28.08.2010 13:34    

nightashes
Herkese iyi günler
size sorum özellikle prohibit hocam cevap bulursa sevinirim.
sorun suki ben bi autocad dosyasından gömülü olan excel tablosunu mahal listesini almaya çalışıyorum.
elle girsem şimdiye bitmişti ama inat ettim. prohibit hocam güzel bir lisp verdi. üzerinde çalışılınırsa bizim açımızdan mükemmel bir hale gelebilir.
neyse esasında ben tabloyu o veya bu şekilde excele aktardım lakin mahallerde kullanılan pozlar polyline ile çizilmiş daireler tarafından işaretli.
benim bunları hiç olmassa herhangi bir texte veya blocka çevirsem sorun hallolur diye düşünüyorum.
zira prohibit hocamın verdiği programla alabileceğim diye düşünüyorum.
ama bi şekilde o hücrelerde ki işaretleri sıralı bir şekilde excele almam gerek.
benim düşücem o yuvarlakları bir text e çevirmek.
bilmem anlatabildim mi:S biraz karıştı sanırım.
neyse eğer yardıma başlarsanız ortaya güzel bir şey çıkacaktır eminim.

29.08.2010 10:39    

ProhibiT
Soruyu çok iyi anlayamamakla birlikte, yazdığım AutoLisp fonksiyonun temel kavramlarını bir kerede burada açıklama gereği duyuyorum.

- AutoCAD ortamında Tabloyu oluşturan objelerden, yatay ve dikey Line objeleri yalnızca hücre sınırlarının tanımlanması için kullanılır. Yani Hangi text objesi hangi hücre sınırları içindedir bunu belirlemek için kullanırlar.
- Tabloda herhangi bir hücre sınırları içindeki yalnızca Text objeleri alınarak Excel dosyasına yazılırlar.
- Hücreler içinde yer alan PolyLine ve benzeri objelerin Excel hücresi içinde gösterilmesi zaten söz konusu olamaz. Mesela Mahal numaranız bir çember ya da PolyLine içinde yer alıyorsa, çember ya da PolyLine objeleri işleme alınamaz...

Sonuç: Yazdığım fonksiyon, hücrelerin Line objeleriyle tanımlandığı ve hücrelerin içinde Text objelerinin olduğu AutoCAD çizimi içindeki tabloları Excel dosyası olarak yazar. Her bir hücre içinde, (tek satırda yer almak şartıyla) birden çok Text objesi bulunabilir. Fonksiyonun bundan öte bir iddiası yoktur...

Kolay Gelsin.

> 1 <
Copyright © 2004-2022 SQL: 0.789 saniye - Sorgu: 46 - Ortalama: 0.01716 saniye