14.08.2010 19:12    

emrealtintas48
Arkadaşlar merhaba ;

şimdi ben autocad de çizim sırasında 2 tane çember çizdim ancak bu çembere teğet bir çizgi çizmek istedim "l" ile komuta başladım ancak ilk önce bi çembere sonra diğer çemberin osnaptan teğetini buldum ama ilk dokunduğum noktada tam manada çembere batmış gibi duruyor. bende düzenleme yapayım diyerek teğet olan kısımdan değil ancak ilk başlangıç noktasından çizgiyi çekiştirerek teğet yapmaya çalışıyorum ancak olmuyor yardımcı olabilecek arkadaşlar varsa şimdiden çok teşekkürler..... Direk iki çember arasında düz teğet nasıl yapabilirim....

14.08.2010 20:05    

ProhibiT
Object Snap'lerin açık ve Tangent'in seçili olması durumunda bile, Line komutu içindeyken Cursor'ı çemberlerin üzerine getirdiğinizde, başka Object Snap'lere (Near, Quadrant veya Center) yakalanabilirsiniz. Line komutuna girdiğinizde, eğer ilk çemberin ya da ikinci çemberin üzerine geldiğinizde, Cursor'ın çembere değdiği yerde sarı Tangent işareti ve yanında Tangent yazısı çıkmıyorsa, klavyeden "tan<┘" girip öyle devam edin. Bu söylediklerimi test etmek için Object Snap'lerden seçili olanları tümünü kaldırın (Deselect all) bir tek Tangent'i seçip, basettiğiniz iki çembere teğet olacak çizgiyi bir de böyle çizin...
Kolay Gelsin...

17.08.2010 15:33    

emrealtintas48
teşekkür ederim dediğinizi yaptım ve başarılı bir sonuç oldu çok teşekkürler... iyi çalışmalar iyi çizimler...

06.12.2010 10:31    

ismailha
teşekkurler. tan sembolu çıkmıyordu. tan yazmak sorunu cözdü.

27.09.2011 23:05    

kardelenem
Böyle basit şeyleri bilmeyince işler gereğinden fazla zorlaşıyor autocad'de. öneriniz için teşekkürler, çok yardımcı oldu...

13.11.2011 10:39    

bektas001
Biraz geç gördüm ama tan yazmak yerine shift+sag tuş yaparak açılacak osnap menusunden de seçebilirsiniz.

> 1 <
Copyright © 2004-2022 SQL: 0.908 saniye - Sorgu: 57 - Ortalama: 0.01594 saniye