yapabiliriz.

31.12.2010 08:50    

ProhibiT
Merhaba,

Başlıkta .NET'ten bahsetmişsiniz. Eğer Framework .NET ortamını kullanabiliyorsanız, AutoCAD .NET API (Application Programming Interface) kullanarak, Mesela MS Visiual Studio ortamında doğrudan Drawing dosyalarına ulaşabilir, okuyabilir ve edit edebilirsiniz. Edit ettiğiniz dosyalar da AutoCAD tarafından doğrudan açılabilir.

-.dxf formatındaki dosyalar sonuçta Ascii text formatındadır. Mantık yapısı son derece basit olmakla birlikte, bir tek ENTITIES Section'dan ibaret olmadığı, HEADER, CLASSES, TABLES, BLOCKS,... Sections gibi bölümleri de içerdiği için, buradaki kavramları AutoCAD kullanıcısından daha detaylı bilmeyi ve kullanmayı gerektirir. Drawing Exchange Format (dxf) benzeri, DXB (Drawing Exchange Binary) türü bir format kullanmak genelde daha güvenlidir.

Drawing Exchange formatlarının temeli, AutoLisp'te kullandığımız Association List benzeri bir mantıkla AutoCAD objelerinin (Çizim objeleri bunun yalnızca bir tek bölümüdür) belli anahtar değerler (Integer) ve Anahtarın tamımladığı kavramın içeriğinin, Ascii veya Binary formatta yazılmasından ibarettir. AutoCAD Help dosyalarında DXF kavramı ayrı bir başlık altında bütün detaylarıyla verilmiştir.

Eğer AutoCAD kavramlarına (kullanıcıdan daha derinlemesine) hakim değilseniz, DXF formatıyla hiç uğraşmamanızı tavsiye ederim. Diferansiyel İntegral Hesap bilen birinin, aritmetik işlemlerle havuz problemi çözmeye çalışan ilkokul öğrencisinin problemi karşısında (onun seviyesinde anlatamadığı için) aciz kalması gibi bir durumuna düşersiniz.

Kolay gelsin.

05.01.2011 10:30    

roleonly
teşekkür ederim. zaten yapılmış birseyleri yapmaya çalışıyordum. bu yazınızla da gerek olmadığını farkettim.

> 1 <
Copyright © 2004-2022 SQL: 0.601 saniye - Sorgu: 47 - Ortalama: 0.01278 saniye