03.11.2010 19:49    

bor521137
Tek bir dwg dosyası içinde birden çok çizimi ayrı ayrı plot almam gerekiyor. Bu işlemi ctrl+plot dedikten sonra window ile ayrı ayrı seçerek ve herdefasında tekrar plot komutuna girerek yapıyorum.
Bu işlemi tek bir komutla yapabilir miyim?
mümkünse bunu yapmanın yolunu gösterir misiniz?
Teşekkürler..

03.11.2010 20:43    

ProhibiT
Plot edeceğiniz her bir bölümü ayrı ayrı Layout Tab'lara yerleştirin.
Layout'larda Viewport'larla her biri için plot edilecek bölümü tanımlayın.
En baştaki Laout'ta iken Shift tuşuna basılı tutarak, en sondaki Layout'a tıkladığınızda tüm Layoutları seçmiş olusunuz.
Bu seçili konumda Layout Tab'lardan birinin üzerine sağ tıklayın, açılan menüden "Publish to Selected Layout" seçin...

Kolay gelsin.

03.11.2010 21:23    

bor521137
teşekkür ederim ama bu istediğim kolaylığı vermeyecek. her seferinde layout yaratmam gerekecek ve herseferinde bu işleri yapmak yorucu olacak.

Benim istediğim dosya içindeki ayrı ayrı paftaları tek seferde örneğin pdf e çevirsin istiyorum.

Autocad bunu yapabilir sanıırım.

ihtiyacım olan bir komut.

03.11.2010 22:00    

ProhibiT
Bahsettiğim yöntemi bir daha düşünün bence :)
Belki daha kestirme yolu vardır, bilemiyorum. Benim bildiğim "en kısa yol bildiğim yoldur..."
Her seferinde Layout yapmayacaksınız. Layout'ları bir kere oluşturunca iş bitiyor.
Hatta daha da detaya girersek;
- Model Tab'da çizim yapacağınız her bölgeyi View olarak tanımlayın
- İlk Layout'u oluşturduktan sonra burada çıktı tercihlerinize uygun bir viewport oluşturun.
- Gene bu Layout'ta Page setup işlemini yapın.
- Diğer Lauot'ları ilk Layout'tan kopyalayarak türetin.
- Her bir Layout'taki Viewport a bir kere girip ilgili View'ı "Set Current" yaparak yerleştirin.

Bu durumda bunu bir dosyada yaptığınızda, o dosyadaki bütün Drawing Object'leri silip başka bir dosyanın objelerini bu dosya içine alarak, kurduğunuz View, Layout ve Page Setup düzenini defalarca kullanabilirsiniz...
Bu yöntemin bir güzel tarafı da; Her drawing dosyasındaki bütün çizimlerinizi doğrudan tek bir -pdf dosyası içinde ayrı sayfalar halinde hazırlayabilmenizdir.

Kolay gelsin...

03.11.2010 23:18    

admin
Sevgili ProhibiT hocam çok güzel örneklemiş ve anlatmış.

AutoCAD sizin çiziminizi / paftalarınızı algılayıpta kendi kendine çıktı alanları oluşturamayacağına göre:

1- Ya her pafta için bir kereye mahsus Layout lar oluşturacaksınız,
2- Ya da daha basit ama birinici kadar pratik olmayan, her pafta için bir kereye mahsus View lar oluşturacaksınız. Bir kez view oluşturunca çıktı alırken Plot Area bölümünden View seçince yandaki açılır kutucuktan view ismini seçerek yazdırabiliyorsunuz.

AutoCAD'in çoklu çıktı alma ile ilgili kurgusu, 1 çizim dosyasından 1 çıktı alınacaksa işe yarayan batch plot olayından ibaret.

04.11.2010 00:03    

Harbi65
Model de bu işlemi gerçekleştirebileceğimizi düşünerek bi mantık yürütmeye çalıştım ama şuan yazıcım olmadığı için test edemedim... Ploter/printer da sorun çıkarır mı deneyemedim.. Ancak mantık olarak böyle bişey yapılabileceği kanaatindeyim.

Burda yapılması gereken önce Plot sayfasında gerekli ayarları yapıp Page Setup bölümünde isim vererek kaydetmeliyiz. Ploter ve Pafta seçimlerini yapmamız lazım. (bunu yazıcım olmadığı için test edemedim)
Lispi çalıştırdığımızda bu Setup da tanımladığımız ismi girmemiz gerekiyor...

Çizimi paftalar şeklinde polyline ile çerçeve içine alıp bunları seçmemiz gerekiyor... ( Tabi ki daha önce Page Setup da kaydedilen kağıt pafta boyutu sabit kalacağı için model de ki paftalarımız da eşit olması gerekir.)

Kod:

;;; Multi Plot                                          ;;;
;;; 04.11.2010                                          ;;;
(DEFUN C:MLPL (/ brm olcek stp kalem pft:sec i pft p10 p11 Xmin Ymin Xmax Ymax min: max:)
  (setvar "CMDECHO" 0)
  (setvar "modemacro" "< Harbi65 Design by 2010 © KASTAMONU >")
  (if (= olc nil)
    (setq olc 50)
    )
  (setq brm (getint (strcat "\n Ölçeği giriniz: [1/" (itoa olc) "]: ")))
  (if (= brm nil)
    (setq brm olc)
    )
  (setq olc brm)
  (setq olcek (strcat "1=" (itoa (/ olc 10))))

(setq stp (getstring "\n Setup ismini giriniz : "))
  (setq kalem (getstring "\n Kalem ismini giriniz : "))
  (prompt "\n çizilecek paftaları seç:")
  (setq pft:sec (ssget )
i 0)
  (repeat (sslength pft:sec)
    (setq pl:dt (entget (ssname pft:sec i))
  i (1+ i))
    (setq p10 '()
  p11 '())
    (while (assoc 10 pl:dt)
      (setq pl:10 (cdr (assoc 10 pl:dt)))
      (setq p10 (cons (car pl:10) p10)
    p11 (cons (cadr pl:10) p11))
      (setq pl:dt (subst (cons 11 pl:10) (assoc 10 pl:dt) pl:dt))
      )
    (setq Xmin (apply 'min p10)
  Ymin (apply 'min p11))
    (setq Xmax (apply 'max p10)
  Ymax (apply 'max p11))
    (setq min: (list Xmin Ymin 0.0)
  max: (list Xmax Ymax 0.0))

(command "-plot" "Y" "" "" "" "M" "" "N" "W" min: max:
     olcek "0,0" "N" kalem "N" "Y" "" "N" "y")
    )   
  (setvar "CMDECHO" 1)
  (princ)
  )
(print "Modelde Seçilen paftaları sırasıyla Plot Yapar... Komut: [MLPL]")

Harbi65 (04.11.2010 00:11 GMT)

07.06.2011 21:36    

bor521137
Üstad açıklaman için teşekkür ederim.

daha kolayını visual basic kodları ile yaptım.

sıralı dizilmiş paftalarım var. 500 adet a4 pafta.
visual basic editörü açıp yazılımı çalıştırıyorum.
komut satırında kaç adet sütun kaç adet satır istediğimi ve ilk köşe son köşe seçimin yaptıktan sonra,
daha önce plot ayarlarında istediğim a4 ve pdf şeklinden kayıtlara başlıyor.

ikinci kez pafta seçimi yapmıyorum.

bundan sonra 500 çıktıyı alana kadar sadece kayıt ismini yazıyor ve enter a basıyorum.

001 enter
002 enter
003 enter
.
.
.
500 enter gibi.

09.06.2011 06:27    

omrdrl
Daha öğreneceğimiz çooook şey var :(:(

02.11.2016 13:59    

kenali
Merhaba,

Bu konuyu çözüme ulaştırabilen oldu mu.
Tek dwn üzerinde, aynı sayfa boyutunda, 50 adet çizimim var.
Bunu çoklu PDF'e dönüştürmek istiyorum.
Nasıl bir yol izlemem lazım.

Kolay gelsin

21.12.2018 16:57    

sinantuncs
Aynı Autocad dosyası içinde yan yana aynı boyutta çok sayıda sayfayı tek tek uğraşmadan seri çıktı almak için (isim vermek gerekmeyen plot işlemi) bir yol buldum.

resimli anlatım olmayacak o yüzden yaptığım tüm işlemleri sırayla tane tane anlatmaya çalışacağım. adımları okurken neden böyle yapıyoruz ki diye aklınıza gelebilecek soruları yazının en sonunda açıklayacağım.

Karışık değil, karışık gelenler için söylüyorum, dışınızdan sesli tane tane okuyun anlayacaksınız.

-Ghost Mouse diye bir program indiriyoruz. Google'a yazıp ücretsiz bulabileceğiniz küçük bir program.
Bu program mouse ve klavye hareketlerinizi kaydedip, ctrl+q kısa yolu ile aynı hareketleri tekrar oynatabilmenizi sağlıyor.

-Yanyana örneğin a4 boyutunda 50 sayfanız var. Bu dosyayı açın ve sayfaların birbirine birebir aynı uzaklıkta olduğundan emin olun.

-1. sayfa ve 2. sayfa arasına aynı boyutta boş bir sayfa ekleyin. yani sıralama şöyle olsun. 1.sayfanız , boş sayfa, 2. sayfanız, 3.sayfanız...

-1. sayfanızı klasik yöntemle ayarlarınızı yaparak (kendiniz seçerek) yazıcıya gönderin.

-İlk sayfanız yazdırıldıktan sonra. Tools sekmesinden Action Recorder - Record'a basın. (Başka bir Record kayıtlıysa olay karışabilir. Öncesinde hiçbir kayıt olmamasını tavsiye ederim)

(Bilmeyenler için record kayıt demek, record'a bastıktan sonra yaptığınız tüm autocad işlemleri siz kaydı durdurana kadar kaydolur. Durdurduktan sonra tekrar oynatıp kaydetiğiniz işlemlerin otomatik olarak tekrar yapılmasını sağlar)

-Record'a bastıktan sonra autocad imlecinizin yanında kırmızı nokta şeklinde kayıt işareti çıkacak. Bunu gördükten sonra çizim alanına dönün.
Ctrl+a yapıp tüm çizimi seçin. M , Enter yapıp Move komutuyla ikinci (boş) sayfayı tam olarak birinci sayfanın yerine taşıyın. yani tüm sayfalar konum olarak 1 sayfa sola kaymış olsun.

-Taşıma işlemi bittikten sonra ctrl+p yapın.

-Yazdırma penceresi çıktıktan sonra hiçbir işlem yapmadan yazdırma penceresini kapatın ve tekrar Tools sekmesinden Action Recorder 'a giderek kaydınızı sonlandırmak için Stop'a basın. Kaydınızı ActMacro001 adıyla kaydetmek isteyecek. OK 'a basarak kaydedin.

-Ghost Mouse'u açın. Bu program zaten 2 butondan oluşan küçük bir program. Autocad pencereniz açıkken Ghost Mouse programı üzerindeki kırmızı kayıt butonuna basın.

-Ghost mouse kayıt alırken Autocad'de Tools sekmesinden Action Recorder-Play bölümüne gelerek demin kaydettiğiniz ActMacro001'i seçin.

Autocad'in macrosu demin kaydettiğiniz üzere kendiliğinden otomatik olarak sayfaları yine bir sayfa sola taşıyacak ve yazdırma penceresini açacak.

-Yazdırma penceresinden Page Setup kısmından Previous Plot'u seçin ve başka hiçbir yazdırma ayarına dokunmadan OK'a basarak yazdırma işlemini tamamlayın. Eğer çıktıyla ilgili herhangi bir uyarı penceresi çıkarsa da onu da kapatın.

-Ghost Mouse'un kaydını tamamlamak için F9'a basın (programın kendi kayıt durdurma kısayolu)

-Artık Ghost Mouse'a demin kaydettiğiniz ActMacro001'i çalıştırıp çıktı almayı tamamlamayı öğretmiş oldunuz.

-Her Ctrl+Q (Ghost Mouse'un kaydı tekrarlama kısayolu) yaptığınızda bir sonraki sayfa yazıcıya gönderilmiş olacak.

-Ghost Mouse programındaki Options sekmesinden Playback-Speed kısmından mevcut kaydın gerçekleştirilme hızını bilgisayarınızın hızına göre ayarlayabilirsiniz. (Ben x3 hızda çalıştırabiliyorum).

Aklınızdaki Sorular İçin Açıklamalar:

*Birinci sayfayı çıktı almak için plot area - window şekliyle seçtiğinize eminim. birinci sayfayı çıktı aldıktan sonra plot ayarlarına birinci sayfanın konumu kaydolunmuş oluyor. macro yoluyla sayfalar her sola kaydığında , previous plotta bu konum yine kayıtlı olmuş olacağından ve bir sonraki çıktı almak istemdiğimiz sayfa bu konuma kaydırılmış olduyor ve her defasında ayarlar değişmemiş olmasına rağmen yazdırmak istediğimiz bir sonraki sayfa yazdırılmış oluyor.

*2. sayfayı boş bıraktık çünkü işlem sırasına göre gittiğimizde ilk sayfayı kendimiz zaten yazdırmıştık ama 2. sayfayı yazdıracakken record işlemi yapıyorduk ve yazıcıya bir sonraki sayfa olan 3. sayfayı gönderdik. eğer araya boş sayfa almış olmasaydık 2. sayfayı pas geçmiş olacaktık. pas geçtiğimiz sayfa boş bıraktığımız sayfa olmuş oldu.

*neden sadece autocad'in action recorder'ını kullanmadık da 3. parti yazılım da kullanmak zorunda kaldık?
ben kendim işlemi sonuna kadar autocad'in action recorder'ıyla tamamlamayı denediğimde, recordu tekrar oynattığımda yazdırma penceresinden sonra takılı kaldığını pencerelerdeki seçimleri yapmadığını gördüm. çünkü autocad'in recorder'ı mouse hareketlerinizi kayıt etmez, sadece komut karşılığı olan işlemleri kaydeder ve taklit eder. yazdırma penceresindeki konfigürasyon ayarları (demek ki) buna dahil değil. o yüzden bu tıklamaları gerçekleştirecek ikinci bir program kullanmak zorunda kaldık.

*neden pdf kaydetmek için kullanamadık. çünkü pdf kaydetmek için her defasında farklı isim vermek gerekiyor. farklı isim veremeyince macro her defasında bir öncekinin üzerine kaydetmeye çalışacak. bunu da aslında bir ek adım ekleyerek şöyle çözebiliriz. bir excel tablosu açarız. yukarıdan aşağı 1-100 arası rakamlar oluştururuz. Ghost Mouse kayıdı esnasında her defasında excel tablosundan bir alt hücreyi kopyalayıp pdf ismine yapıştıracak şekilde kayıt yaparız. sayfa isimleri her seferinde değişmiş olur.

*bu benim aklıma gelen yöntem. şöyle yaparsak işimiz daha da kolaylaşır diyen biri olursa lütfen yazsın.

sinantuncs (16.04.2020 10:46 GMT)

10.08.2023 15:22    

nesimiali
Merhaba,

Çizimlerinizde kullandığınız antet block veya değilse etrafına bir rectangle çizmeniz yeterli olacaktır. Kullandığım bir lisp var kodunu paylaşıyorum.

defun c: kısmını değiştirip lispi aşşağı doğru çeşitlendirebilirsiniz. Pdf leri bir araya toplayabilmek için ben mecburen ücretsiz olan PDF24 programını kullanıyorum. Sizde daha farklı programlar varsa kullanabilirsiniz.

(command "-plot" "Y" "Model" "PDF24" "A4" bu kısımda kırmızı ile yazılan kısımları kullandığınız pdf programına göre düzenlemeniz gerekecektir.

Komutu sayfa boyutuna göre girip örnek "A4DP" enter yapıp A4 Dikey yada "A4YP" enter yapıp A4 Yatay olan nesneleri sırası ile seçip enter demeniz yeterli olacaktır.

Kod:

(defun c:A4DP (/ ss mn mx i)
(vl-load-com)
(setq ss (ssget))
(setq i 0)
(while (< i (sslength ss))
(vla-getboundingbox (vlax-ename->vla-object (ssname ss i)) 'mn'mx)
(command "-plot" "Y" "Model" "PDF24" "A4" "M" "P" "N" "W"
(trans (vlax-safearray->list mn) 0 1)
(trans (vlax-safearray->list mx) 0 1)
"F" "C" "Y" "monochrome.ctb" "Y" "W" "N" "N" "Y")
(setq i (1+ i))
)
(princ)
)
(defun c:A4YP (/ ss mn mx i)
(vl-load-com)
(setq ss (ssget))
(setq i 0)
(while (< i (sslength ss))
(vla-getboundingbox (vlax-ename->vla-object (ssname ss i)) 'mn'mx)
(command "-plot" "Y" "Model" "PDF24" "A4" "M" "L" "N" "W"
(trans (vlax-safearray->list mn) 0 1)
(trans (vlax-safearray->list mx) 0 1)
"F" "C" "Y" "monochrome.ctb" "Y" "W" "N" "N" "Y")
(setq i (1+ i))
)
(princ)
)

11.08.2023 14:25    

ozkul
Bunu layout için düzenlemek mümkün mü?

12.08.2023 07:06    

ehya
Alıntı
ozkul :
Bunu layout için düzenlemek mümkün mü?

Layout için zaten PUBLISH komutu var.

12.08.2023 07:09    

ozkul
hiç kullanmadım üstad. bi deneyim bakalım nasılmış. eyvallah.

14.08.2023 08:08    

halilozcakir
sheet set ile süper hızlı plot yapılıyor tavsiye ederim layoutları bir kereye mahsus ayarlayıp dwg leri de sheet set e çekince açmadan bile plot edersin sunum için o pdf yaparken ben çayımı yudumluyordum sayfalarca A0 :) PUBLISH in aynısı ama çoklu dwg..

> 1 <
Copyright © 2004-2022 SQL: 1.295 saniye - Sorgu: 88 - Ortalama: 0.01472 saniye