29.03.2010 13:54    

Harbi65
AutoLisp Editöründe Kodların altında aşağıda ki yazı neden oluşur? Bunun anlamı nedir?

;|«Visual LISP© Format Options»
(72 3 3 2 nil "end of " 60 9 0 0 0 nil T nil T)
;*** DO NOT add text below the comment! ***|;

29.03.2010 14:30    

halilozcakir
nil hata mesajı için prohibit hocam dan öğrenmiştim.

29.03.2010 14:53    

ProhibiT
:)) nil'in sözlük anlamı; nil: nothing, zero=hiç, sıfır
AuoLisp'te ise, boş, tanımsız, geçersiz değer demek oluyor.

Visual Lisp Editor'de tools menüsünün altında, "Environmental Options" diye bir bölüm var.
Buradan "Visual Lisp Format Options" bölümüne girip parametreler değiştirilmiş. Bunlarda dosya ile birlikte saklanmış.

Bunlardan, 72 right margin (yani 72 karakterden onra alt satıra geçiyor)
3 Narrow Style Identation (yani satırları girintili olarak formatlarken 3 karakter içeriden başlıyor...)
.
.
.
gibi yapılan değişikliklri dosya ile beraber taşımaya yarıyor.
Bu şekild save edilmiş AutoLisp Program başka bir bilgisayarda bile açılsa Visual Lisp Editor aynı formatta gösteriyor...

Yapılan bu değişiklikleri geri döndürmek için;
Visual List Editor de-> Tools->Environmental Options->Visual Lisp Format Options açtığımızda, sol altta "Revert to Default" butonuna tıkldığımızda bütün format parametreleri default değrlerine dönüyor.

Ya da bu butonun ütündeki "More Options"'a tıklayınca pencer yana doğru büyüyor ve daha fazla seçenek görüntüleniyor...

Harbi65 hocam, canını sıktıysa o bölümü sil gitsin :) görüntüde başka bir kaybın olmaz...

Kolay Gelsin...

ProhibiT (29.03.2010 20:00 GMT)

29.03.2010 15:12    

Harbi65
Hocam teşekkür ederim...
Bu Narrow seçeneğini falan kim 3 yapmış yaa.. :D
Fazla kurcalayınca böyle bozuyoruz işte. Türkçe yapsalardı neyi bozduğumuzu anlardık. :)
Dediğiniz gibi satırlarda da 3 karakter atlıyodu keyfime keder veriyodu.. niye böyle oluyo diye düşünüyodum. bunuda öğrenmiş olduk sayenizde...:)

08.04.2010 13:53    

zayydek
iletimi okuyan tüm arkadaşlara kolay gelsin diyerek başlıyor ve girişi uzatmadan konuya giriyorum.arkadaşlar autocad de dikdörtgen kutular içerisine çizilmiş 100 lerce kesitim var.bu kesitlerin her birini a4 sayfasına çıktı almak zorundayım.her sayfa için ctrl+p yapıp window dan dikdörtgen kutuları seçmek çok zamanımı alıyor.sizden ricam mesela sadece 1 kere nasıl çıktı alacağımı yazıcımı ..... seçeyim sonrasında kesitleri içnde bulunduğu dikdörtgenlerin sadece bir köşesine tıklayarak çoklu seçim yapyım ve seçtiğim sayfaları bir kerede yazdırayım.isteğim bu:).elinde bu işe yarayan lisp olan veya bu lisp i yazabilecek arkadaşlardan yardım bekliyorum.şimdiden teşekkürler.

zayydek (08.04.2010 14:01 GMT)

08.04.2010 14:23    

ProhibiT
Merhaba zayydek,

Mesajınızı okumuştum aslında. Ama, yanlış başlık altında yazmışsınız.
"Lisp İstekleri" başlığı altına yazarsanız bu tür konulara cevap alma şansınız artar. :)
Özel mesajınıza buradan cevap vermeyi daha anlamlı bulduğum için yazıyorum.

Bahsettiğiniz konu aslında AutoLisp fonksiyon yazmayı gerektirecek bir konu gibi gelmedi bana.
Söz konusu dikdörtgenlerden birini istediğiniz ayarlarda Plot ettikten sonra...
Her Plot komutuna girişte Açılan Pencerede "Name" bölümünden "Previous Plot" seçip, "Window" butonuna tıklayıp dikdörtgenin çapraz köşelerini seçmek yeterli...

Yazılacak Fonksiyon, Sizin kullandığınız sistemle ilgili pek çok setup değerini bilmeyi gerektirdiği için, yazması da uzun sürecek, üstelik yukarıdaki işlemden çok fazla da işimizi kolaylaştırmayacak.

Eğer bahsettiğiniz işlem, çok sayıda dosyada, çok sayıda tekraralanacaksa;
- Bahsettiğiniz her bir dikdörtgeni "View" olarak tanımladıktan sonra
- Her biri için bir "Layout Tab" oluşturup,
- Layout ta oluşturulacak "ViewPort"'a Model Space'de tanımlanmış "View" lerden birini fit ederseniz.
- Doğrudan Layout Tab'a sağ tıklayıp kısa yoldan print edebileceğiniz gibi...
- Birden fazla, ya da tümünü seçeceğiniz "Layout Tab" ları "Publish Selected Layout" seçeneği ile tek seferde plot ettirebilirsiniz...

Kolay Gelsin...

08.04.2010 14:27    

zayydek
Alıntı
ProhibiT :
Merhaba zayydek,

Mesajınızı okumuştum aslında. Ama, yanlış başlık altında yazmışsınız.
"Lisp İstekleri" başlığı altına yazarsanız bu tür konulara cevap alma şansınız artar. :)
Özel mesajınıza buradan cevap vermeyi daha anlamlı bulduğum için yazıyorum.

Bahsettiğiniz konu aslında AutoLisp fonksiyon yazmayı gerektirecek bir konu gibi gelmedi bana.
Söz konusu dikdörtgenlerden birini istediğiniz ayarlarda Plot ettikten sonra...
Her Plot komutuna girişte Açılan Pencerede "Name" bölümünden "Previous Plot" seçip, "Window" butonuna tıklayıp dikdörtgenin çapraz köşelerini seçmek yeterli...

Yazılacak Fonksiyon, Sizin kullandığınız sistemle ilgili pek çok setup değerini bilmeyi gerektirdiği için, yazması da uzun sürecek, üstelik yukarıdaki işlemden çok fazla da işimizi kolaylaştırmayacak.

Eğer bahsettiğiniz işlem, çok sayıda dosyada, çok sayıda tekraralanacaksa;
- Bahsettiğiniz her bir dikdörtgeni "View" olarak tanımladıktan sonra
- Her biri için bir "Layout Tab" oluşturup,
- Layout ta oluşturulacak "ViewPort"'a Model Space'de tanımlanmış "View" lerden birini fit ederseniz.
- Doğrudan Layout Tab'a sağ tıklayıp kısa yoldan print edebileceğiniz gibi...
- Birden fazla, ya da tümünü seçeceğiniz "Layout Tab" ları "Publish Selected Layout" seçeneği ile tek seferde plot ettirebilirsiniz...

Kolay Gelsin...

ilginiz için teşekkür ederim.

> 1 <
Copyright © 2004-2022 SQL: 0.939 saniye - Sorgu: 60 - Ortalama: 0.01564 saniye