19.12.2009 11:05    

poli
arkadaşlar bir çizimde farklı line isimleriyle proje çizdim fakat ben bu çizgileri bloga çevirmek istiyorum tek seferde yapacak bir lisp var mı

19.12.2009 11:28    

ehya
o layer haricinde diğerlerini freeze leyip, geri kalan layer'ları blok yapman daha kısa olmaz mı???

19.12.2009 20:14    

ProhibiT
Arkadaşlarımız bir konuda soru sorarken problemlerini ve ihtiyaçlarını yazabilseler yardım etmek daha kolaylaşacak. Böyle bir soruyla karşılaşınca, Neden Block? hatta, Neden AutoLisp? diye takılıyor insan ve konunun özünü kaçırmak çok kolay oluyor :) Hiç dikkat ettiniz mi? AutoLisp yazabilen arkadaşlar, her başı sıkıştığında hemencecik bir Lisp mi yazıyorlar. Her aklına esen konuda Lisp yazmaya kalkarlarsa evin yolunu bulamazlar. Genel anlamda hemencecik Lisp'i aklınıza getiren konularda, Standart AutoCAD komutlarıyla bir çözüm Mutlaka vardır. :))

Benim anladığım kadar, poli arkadaşımız Layer'lara LineType atayıp objelerinin LineType'larını ByLayer yapmamış. Bunun yerine objelere LineType atamış, Öyle gerekmiş olabilir.

Eğer bütün objelerin LineType'larını ByLayer olarak kullanmışsa, ehya hocamın dediği geçerli.
Ama, benim yorumladığım gibi, objelere LineType verilerek çizilmişse de AutoCAD komut satırından
(ssget "x" (list (cons 6 "CIZGITIPIADI"))) girerek ilgili Çizgi Tipi ile çizilmiş objeleri Selection Set'e almış olursunuz. CIZGITIPIADI yerine kullandığınız ve adına "Line İsmi" dediğiniz LineType Name'i tırnak içinde yazmalısınız, "Kesikli_Cizgi" gibi. Bundan sonra, herhangi bir komut girip obje seçmeniz istendiğinde "p" (previous) girerek hedeflediğiniz objeleri seçmiş olursunuz.

İşin aslına bakarsanız; Bende işin özünü kaçırdım gördüğünüz gibi. Yukarıda da bahsettiğim gibi, Standard AutoCAD Komutları'ndan "Quick Select" ile söz konusu çizgi tipine sahip objeleri çok kolay seçebilirsiniz.

Bu seçimi yapabildikten sonra da, isterseniz Block yapabilir, isterseniz başka şekilde işinizi halledebilirsiniz.

Kolay Gelsin...

ProhibiT (19.12.2009 20:26 GMT)

19.12.2009 21:55    

ehya
Aaaa hocam olur mu? Ben herşey için bi lisp yazarım. Kapı lispi, pencere lispi, m2 hesabı lispi, koordinat hesabı lispi. sonra hızımı alamam çay getiren lisp, benim yerime patrona cevap veren lisp. alışverişe giden lisp :)
Hakkımı yemeyin lütfen :))

24.12.2009 13:08    

poli
evet dediklerinizde haklısınız ama benımkı yalnızca zaman kazanmak acısından bır fıkırdı belkı benım gıbı buna ıhtıyacı olan faydalanacak başka arkadaşlarda var olacaktır ama ihtiyacımın kaldığını sanmıyorum yazılır yada yazılmaz olur yada olmaz bunlar tartışılabılır ama sırf bılmişlikten başkalarını aşağlayıcı şekilde yorumlamanız o kadar saçmaki siz lisp yazmayı bildiğiniz için insanlarda ihtiyacı olan bir konuda sizden olabilecek bir konuda yardım istiyor eğer o konuda lisp yazılıp yada yazılmayacağını bilse emin olun kensı yazar ama sizin yaptığınız gibi değil ben o konuda lisp yazılıp yazılamayacağını bilmem için zaten lisp yazmayı bilmem gerek önce bunuda bilseydim sizlerede sorma ihtiyacım olmazdı sizde bunu bilin ve yardımınız için yinde teşşekür ederim

24.12.2009 15:15    

ehya
poli

2005 yılından beri bu sitedeyim ve hiçbir zaman lisp yazdım diye övünmedim. Asla bunu bir başkasına karşı + olarak da sunmadım. 4 yılı aşkın süredir hiçbir karşılık beklemeden bu site kullanıcıları için o kadar çok lisp yazdım ki, bunu kimse inkar edemez. Hepsini neden yazdığımı sadece ben ve Allah bilir. Haa bu arada "bilmişlik" kelimesini iade ediyorum. Bu sözü kimse bu siteye yardım eden gönüllüler için kullanamaz.
Zaman içerisinde o kadar çok lisp istenmeye başladı ki, en küçük şeyler için bile lisp talebi oluyor. 3 tane komutu girmemek için lisp istenmeye başladı. Ben ve diğer lisp yazan arkadaşlarımız, ekran başında lisp isteyen olur diye elleri klavyede, gözleri ekranda bilgisayar başında beklemiyor. Yazan kişi, yazdığı şeyin de cidden bi değerinin olmasını istiyor. Dikkat edilirse, yazılan lispler hep genele hitap edilerek yazılıyor, kişiye özel değil.
Haa illa lisp mi istiyorsunuz. Bundan sonra sitenin sahibi "admin" ile görüşerek bu lisp işini ücretlendirme usulüne gidelim. İstediğiniz lispi isteyin. Hiç sorun değil. Herkes istediği lispin ücretini öder, kişiye özel olur. Bi sıkıntı da kalmaz.

> 1 <
Copyright © 2004-2022 SQL: 0.847 saniye - Sorgu: 57 - Ortalama: 0.01486 saniye