30.04.2010 12:22    

autocadyalova
merhbalar. herkse iyi çalışmalar dileyip birkaç sorum var onları paylaşmak istiyorum:

-tip proje nedir?
-Tip proje olmasına kim karar veriyor?
-bu tip proje kavramı belediyeler,özel idareler valilikler gibi kurumlar içinmidir? ben özel idare dünyesinde köylere köylülerin proje ücreti ödememesi için yapılcak bir çalışma için bu soruların cevaplarını aramaktayım

30.04.2010 12:29    

UNSAL
tip proje belli projenin kalıplaştırlması demektir
mesela bi kurum binalarının çatılarını bi tipte olmasını ister bunu tip proje ile yüklenicilere aktarır iller bankası, dünya bankası kredili işlerde yada devlet kurumlarında bu projeler uygulanır genellikle

30.04.2010 17:03    

sahteprens1905
yani tek standartta olmasında maksat nedirki yani her seferde biraz daha geliştirilse böyle uygulansa daha iyi degilmi

03.05.2010 05:34    

autocadyalova
anladım ama şöle sorayım. bir projenin tip olması bir kurul yada işte; bay. bak. özel idare milli eğitim müd. v.b. kurumlarda onaylanmalımıdır?

03.05.2010 07:45    

UNSAL
tip proje ile ihaleye çıkan kurumlar genellikle 10 yıl önceki teknolojiyi kullanmış oluyorlar ama iş alındığında idareyle bu tip projeler revize edilebiliyor
yani bu tip projeyi ellerinde bir örnek olarak sunuyorlar bazende bakım onarım tüm yapılarda aynı olması için eski sistem bile olsa diretebiliyorlar
kimin onayladığına gelince tam olarak bilemiyorum ama bakanlığa falan çıktığını sanmam anca o kurumun idarecileri tarafından olduğunu tahmin ediyorum
ya bunu değiştirmek öle kolay bişey değil oyüzden çokta takılma derim

> 1 <
Copyright © 2004-2022 SQL: 0.932 saniye - Sorgu: 53 - Ortalama: 0.01759 saniye