09.11.2010 22:10    

aytatafayta
arkadaşlar autocad 2oo7 kullanıyorum.benim sorunum ölçülendirme yapçağım zaman, ölçü rakamı ve ölçü çizgisinin okları görünmücek derecede küçük çıkıyor. bunu nasıl düzeltebilirim.saygılar.

10.11.2010 02:06    

_occult_
aotucadi açıp üst kısımdaki çubuğa mousenin sağ tuşunu tıkayarak ölçü çubuğunu aç (3 boyutlu çizerken bazı özelliklerin çubuklarını çıkarttığın bölümden) daha sonra ölçü tablosunun en köşesinde ayarlar butonu var oradan ayarlar bölümüne girip ölçülerin boyutlarını, kenarlıklarını,renklerini,birimlerini vs. ayarlayabilirsin... Saygılar...

12.11.2010 20:08    

aytatafayta
merhaba ölçü sorununu çözdüm .gerekli ayarlamaları yapıp ölçülendirmeyi sorunsuz yapabiliyorum.fakat merak ettiğim.bu ölçülendirme ayarlarını sabit tutamıyormuyuz.her yeni sayfa açtığımda yeni bir çizgi çizdiğimde ölçü ayarları eskısıne dönüyor ve yeniden ayarlamalar yapmak zorunda kalıyorum.ölçü ayarlarını sabit tutabilmek için (yeni sayfa açtığımda özellıkle)belli bir komut var mı?

12.11.2010 23:23    

ProhibiT
AutoCAD her yeni drawing dosyası açtığınızda prototip olarak kullandığı bir dosyayı esas alarak yeni dosyanıza başlar. Eğer yaptığınız Dimension ayarlarını bu prototip dosyaya kaydederseniz (ya da Prototip dosyanızdaki Dimension ayarlarınızı değiştirip kaydederseniz) her yeni dosya açtığınızda Dimension ayarlarınızı yeniden yapmak zorunda kalmazsınız.

AutoCAD komut satırından New<┘ girin. Açılan pencerede kullanılan Şablon (Template) dosyaları görünecektir (acad.dwt, acadiso.dwt,... gibi) Varsayılanı template dosyasını seçerek yeni dosya açtıktan sonra Dimension ayarlarınızı yapın ve bu dosyanızı SaveAs seçeneği ile ve Drawing Template (-.dwt) formatında ve açarken kullandığınız isimle kaydedin. Bundan sonra ayarlarınız kaybolmayacak her yeni dosya açışında hazır geleceklerdir.

Bilmem söylememe gerek var mı :) Bu Drawing template dosyanızda bir tek Dimension ayarlarınızı değil, kendi düzeninize göre, Text Style, Layer düzeni,... gibi her zaman kullandığınız ayarlarınızı kaydederseniz, her seferinde bunları yeniden yapmanıza gerek kalmaz...

Kolay gelsin.

14.11.2010 23:38    

aytatafayta
çok teşekkur ederim.çok faydalı oldu.:)

23.12.2010 15:59    

hakanbalaban1987
arkadaşlar şöyle bir problemim var
autocad dosyası geldi

grafikerlik yapıyorum adobe cs5 illustrator kullanıyorum yalnız pdf ve dxf uzantılarını illustratörde açıtğım zaman problem yaşıyorum autocad çizimleri bozuluyor düzgün bir şekilde bunu istemiş olduğum programa almam mümkünmüdür..

19.01.2011 10:26    

pirnursu
Merhabalar,

ölçüler için istedigim ayarlarda prototip dosyası oluşturdum ve dwt olarak kaydettim.
Ölçüler istedigim gibi çıkıyor lakin bir sorunum var, çizim bittiginde sayfayı kaydedip kapatıyorum, tekrar aynı resim üzerinde çalışma yaparken ölçü oklarının bacakları çıkmıyor "Dimension Style Manager" üzerinden kontrol ettigimde ise kendince yeni bir "style overrides" oluşturdugunu fark ettim ve her seferinde yeni oluşan stili silip kendi ayarlarıma dönüyorum.

Çalışma sayfasını her açtıgımda aynısı oluyor, devamlı bunu yapmaktan sıkıldım bu sorundan nasıl kurtulabilirim? bir fikri olan varsa yardımcı olursa çok sevinirim.

pirnursu (21.01.2011 06:46 GMT)

15.02.2012 17:01    

meltem123
meraba 3 boyutlu çizime geçtim ve ölçüleerim bozuldu girdiğim ölçüler ekranda çok farklı olarak çıkıyo rectangle kullanıyorum kare yaptığım yerde çok büyük dikdörtgenler çiziyo nasıl düzeltebilirim acaba?

24.04.2013 11:45    

bud_0782
Alıntı
pirnursu :
Merhabalar,

ölçüler için istedigim ayarlarda prototip dosyası oluşturdum ve dwt olarak kaydettim.
Ölçüler istedigim gibi çıkıyor lakin bir sorunum var, çizim bittiginde sayfayı kaydedip kapatıyorum, tekrar aynı resim üzerinde çalışma yaparken ölçü oklarının bacakları çıkmıyor "Dimension Style Manager" üzerinden kontrol ettigimde ise kendince yeni bir "style overrides" oluşturdugunu fark ettim ve her seferinde yeni oluşan stili silip kendi ayarlarıma dönüyorum.

Çalışma sayfasını her açtıgımda aynısı oluyor, devamlı bunu yapmaktan sıkıldım bu sorundan nasıl kurtulabilirim? bir fikri olan varsa yardımcı olursa çok sevinirim.

pirnursu ile aynı sorunu ben de yaşıyorum.Genellikle Prohibit hocamın dediği gibi şablon dosya ile çalışırım.Ancak bazen başkasından gelen yarım projelere devam etmem gerekiyor.Projeyi her açtığımda style overrides oluşuyor, ben de siliyorum.Bunun oluşmasını engellemek mümkün mü?

25.03.2022 06:05    

halilozcakir
Merhaba dimension ile alakalı iş bitirme gecikme sorunu var sanki ikinci noktayı tıkladıktan sonra düşünüyor hatta tekrar ölçüp kontrol ediyormuş gibi :) gecikme kasma problemim var acaba varsa ! neyi doğrulamaya çalışıyor olabilir. ince bir ayarı varsa kaldırmam mı gerekir.

halilozcakir (25.03.2022 08:45 GMT)

> 1 <
Copyright © 2004-2022 SQL: 0.979 saniye - Sorgu: 68 - Ortalama: 0.0144 saniye