29.11.2010 12:52    

Serkan_RS
Autocad 2007de 3d mode'da çalışmam gereken bir üretim tezgahı var.3 boyuta herhangi bir 3 boyutlu küp çizdikten sonra içine silindirik veya küp şeklinde oyuk delik nasıl açarım. Bilen varsa lütfen bana mesaj atsın:(

29.11.2010 14:03    

ehya
küpü çizdikten sonra plan düzleminde iken çember çizin.
EXTRUDE komutu ile bu çember'e yükseklik verin.
SUBTRACT komutunu çalıştırın. Küp'ü seçip enter yapın. Ardından modellediğiniz çember'i seçip enter yapın.

29.11.2010 14:11    

Serkan_RS
Peki farkıl eksenlere nasıl delik açabilirim öreneğin z ekseninde küpün her yüzüne veya?

29.11.2010 15:46    

ehya
UCS komutunun FACE alt komutunu çalıştırıp hangi yüzeyde işlem yapacaksanız o yüzeyi seçip enter yapın.
Bu işlemden sonra oluşturacağınız çember çizimi seçilen yüzeye paralel olarak gerçekleşecektir.
İlk mesajımda söylediğim işlemleri şimdi tekrar yapın.

29.11.2010 16:06    

Serkan_RS
dediklerinin aynısını yapıorum fakat silindiri axtrude yaptıktan sonra substract ,işlemini uyguluyorum ve küp kayboluyor yada silindir kayboluyor:(

29.11.2010 16:17    

Harbi65
Alıntı
Serkan_RS :
dediklerinin aynısını yapıorum fakat silindiri axtrude yaptıktan sonra substract ,işlemini uyguluyorum ve küp kayboluyor yada silindir kayboluyor:(

Ehya'nın dediğini doğru uyguladınızsa eğer;
Plan olarak baktığınızda silindiri küpün üzerine yerleştirmişsinizdir. Ancak ikisi aynı düzlemde değildir. Yani silindir küpden daha yukarıda ya da aşağıdadır bu nedenle Subtract uyguladığınızda delik oluşturmadan kayboluyordur....
Plandan baktığınızda silindiri Küpün üzerine yerleştirdikten sonra UCS yi değiştrirerek yandan bakarak aynı konumda olup olmadığını kontrol edin...

29.11.2010 16:19    

ehya
Çıkarma işleminde nesne seçim sırasını yanlış yapıyorsunuzdur yada silindir'in çapı küp'den daha büyük olabilir.
Bunları kontrol etmelisiniz.

Subtract işleminde önce küp'ü seçip enter yapın. Sonra silindiri seçin

30.11.2010 06:40    

Serkan_RS
Peki bişi daha sorsam mesela delik diilde içini belli bir mm oycam mesela bir kap yapcam
bir daire'yi extrude yaptıktan sonra içini nasıl oycam?

30.11.2010 08:47    

Harbi65
Alıntı
Serkan_RS :
Peki bişi daha sorsam mesela delik diilde içini belli bir mm oycam mesela bir kap yapcam
bir daire'yi extrude yaptıktan sonra içini nasıl oycam?

Arkadaşım bu iş bu şekilde öğrenilmez ki... Her uygulayamanı tek tek komut olarak sorarak... İlk başta mantık yürüteceksin bu şekli nasıl yapabilirim diye. Bir uygulamanın farklı metotlarla çözümleride olabilir. Ama bu iş de önce UCS yi iyi kavraman lazım...
Soruna gelince. Anladığım kadarıyla bardak gibi bir kap yapmak istiyorsun. Bunun değişik yöntemleri var. Ama mantığını yürütsen ilk soruna verilen cevapla da bunu yapabilirsin... Biraz kafa yormanı tavsiye ederim kendi açından iyi olacaktır...
Ayrıca bu sorularla ilgili forumda bir çok cevap bulabilirsin...

30.11.2010 08:55    

Serkan_RS
Mantık olarak sorun yok zaten sadece komutlar konusunda sıkıntım var. Perspektif çizim pek yapmadığımız için komutları unuttum. Delik açmayı öğrendim fakat sadece oyuk yapamıorum:(

> 1 <
Copyright © 2004-2022 SQL: 1.468 saniye - Sorgu: 68 - Ortalama: 0.02159 saniye